LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když nevíš kudy dál, tak namáguj.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
BoulderZávody (15.06)
BoulderDěti (16.06)
SP v boulderingu Villars, SUI (05.07)

Žebříček
Cesty:
37.Herman 10194
38.Duchoň 10174
39.Mikosik 10147
Bouldry:
37.Pařil 9028
38.Bureš 8975
39.Habeš 8906
Hory:
19.Podškubka 2658
20.Nehasil 2588
21.Chomová 2534

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4694 lezců
762461 cest
Nové přelezy:
Spitzenspo 9
Casse Toi 7c+
La Sombra 8b+
Orgasmica 7b
El Sici 7b+
Chimpanzee 9-
Bonobo 9
La Luge Á 8a+
Plaisir Ju 7c+/8a
Pourquoi 8b

Stěny
Boulder bar Točna - Jihlava
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Název cesty:

Opičí Hrana

Klasifikace:6+
Typ cesty:skalní
Sektor:Žabák - Dolní Bariéra
Oblast:Divoká Šárka
Poloha:Praha
Obtíže:síla
Sklon:převislá
Délka:12 m
Jištění:nýt, frend, smyce
Autor:neznámý
Popis:
Přímo hranou mezi Kroužkem a Opičí Stěnkou přes nýt a malý chyt na hraně k vrcholovému skalnímu bloku.
Poznámka:
Obtížný krok ve staré cestě rozumně dojistil Zdeněk Míka. Pěkná linie.
Zapsal:Martin Tučka (martan), 23.11.2008 20:33:34

 

Hodnocení / Počet:   0 / 0

  
(hezčí cesta - více bodů)

 Kontaktovat správce
 Průvodce
   - Divoká Šárka


 Všechny cesty
 Nová cesta

Komentáře

plaketu co někdo sundal mám u sebe, opravím to v srpnu...
Zapsal: martan, 28.07.2011 10:42:35

opraveno...
Zapsal: martan, 20.09.2011 14:18:41

Vždy se najde nějaký rozumný dojišťovač, není to škoda? Obě Öpičárny byly lezeny solo už v 8O. letech, stejně jako Gotické okno nad nimi.
Zapsal: Teaser, 20.09.2011 21:01:22

Jednoduchá odpověď, napiš mi kdy máš čas na společné lezení v údolí.
Zapsal: martan, 20.09.2011 21:20:22

Včera není dnes, nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Mám dojem, že Gotické okno se lezlo relativně "často" solo pro svůj charakter klíčového místa. Potěším Tě, cesta M.Albrechta se také lezla solo v 80.letech, ale i RP přelez 9.6.2011 je plně přijatelný výkon a způsob. Mě prostě příjde líto měnit charakter cest dodaným jištěním, správný způsob je bouldermatka a/nebo lepší prvolezec a přelez na druhém. Jištění cest je "otiskem doby jejích vzniku" a mělo by promlouvat k mladým namyšleným generacím. Dost i těžších cest bylo takto "upraveno pod moderní standardy" i na Srbsku. Myslím si, že bez nového jištění by tyto cesty na Srbsku měly řádově méně deníčkových zápisu zde Lezci. Nejvíce zápisů např. v Labáku mají číselně těžké sportovky, relativně těžké klasiky jich mají podstatně méně, při tom číselně ani tolik nezaostávají. Mladé bych učil Pokoře a Morálu.
Zapsal: Teaser, 21.09.2011 09:53:18

Proč se o tom nepobavit, třeba se konečně něco dozvím. Konkrétně k téhle linii? V průvodci nebyla, vím jen tolik, co mi řekl Míkus, jakožto starý pražský pardál, že se lezla již dříve s horním. Nýt nikomu kdo leze okolní cesty nepřekáží a je tam jen jeden, nahoře se dá dát vklíněnec, dole ne, pro neznalé jsou na nástupu ostré šutry. Proč nelézt i tuhle cestu? Sice už do Šárky nechodí lézt starý borci, ale i tak tam pořád pár lidí sóluje, i já (a sólujou se pořád dokola již natrénované linie, podle nálady). Venca Širl si teď už bohužel asi moc nezeleze,...
Zapsal: martan, 21.09.2011 11:32:09

Zedkův převis. Kdo vůbec ví, že v tom madle u nástupu byla skoba, proč se zapomněla nahradit a muselo se to lézt jen sólo nebo shorním, beztak je vršek nejistitelný, takže se do toho zas tak moc víc lidí nepohrne. Charakter cesty se nezměnil ani zde. Malá Poštolka, jak dlouho ještě vydrží ty dvě nádherné skoby, místo kterých nedokážu ukovat nové, i když do kovářské výhně jsem už koukal? Sotva si někdo všimne třetí skoby ve výlezu. Krásná cesta na sólo a horezdar 1. ledna. Cesta M.Albrechta je těžká na nástupu, jeden dva kroky s vklíněncem, je tam hák, byla tam skoba. Kdybych nebyl línej a místo práce ve skalách víc lezl a malinko makal, tak jí taky Solunu. Snad časem. V létě na Žabák nechodím, když tam praží slunce dá se lézt jinde nebo jít na koupák a můžu tam lézt když prší nebo sněží.
Zapsal: martan, 21.09.2011 11:32:30

Neznáš mě:) Osobně jsem proti dodávání jištění (zvlášť na Srbsku, chybí tam správce, osobnost, persona). Třeba Míkus dnes na můj vkus v nových cestách jinde dává jištění o malinko hustěji než by se líbilo mě (a to myslím sóloval nedávno Gotické okno, pod parou). Důchodce, leze osmičky, mladým diktuje na stěně ještě dnes, ale chápu, že se nechce pomlátit pod skálou. Já holt dávám háky dál od sebe a raději míň. Zeptej se Algeny, jak mi na Kotýzu domlouval, že je ta skála lámavá a mělo v té cestě být stejně háků jako skob,... To se ale netýká práce, kterou udělal Míkus na Žabáku - těch několik jištění, které nepřekáží, když jsem si to pak nechal rozležet a cesty zkusil, konkrétně na Žabáku mi nepřijde jištění moc. Jen náhodou jsem s ním lezl na Kácově a zjistil, že to byla jeho práce. Hák u borovičky? Proč ne, alespoň bude dál co zdobit o vánocích a nebude se slaňovat za bonsaj. Hák nad Gotickým Oknem? Proč ne. Ví vůbec někdo, že napravo od Gotického Okna jsou ještě tři zajímavé cesty? Přejištěná hákovačka na Brentě? Proč ne, alespoň se po těch desetiletích opět poleze (3x za rok). Bož(s)ká na Dívčáku - nová osma od kluků. Proč by tam nemohla být, když varianty kroužku jsou jen pro fajnšmekry.
Zapsal: martan, 21.09.2011 11:32:47

Zedkovy bloky? 12 let jsem tam nikoho neviděl lézt. Odstrašující černá stěna u cesty u potoka (bohužel zatéká schne asi 2 dny). Proč? Proč nedat 2 háky místo dvou skob, které jsou shnilé a najde je jen zkušené oko? A jsou tu dvě linie které se dojistí vlastním. A proč nedat dva nýty ještě vedle do převislé stěny s lištama, těžká vytrvalostní sedma, nahoře vklíněnec ve výlezu. Na terase jeden frend a jeden hák asi pro šest linií. Proč ne? Žabí stěna? Co tam asi ještě najdeme kromě krásné dlouhé spáry. Půlnoční stěna. Kdo vůbec věděl, že se tam lezlo? Možná v osmdesátých letech naposledy? Krásné dvě dlouhé převislé linie + čeká ještě další klasická zatím nepřívětivá zelenina okolo. Poslední skála. Leze na ty věžičky nad suťovištěm ještě někdo, nebo tam jen dělá nepořádek bezdomovec? Padák, krásná morálová převislá stěna s jedním jediným borhákem kousek od tramvaje. Křížová stěna? Asi největší kolmá stěna v celém údolí se skobami naznačující některé varianty. Z Žabáku impozantní. Podle Novotného dvě spáry, Dostál popisuje + prorokuje asi dvacet cest. Vezmi si vklíněnce, v těch sedmičkách si můžeš cvaknout i jeden dva borháky (nebo nemusíš).
Zapsal: martan, 21.09.2011 11:33:07

V Šárce jsem začal před časem vyměňovat s kamarádama staré skoby, můžu Ti je všechny ukázat, jak jsou shnilé. Pořád se ptám všude na informace. Nemám jména, datumy, názvy. Někteří si nic nepamatují a mnohých už se nezeptám. Staré cesty nikdo nezná, k těm které ještě nemám vylezené a jsou v průvodci mě nikdo nedokáže zavést - třeba Amfiteátr. Kudy se lezlo na tu nádhernou věžičku Džbánu,...? Říkali mi, že jsem blázen, abych raději lezl a bušil. Občas chodím po kopcích a hledám stopy minulosti. Chci se naučit, kudy tady horolezci dřív lezli, chci vědět, jestli ty hákovačky jdou lézt i čistě, alespoň dnes. Občas nacházím rezavé skoby nebo jejich zbytky v převisech. Jde to pomalu, ale mladým je třeba taky předat to, co se ztratilo a to, co staří nedovedli zaznamenat.
Zapsal: martan, 21.09.2011 11:33:34

Jen tedy nechápu proč zrovna já bych měl být označován za někoho, kdo dává jištění nahusto. Čtyřky dojišťovat nehodlám, ale tam kde skoby byly je to něco jiného. Nejde dát jeden hák za každou skobu, neexistuje koeficient, takže například místo 6-9 skob máme tři a místo jedné dvě. Jaký je výsledek? Železa ve skále ubylo. V Divoké šárce není víc železa než tam bylo, ale dá se tam lézt více cest, než těch pár, o kterých se vědělo a lezly se pořád dokolečka. Nemyslím si že víc jištění dělá lepší lezení. Krásným příkladem je třeba ta Křížová stěna, tam si nikdo bez frendíků ani neprdne. Komu vadí že je tam řetěz, může jít obvázat věž nebo strom. Snažíme se, přejišťovat tak, aby to bez vklíněnců nešlo lézt pokud to jde, i v "nových"? liniích. V jiné oblasti ať si to dělá jak chce, kdo chce. PS: Dnešní foto dne 6665 je shodou okolností z první brigády na Žabáku. Ai tě zabim Jiří;)
Zapsal: martan, 21.09.2011 11:44:31

Martane Já na Tebe vůbec nenajíždím, uznávám Tě jako lidem přátelského Mimozemšťana. Můj příspěvek byl reakce na Míkovo dodání jištění. Nikdy jsem nebyl proti výměně starého shnilého jištění, i to však by mělo být děláno s citem. I borhák proti skobě mění charakter cesty, ale s tím jsem smířen, ale klasika by měla zůstat klasikou. Nikoho nenavádím, aby lezl solo! Nemám nic proti Tobě osobně, ani nic konkrétně proti tvé čínnosti. Pouze tvrdím, že nemá cenu předělávat klasické dílo na moderní způsob. Impresionisti také nepřemalovali tajemný Lízin úsměv Leonarda Vítězného. Většinou když restaurátoři domalovávají staré obrazy, tak to další generace týchže složitě odstraňuje. Jinak Šárka nikdy nebyl skutečně můj domovský píseček, své hrady z písku jsem uplácával v Českém krasu.
Zapsal: Teas:-()er, 21.09.2011 19:22:50

Promiň, chytám se každého stébla. Nahlížíme na to podobně a jsem moc rád, že jsi k té linii něco připsal. Ty cesty se nikde neuváděly z vícero důvodů, staré vrcholovky se poděly neznámo kam, takže dnes ty linie můžou být měřeny jiným metrem. Nicméně tahle linie to nevytrhne. Pokud je nějaký problém s jištěním u cest které jsi dělal v Krasu, tak mi rozhodně napiš, zkusím s tím něco udělat.
Zapsal: martan, 21.09.2011 22:27:42

No jakožto "uživatel" jsem za ten nýt rád. Hezké kroky, na solo nemám koule a TR je mi proti srsti. Bez toho nýtu bych se tam nepodíval.
Zapsal: Bláža, 02.10.2011 12:17:35

...asi tak :-)
Zapsal: jirka, 07.11.2011 20:10:25

Všem Uživatelům: Možná, kdyby jste počkali nějakou dobu a hodně lezli, tak by jste si cestu užili i solo. Pravda je, že sola nejspíš předcházeli přelezy cesty této cesty v horším stylu stejnými lezci. Pravda je však taková, že zůstala-li by cesta bez nýtu, stále by představovala výzvu pro někoho ji přelézt čistě SOLO. O takové výzvy nezakopneš na každém kroku a tady to máš za domem. I ta bouldermatka by byla přijatelnější.
Zapsal: Teaser, 08.11.2011 09:32:42

Předcházely přelezy ...
Zapsal: Teaser, 08.11.2011 09:34:31

Ahoj:) Neřešíme u téhle cesty kraviny? Kdyby tam nebyl ten nýt a teď nevím jestli šipku jsem pak přimaloval já, nebo ne, tak by tu výzvu nezkoušel nikdo ani sólo ani s nýtem. Možná by dokonce přišel nějaký aktivní prvovýstupce a dal by tam 3 háky. Když budeš chtít, můžeme se někde nebo tam potkat a třeba mi něco ještě prozradíš co nevím. Budu rád.
Zapsal: martan, 08.11.2011 10:18:19

Teasere, sólo si to přece může dát kdo chce i teď, ne? Prostě si nevezme lano... Nad nýtem je to pak už stejně taky sólo (případný pád - už v lehkém - až na zem).
Zapsal: jirka, 08.11.2011 14:56:41

Už si vlastně nepamatuju proč tu je 6+, taky mi to asi přijde spíš za 7- , i když kratší cesta:)
Zapsal: martan, 17.11.2011 13:55:55


 Přidání komentáře 
Jméno
Email
Komentář

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 

Přelezy

shatterhand6+OS15.03.2008
Ufňa6+OS20.05.2010
jandahnata6+OS20.05.2010
Artie6+OS01.06.2010
butcher6+OS17.10.2010
Jeníček6+OS21.03.2011
Lesko6+OS24.04.2012
Tínka6+OS24.04.2012
Paguro6+OS15.04.2013
zaoralf6+OS03.10.2013
Chuck6+OS08.05.2015
Valmar6+solo03.06.2017

 Přidání cesty do deníčku

Reklama:
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Radnice
Cesta ztraceného stínu, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (136563)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Masso 2B - 11 5C Chironico
PsychoPatrik 6B Tanvald
Muchomůrka 5C+ Tanvald
Přes Klobouk 5C Tanvald
Al Caprone 5C Chironico
Nově komentované:
Hlavolam VII Hrubá Skála
Zaber Víc 8+/9- Srbsko
Hlavolam VII Hrubá Skála
Rezonance 6+ Srbsko
Péro Z Gauče VIIb Drábské Světničky

 Nově v diskusi:
Re: Pískovcová klasa | Re: Žeruchová veža | Žeruchová veža | Re: Žabí kôň zostup | Re: Žabí kôň zostup | Re: Pískovcová klasa | Nalezene lezecky LaSportiva | Re: Pískovcová klasa | Re: Žabí kôň zostup | Re: Žabí kôň zostup |

 Nové komentáře:
Halbtax | Re: Česko - Saská úchylnost! | Umprimnou soustrast | Re: Pád lezce v Ostrově | Re: Česko - Saská úchylnost! | Re: Česko - Saská úchylnost! | Re: Česko - Saská úchylnost! | Re: Česko - Saská úchylnost! | Re: Česko - Saská úchylnost! | Re: Česko - Saská úchylnost! |

 Kde to vře:
Pád horolezce v Ostrově (39)
ČHS: Odvolání proti rozhodnutí Disciplinární komise (28)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 22 (24)
Video: Stefano Ghisolfi leze Perfecto Mundo 9b+ (18)
SP Chamonix: Adam Ondra vyhrál obtížnost, Martin Stráník 6. (15)
Když se sen staví skutečností (10)
Strahlhorn s lyžemi napodruhé (10)
Video Skalní hrátky s Tomášem Sedláčkem, Johnem Bacharem ... (9)
Klára Kolouchová se pokusila o vrchol K2, ale otočila to dolů (8)
Osm významných stěn zavřeno (7)

 Nově v inzerci:
Lano 60m Beal 9,8 mm | Via Ferrata | Křížák? | Rakouská dálniční známka 10 dní | augmentin | Lezecky | Prodám Petzl Grigri 1 | DEET repelent | Antimalarika | Prodám DZ SWISS 2019 |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 46 
 správce oblasti 
 44 
 obec - město 
 37 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 93 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.