LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
Flash Boulder Cup - Junior (21.09)
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Konečný 12906
2.Ondra 11934
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11650
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
1.Zaoral 6003
2.Švihálek 5670
3.Nikita 5186

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4714 lezců
770014 cest
Nové přelezy:
Instint Sa 7b+
Cuobo 7c
Kuiippel A 9
Osama Du S 9/9+
Epita 9
Omerta 8A+
Respekt 10-
Equipe Tri 10-
Lernpause 9-
Unt'n Ban 7C

Stěny
Studénka - Studénka
ZŠ Kladruby - Kladruby
Stěnka na VŠE v Praze (stará budova) - Praha 3 - Žižkov

Prodejny
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
HUDYsport - Teplice
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bafa Gölü - Egejská riviéra

Díl II.

Když jsme se nabažili vápencových škrabek a Kaynaklárské údolí nám již bránilo v rozletu, vydali jsme se za další místní perlou, za nekonečnými boulderovými pláněmi k jezeru Bafa Gölü.

Počasí přálo a tak jsme jeli podle plánu. Cestou jsme navštívili nejedny památky, zajímavá místa a města a některé i zajímavé skalní stěny s velkým potenciálem. Jedním z těchto míst byl Selčuk.
Selčuk - skály, se nacházejí u stejnojmeného letoviska, jsou zajímavým místem ve velkolepé poměrně pusté krajině se slibným potenciálem. Pro dobrodružná srdce jsem uvedl více informací o cestách a přístupu zde v průvodci na Lezci Selčuk.


Selčuk – zde je uděláno zatím jen několik cest, oblast má velmi zvláštní atmosféru, asi díky parabolickému tvaru kaňonu. Lezení se zde (až na jeden či dva převislé) sektory odehrává převážně v kolmých a položených stěnách.  (hi res)

foto by © JirkaSEphesos - asi nejzachovalejší antické památky (hi res)

foto by © JirkaS


Tenhle boulder vesmír se nachází na jižním cípu velikého jezera Bafa Gölü (Golu je v turečtině jezero a nad O a U je správně dvojtečka), výchozím bodem je vesnice Kapikiri kde se silnice ztrácí v balvanovém závalu. I vesnice samotná budí dojem, že je tak tak vměstnána mezi bloky. Místní vesničané, původně jen pastevci, plně pochopili unikum tohoto místa, jehož kombinace památek, krásného jezera a balvanové scenérie, kam oko dohlédne, naláká nejednoho turistu, který když pak zabloudí v tento „dead end” a chce tu strávit pár dní, je vydán napospas místním podnikavcům.  Ti ač na první pohled velice chudí a žijící v polorozpadlých domech, nabízejí své služby, jako je ubytování a jídlo za ceny neúměrně vysoké.  Navíc vás neustále, když vás vidí jít do skal, stíhají ženské z vesnice a snaží se vám prodat nějaké cetky. A tak vaši "boulder session" čas od času přeruší babka s nůší, pod boulderem rozbalí nějaké šátky a korále a chce vás přimět si něco koupit. Kromě předraženého jídla a ubytování nabízejí i další možnosti jak provětrat peněženku, jsou to třeba jízda na lodi po jezeře nebo dokonce jízda na koni či oslu. Takže nadšený boulderista se musí trochu obrnit a často s díky odmítat nabízené cetky.


Příjezd do Bafa Gölü (hi res)

foto by © JirkaS
Bafa Gölü a výchozí bod vesnice Kapikiri (hi res)

foto by © JirkaSNekonečné pole balvanů velmi solidní žuly

foto by © JirkaSSitu detailní plánek sektoru

nákres by © JirkaS


Místní neumí anglicky, pokud se pokusí o kontaktáž větou “helo my friend” vězte, že je většinou i tou poslední anglickou větou, kterou uslyšíte. Jste tu totiž daleko od mořských letovisek.
A to jsem ještě nezmínil Herakleiton , což jsou památky na prastaré osídlení vestavěné mezi obrovskými balvany.

Když boulderista spatří místní boulderingový potenciál, okamžitě pochopí, že bouldering by se zde mohl stát náplní celého jeho lezeckého života, s tím, že každý den by zde mohl boulderovat na jiném kamenu a stejně by za život nenavštívil ani zlomek tohoto nekonečného boulder hřiště.

Pozn: Rozsah tohoto kamenného bludiště jsem si uvědomili o pár dní později, kdy jsme se kolem jezera Bafa vraceli a míjeli ho z druhé strany, avšak po silnici, která je asi tak 50 km vzdálená od jezera. A kameny zasahovaly až k této silnici.

Je to jako jiný svět, kameny neskutečných tvarů, gigantických rozměrů, jen jejich barva je víceméně konstantní.
Přestože jsme neměli bouldermatku a většina boulderů jsou neskutečný highbally, sem tam objevíte i nýty, zalezli jsme si velmi dobře. Pod většinou kamenů je dopad do roviny navzájem spotovali.


Jeden z bezejmenných, přesto nádherných boulderů

foto by © Jana Lukášová


Žula je překvapivě pevná s velkými vystouplými krystaly, lištami a přílepky. Netvoří příliš dírky, spíše spárky a trhliny. Na lezení jsme si zvykli poměrně rychle, šlo jen o to, aby člověk věřil vystouplým krystalům coby stupům.
Nemá smysl se pokoušet o nějaký popis zajímavých boulderů, prostě leze se na to, co vám přijde pod ruku, knižní průvodce, který by nějak uceleně popisoval místní lezitelné směry, si vůbec nedovedu představit, asi by vypadal jako 5 ti dílný slovník naučný.
Nejvíce si tedy Bafa Gölü užijí ti, kteří příliš nehoní čísla. A vlastně ani v podstatě je nezajímá, jakou cestu a jakou obtížnost lezou, prostě lezou pro radost z lezení samotného. Ano jistě jsou tu i těžké kousky a relativně známé bouldery a pokud je chcete najít musíte si nějakého průvodce opatřit.

Nekonečné pole balvanů velmi solidní žuly

foto by © JirkaSKameny místy velmi vysoké a často bizarních tvarů, to je lezení v Bafa

foto by © Jana LukášováBouldruje se mezi nádhernými památkami

foto by © JirkaSPohled na zátoku na východ od vesnice Kipikiri

foto by © JirkaS
Jezero Bafa je kromě průzračné mírně slané vody také domovem mnoha druhů vodních ptáků

foto by © JirkaS


Příjezd, přístup:
Nejbližší letiště je Milas-Bodrum a nebo Izmir. Pokud plánujete jet jen do Bafa Gölü, Milas-Bodrum letiště je nejlepší, je to jen něco málo přes 1 hodinu jízdy od Bafa Gölü. Pokud plánujete používat veřejnou dopravu, nebo trip jako my spojit s návštěvou jiných skal a jiných zajímavých míst, tak Izmir letiště je lepší. Pak je dobré si zajistit auto (my jsme měli (menší Huynday za 19 Euro na den). Ale lze to také zvládnout hromadnou dopravou, autobusem, který jezdí mezi Izmiru a Milas (požádat řidiče, aby zastavil v Bafa). Z Bafa je 10km do Kapikiri, takže buď pěšky nebo taxíkem. Taxi by měl stát něco 10 - 15 €.
Vydáme obci Gölyaka, pak pokračovat podél břehu, dokud se nedostanete na odbočku k obci Kapikiri. Bouldering se rozkládá kolem této vesnice.

Kemp bivak:
Divoké táboření je v okolí Bafa Gölü přísně zakázáno, proto jsou návštěvníci odkázání na několik kempů a nespočet penzionů. Pro lezce bude asi nejzajímavější kemp přímo u vjezdu do vesnice Kapikiri nazvaný Zeybek Kemp (0252 543 54 41). Cena za kemp se pohybuje kolem 7.5 TL na osobu a noc. My jsme se ubytovali v penzionu Latmia camping penzion a to protože umožnóvali si postavit stan na jejich zahradě, za stan chtěli 10 TL, avšak jídlo měli moc drahé, také nás nutili si koupit si nějaké cetky a po našem odmítnutí jsme tam již byli tak trochu „persona non grata“.

V Kapikiri naleznete také několik dalších penzionů, například Selene Penzion www.bafalake.com a Karia Penzion www.kariapension.com. Je tu i malinký obchod, s velmi omezeným výběrem, lépa nakoupíte na příjezdové odbočce z hlavního tahu směrem na Bafa Gölü, nebo ještě lépe ve městě Milas.
Nejvíce nakloněni boulderingu jsou asi v penzionu "The Pelican", neboť tam mají  lezci sepsaného boulder průvodce.


Penzion v centru obce

foto by © JirkaS
Jana boulderuje nad jezerem

foto by © JirkaSKlima:
Stejně jako v celém Turecku, může být léto na Bafa Gölü velmi horké. Pokud ho navštívíte během vrcholu léta, dá se boulderovat časně z rána a pak pozdě odpoledne /  či večer, ale přes den bude asi příliš horko. Na podzim a na jaře je oblast nejlepší. Další výhoda je, že díky otevřené krajině balvany rychle schnou po dešti.

Průvodce, mapy navigace:

Bafa Gölü, nebo-li Jezero Bafa, je jedním z největších pobřežních jezer v Turecku, rozlité pod velkolepým horským hřebenem Beşparmak pohoří. Bafa Gölü je největší boulderingová oblast v Turecku, na plochu asi i největší na světě, vždyť se rozkládá na přibližně 1000! čtverečních kilometrech. K dispozici je celoživotní zkoumání! Jdou tu doslova statisíce žulových balvanů všech velikostí, které jsou rozloženy mezi starověké zříceniny a olivovníky. V současné době je zde přelezeno a zaznamenáno asi 1000 boulder problémů. Průvodce se v současné době připravuje, připravuje ho Zorbey Aktuyun (jeden z hlavních průkopníků lezení nejen Bafa Gölü, ale i v celém Turecku).
Všechny balvany jsou v chráněné krajinné oblasti, přírodní, historické a kulturní význam, tak prosím respektujte to.


Bouldruje se mezi nádhernými památkami

foto by © JirkaS
Od vesnice vybíhá do jezera poloostrov s vděčnými místy pro bouldering koupání a piknik

foto by © JirkaS
Boulering na výběžku pod vesnicí Kipikiri

foto by © JirkaSMoře balvanů

foto by © JirkaSGPS souřadnice:
Parkoviště:
Skály:

Potraviny a voda:

Doporučené cesty:
Třeba na tomhle videu:Boulder Kumar, 7b - krásný a ultra vysoký boulder, 8m vysoký!
Boulder Heraclian, 7c+,
- malochytová darda
Boulder   Homoerotic, 7b+ - a uvnitř jeskyně a dírou ven


Okolní oblasti:

Tip:

Varování:
Pokud se bouldery nacházejí na soukromém pozemku za nějakým plotem, nestyďte se požádat o svolení ke vstupu pokud tam někoho spatříte, nepoškozujte stromy, nerozdělávejte oheň a nenechávejte odpadky. Nezapomeňte vždy uzavřít všechny branky za sebou. Nikdy nelezte na jakékoli balvany, které mají na sobě starověké nápisy nebo kresby, jsou to důležité archeologické lokality.
Na podzim je oblast velmi oblíbená u milovníků ptactva, neboť se zajímavé druhy slétají právě k tomuto největšímu pobřežnímu jezeru.Naše cesta její itinerář (hi res)
Bouldering nad vodou 

foto by © Ida


Zdroje:

Více zde  Zorbey Aktuyun

JirkaS   [úpravy] 08:50 20.08.2013Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 nádhera08:52:53 20.08.2013
Tak to je nádhera
radimodpovědět 

 Parádní článek i oblast12:44:17 20.08.2013
JirkaS je zárukou kvality jak článků, tak navštívených oblastí. Prozraď,  kam chodíš na inspiraci, kam jet příště!
Véčaodpovědět 
 Re: Parádní článek i oblast14:29:10 20.08.2013
JirkaS našel zmínku v německém časáku. Takže hurá do knihovny ;-).

Na jeho popud jsem se tam i podíval. Ale koukám, že se časy mění. Před pěti lety nás otravovali jen komáři (a že jich tam bylo). Oblast tehdy byla ještě ve stylu hic sunt leones. Jsem rád, že si Jirka splnil další z jeho lezeckých snů.
 liborodpovědět 

 Film17:08:59 20.08.2013
Kto by sa chcel blizsie zoznamit s touto oblastou, je o nej bouldrovy film s nazvom Herakleia. Vyzera to tam fantasticky. odporucam pozriet ;)
AdamVodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Red Rocks
 Databáze cest:
Všechny cesty (137651)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Krejzy Trojka 3 Sněžník
Za 4 Sněžník
První 4 Sněžník
Mise Kleopatra 8A Sloup
Slasti Z Bolesti 7A Tisá - Modřín
Nově komentované:
Napříč Politickým Spektrem 7- Zvírotice Město
Made In Pade 7- Zvírotice Město
Made In Pade 7- Zvírotice Město
Cesta K Slnku 5 Malá Studená Dolina
Šádkova Cesta JZ 4 Malá Studená Dolina

 Nově v diskusi:
Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek |

 Nové komentáře:
Re: máš pravdu | Re: MS | Re: MS | Re: Definice 2 | Re: Zhrzeným fandům | Re: Rischat je prostě borec | Re: MS | Re: Kombinace | Re: Odvolání | Re: Odvolání |

 Kde to vře:
MS v lezení: kombinace s nominací na olympiádu: muži kvalifikace (142)
MS v lezení: kombinace - muži - finále (64)
Pád na Rovišti (50)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 27 (15)
MS v lezení: kombinace - ženy - finále (14)
36. ročník Fesťáku začíná dnes v Teplicích nad Metují (3)
Boulder King 2019 (1)
MS v lezení - rychlost (1)
Klára Kolouchová: vylezla jsem na K2 (1)

 Nově v inzerci:
Dachstein | Seznámení | Edelrid smyčky do presek | Pozemek Labská Stráň | Triglav severni stenou | Lbc_Adr | Lezení Krk | Skalky | Ocun Jett Lu 37 | icebreaker aero ss crw |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 797 
 správce oblasti 
 660 
 obec - město 
 781 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 841 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.