LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
Flash Boulder Cup - Junior (21.09)
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Konečný 12906
2.Ondra 11934
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11650
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
1.Zaoral 6003
2.Švihálek 5670
3.Nikita 5186

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4713 lezců
769869 cest
Nové přelezy:
Osama Du S 9/9+
Epita 9
Omerta 8A+
Respekt 10-
Equipe Tri 10-
Lernpause 9-
Unt'n Ban 7C
Unbekannt 7C
Automatix 8A+
Mise Kleop 8A

Stěny
Zubří - Zubří
Stěna Kopřivnice - Kopřivnice
Vnitřní lezecká stěna - Juliska - Praha 6

Prodejny
Rock Point - OC Nisa - Liberec
Horolezecké vybavení - VK-SHOP.CZ - Plzeň
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Malta

Malta jih

Maltské ostrovy se skládají ze 3 obydlených ostrovů, Malta, Gozo a Comino. Celé souostroví je velmi skalnaté a tak asi nikoho nepřekvapí, že skvělé lezení nalezneme na všech třech ostrovech.

My jsme zamířili na největší z nich na Maltu a vzhledem k našemu pobytu jsme si vybrali oblasti na jižní části ostrova. Zde se nachází také letiště (Luqa), a proto jsou oblasti velmi dostupné i v případě, že nemáte tolik času na přesuny po ostrově. Dá se říci, že zde je všechno velmi blízko, dokonce se dá přecházet mezi oblastmi i pěšky.
Na Maltě je prý 1500 lezeckých cest (z toho zhruba 500 sportovek), tisícovka z nich jsou tradiční cesty po vlastním.


Jana v cestě Call out the cops, 5c v sektoru West side, Wied Babu

foto by© JirkaS


Charakteristika oblasti::

Malta byla donedávna proslulá tradičním lezením, které zde má hluboce zakořeněnou historii. Často se také lezlo na okrajové útesy top rope. Nyní se stále častěji vytváří sportovně odjištěné cesty, a tak má ostrov mix jak tradičních, tak sportovních cest. Osazování nýty je regulováno a každá z oblastí je chápána buďto jako tradiční (osazování nýtů není nedovoleno) nebo jako smíšená (sportovní a tradiční cesty) a sportovní (vše je osázené nýty a borháky). Ty se začínají nyní více a více tvořit v zatím pro tradiční lezení nedostupných terénech.
My jsme prozkoumali vlastně jen tu sportovní část jihu Malty, ale například v Ghar Lapsi je možné si zkusit i tradiční lezení na stěnách mimo hlavní sportovní sektory.Příjezd, přístup:

Mezinárodní letiště Luqa se nachází nedaleko hlavního města Valletta a létá sem mnoho leteckých společností. Mimo sezónu lze najít poměrně výhodné lety z Německa a prý i výhodné spojení z Vídně. (My jsme letěli s Ryanair a zpáteční letenka vyšla na 950,- Kč).
Jak už jste jednou na Maltě, dostat se někam není vůbec problém. Buď dojdete po svých, nebo se do skal dostanete pomocí veřejné dopravy, která mezi většími městy jezdí velmi často, trasu lehce vyhledáte na internetu nebo na jednotlivých zastávkách jsou seznamy stanic s poměrně častými odjezdy autobusů. Je dobré mít staženou off line mapu na telefonu, to hodně pomůže v orientaci v terénu s názvy cest, které nejdou vyslovit.


Detail přístupu k jednotlivým oblastem a sektorům

nákres by © JirkaS


Klima:

Protože jsou tyto ostrovy nejjižněji položenou zemí EU, ležící na zeměpisné šířce podobně jako Tunis, jsou ideální lezeckou zimní destinací. I když je údajně možné lézt celý rok, ideálním obdobím je samozřejmě doba od října až do května. V létě je nepříjemně horko, zejména pokud jde o jižně orientované stěny. Na druhou stranu léto je zase ideální doba na místní fantastické DWS!

Pokud budete mít méně času, je dobré si naplánovat jen tři nebo čtyři oblasti na jihu ostrova, jak jsme to udělali my. Zde se leze nejvíce ve třech nejsnadněji dostupných oblastech Wied Babu, Ghar Lapsi a v o něco menší oblasti nazývané Garden of Eden, kam je možné zařadit asi pět sektorů s velmi atraktivním lezením.

Průvodce, mapy navigace:

Existuje několik knižních průvodců. Pro ty, kteří přijeli za sportovním lezením, je nejvhodnějším průvodcem ten poslední Sport climbing in Malta and Gozo od vydavatelství Tufarock.
O něco starší průvodce popisuje kromě sportovek i místní trad lezení. Jmenuje se Malta Rock Climbing the Comprehensive Guide. Ten je ale vyprodaný, můžete si ho ale na ostrově za poplatek půjčit. Více na: Maltaclimbingguide.com

The Adventure GuideBook To the Maltese Islands od Xaviera Hancocka 2009 je nepostradatelný pro milovníky DWS obsahuje totiž nejen výběr sportovních cest, ale hlavně DWS a bouldery. Popisuje i spoty pro potápění, tracky pro jízdu na horských kolech atd.

Místní Malta Rock Climbing Club (MRCC) se pečlivě stará o udržitelný rozvoj lezení na ostrovech a v rámci možností skromného rozpočtu dojišťuje vybrané oblasti.
Informace o nových cestách neuvedených v průvodci na www.climbmalta.com.
kontakt: Andrew Warrington (+356)99470377 nebo e-mail: info@climbmalta.com


Beletrie pro lezce

foto courtesy of Maltaclimbingguide.com


Vybavení:

Jednoduché lano 60 m (v oblastech, v kterých jsme byli, by stačilo i 50m), expresky, smyčky, (friendy, vklíněnce, jen v případě, že chcete ozkoušet vícedélkové lezení nebo trad cesty)

Pro ty, kteří by chtěli kempovat/bivakovat, plynové kartuše jsou k dostání např. v obchodu The Bowline (www.thebowline.com) asi 4 km od letiště.

Kemp bivak:

Kempování je také možné, a protože tu prakticky nejsou skoro žádné kempy, je víceméně tolerováno. Zdá se, že bivakování v jeskyních není žádný problém. V odloučenějších místech je možné i spaní ve stanu.
Skvělá na krátkodobý bivak se jeví jeskyně Spooky Cave v oblasti Garden of Eden, které je i celkem dostupné, nebo romantikou vonící jeskyně v Ghar Lapsi.
Nedaleko tohoto místa je i fungující skautský! kemp Ir Zurrieq. 4,5 Eura za noc)

Dá se sehnat mimo sezónu řada apartmánů za rozumnou cenu. My jsem byli ubytovaní zde a byli jsme spokojení.

Climb Malta Apartment


Potraviny a voda:

Po ostrově je několik větších supermarketů, které jsou ale spíše na výpadovkách (Lidl), takže budete spíše odkázáni na menší obchody, ale jídlo je srovnatelně drahé jako v ostatních zemích západní Evropy.
Největší problém je tu samozřejmě voda, musí se kupovat balená, protože i když se dostanete k vodovodnímu řadu, teče z něj sice pitná, ale mírně slaná voda. Lze z ní vařit, dá se z ní i udělat čaj, ale s nepříjemnou pachutí.


Andrew leze cestu Kleen Cutter, 6a+ v sektoru Diamond Buttres ve Wied Babu

foto by© JirkaS


Malta jih


Malta je skupina skal, nacházející se na jižním pobřeží nedaleko mezinárodního letiště Luqa.


Pohled od sektrou Smoothie Cave na Diamond Buttress a The Flying Arete ve Wied Babu

foto by© JirkaSWied Babu


48 Cest ***
10 min /  50 m.n.m. / všePopis sektoru
Je asi nejdostupnější lezeckou oblastí, navíc se rozkládá v sousedství nádherné Blue Grotto, proto ji málokterý lezec vynechá. Je to na jihozápad směřující kaňon (ústí právě do Blue Grotty) s lezením spíše v lehčím obtížnostním spektru. Je zde sice vysluněná jeskyně s několika převislými dardami, ale ta nás příliš nezaujala. Většinu polic v převisech okupovali holubi a nenamáhali se ani nikam jinam chodit na záchod. Zbytek se odehrává v poklopených až kolmých stěnách z krásného bílého vápence. Stojí určitě za to si vylézt několik opravdu nádherných cest v kompaktním děrovaném vápenci v sektorech Diamond Buttress nebo Flying Arete, ale není toho zde tolik, aby to aktivní lezce zabavilo více než jeden dva dny.

Přístup
Ze silnice slezete po železném žebříku a po klikatící se stezce sestoupíte na dno kaňonu. 10 min.


Pohled na sektor Smoothie Cave

foto by© JirkaSPohled na celé Wied Babu od Blue Grotto

foto by© JirkaSStanda v cestě Call out the cops, 5c v sektoru West side, Wied Babu

foto by© JirkaSJana leze cestu Dirty Rotten Scoundrels v sektrou West Side ve Wied Babu.

foto by© JirkaS


Ghar Lapsi


48 Cest ****Tady nás to bavilo moc. Místní téhle oblasti říkají zkráceně Lapsi. Nachází se zde pět či šest sektorů, což jsou zpravidla velké jeskynní výklenky v jinak šikmém svahu. Neblíže od výchozího parkoviště se nachází dvou-jeskyně Twin Cave, kde je pár zajímavých cest, ale stejně je lepší pokračovat k dalším jeskyním. Learning to Fly, Terry’s Cave a nakonec největší McCarthy’s Cave. Obě jsou přitom poměrně hodnotné, co do počtu cest i jejich kvality. Všechny leží v nádherné krajině s výhledem na na cáry roztrhané pobřeží.

Přístup
Všichni chodí z parkoviště na konci silnice u restaurace Blue Creek. Je to pohodlný přístup trvající zhruba do 15 min. i do nejvzdálenější McMurphy’s Cave. Lze ale přijít i od chrámů Hagar Qim. Ten obejdete zleva a pak po chodníčku dolů k druhému chrámu Mnajdra. Před ním doleva a sestoupíte pod skaliska na vyvýšené pobřeží mezi chrámem a strážní věží nalevo. Pak se vydáte doprava podél pobřeží a nejdříve narazíte na Cobra Cave, která bude nad vámi zhruba na úrovni pod chrámem Mnajdra. Dále asi necelý km k hlavním sektorům Ghar Lapsi.


Jeskyně se zajímavým názvem Learning to Fly v Ghar Lapsi

foto by© JirkaSJeskyně Terry’s Cave v Ghar Lapsi

foto by© JirkaSA největší z jeskyní v Ghar Lapsi - McMarphys Cave

foto by© JirkaSTéměř celé Ghar Lapsi, není vidět jen jeskyně Twin Cave, které je vlevo za rohem

foto by© JirkaSJana v cestě Attila The Hen,7a+ v jeskyni Learning to Fly

foto by© JirkaSStanda v cestě Hanibal, 7a v Ghar Lapsi

foto by© JirkaSPohled z Ghar Lapsi na strážní věž a rozeklané pobřeží

foto by© JirkaSJirka v cestě 1500m, 6c+ v Terry's Cave v Ghar Lapsi

foto by© JirkaSGarden of Eden


30 cest ****


Je to vlastně strmý svah nad Wied Babu, kde naleznete několik jeskynních sektorů s velmi zajímavým lezením.
Moc se nám líbilo v jeskyni Ghar Tal-Munqar (Spooky Cave), ale ještě více v Ghar Il-Barbagann. Většinou je uspořádání cest takové, že v centrální části jsou největší dardy a směrem ke krajům se cesty zkracují a i zlehčují.
Přístup
Chodí se z parkoviště Franzina na konci obce Ir Zurrieg u takové velké strážní věže a pak asi slabých 20 minut k prvním sektorům.


Pohled na zátoku Blue Grotto uprostřed se tyčí stěna Red Wall s krásným dvou až tří délkovým lezením

foto by© JirkaSPohled na Blue Grotto z oblasti Garden of Eden

foto by© JirkaSSektor Ghar Il-Barbagann v Garden of Eden

foto by© JirkaSSektor Ghar Tal-Munqar (Spooky Cave) v Garden of Eden

foto by© JirkaS


Zbytek zajímavých stěn a oblastí popsaných v průvodci:

Red Wall, Malta – je vícedélkové lezení hned za populární jeskyní Blue Grotto.

Mosta Valley, Malta – zalesněný kaňon skrytý očím, přesto v dobré dostupnosti. Cesty všech obtížností a ve všech sklonech.

Mellieha Cave, Malta – převislé eldorádo, propadlá jeskyně s vytrvalostníma dardama.

Mharr ix-Xini, Gozo – nádherný kaňon s mnoha zajímavými cestami.

Wied il-Mielah;, Gozo – zatím kolem 40 cest vyplatí se navštívit.

The Underworld, Gozo – Vytrvalostní! The Underworld nad moře velká jeskyně.


Jeskyně nabízí velmi převislé stropové cesty

foto by© JirkaSJana v nádherné cestě Wot's In It For Me?, 7a v Ghar Lapsi

foto by© JirkaS


Okolní oblasti:

Wied il-Bassasa, Ghar Lapsi, Garden of Eden, Ix-Xaqqa, Mgarr ix-Xini

Tip:

Malta je moc zajímavá země s řadou významných kulturních památek, s nádhernou architekturou. Všude se vyskytují kameny, ze kterých jsou postaveny kilometry zdí a zídek, tisíce domů a dalších staveb, kam oko dohlédne, všude vápenec.
Pro lezce asi více než obdivování staveb, bude nezajímavější třeba DWS. Na něj je potřeba klidné moře a teplejší období.


Il Qrendi - dobrý výchozí bod pro všechny popisované oblasti

foto by© JirkaSKrásné kostely jsou po celé Maltě, zde je ten v Il Qrendi

foto by© JirkaSZdroje:

Asi nejkompetentnější stránky o Maltě MRCC – Malta Rock Climbing Club


Dokument ke stažení:

 Malta - Cobra Cave

 Malta - Fearless Wall


JirkaS   [úpravy] 13:12 25.12.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Co teploty?15:18:53 25.12.2016
Ahoj, co teploty ve dne, v noci a more? Da se koupat? No a nefuni tam po nocich meluzina jak v Siurane? Ze bychom sbalili prcky a frrr do tepla... dikec za super clanek
upmanodpovědět 
 Re: Co teploty?16:03:03 25.12.2016
Je od tamtud kousek do Afriky.Zimu neočekávej.
odpovědět 
 Re: Co teploty?17:30:29 25.12.2016
Foukat od moře prý může, pak to znemožní lezení na útesech (nezažili jsme), jinak jsou skály které popisuji celkem krytý.
Teploty: Zajímavý, že i při nočním vyjasnění, byly ranní teploty kolem 16 - 17 stupňů, asi vliv moře. Teď jsou tam kolem 16. Před vánoci jsme často lezli radši ve stínu, přes den na slunci bylo skutečně teplo.
 jirkasodpovědět 
 Re: Co teploty?11:14:18 26.12.2016
Za slunečného dne jsme viděli pár lidí v moři. Smočil jsem se jednou, ale zrovna bylo zataženo a jsem zmrzlík, tak jsem hned vylezl ven. Na sluníčku ve skalách bylo chvílemi opravdu vedro.
 Standaodpovědět 

 Nice Photos!20:09:23 26.12.2016
Very nice article about Maltese Climbing. For more info I would also advise the Malta Climbing Club Facebook page. (https://www.facebook.com/groups/maltaclimbingclub/)
Andrewodpovědět 
 Re: Nice Photos!21:59:36 26.12.2016
Thanks Andrew. Malta is an amazing place for winter climbing with a big potential for new routes.
 jirkasodpovědět 

 Moc těžký22:03:33 26.12.2016
Bylo by tam i něco pro softmovery? :-D
Pavelodpovědět 
 Re: Moc těžký00:24:14 27.12.2016
We Wied Babu je mnoho lehkých cest a v dalších oblastech také.
 jirkasodpovědět 
  Re: Moc těžký07:58:15 27.12.2016
Ahoj s tím bych úplně moc nesouhlasil, lehké sektory jsem musel po ostrově spíše hledat a kromě zmiňovaného Wied Babu(kde jsme mimochodem spali 4 noci) toho moc není. Vyloženě zklamán jsem byl zVictoria lines v půlce ostrova, kdy se jednalo o 10-12m kvaky a na patě jsme to tam otočili. Jedna věc je jak je to nafocené v průvodci a druhá realita. Lezení za plotkem zahrádky vedle hromady štěrku a kopy odpadu mě úplně nebere. Naopak nadšený jsem byl roklí na GOZU u zátoky Mgarr ix-Xini, kde vedle cest od 6A do 7B bylo poměrně dost sice kratších, ale hezkých čtyřek a pětek (Dá se spát taky). Malta svůj potenciál určitě ještě nevyčerpala:-) problém je spíše v dostupností sektorů. Vyloženě family friendly Malta není většinou jsme do oblastí museli prolézt nějakým habaždím :-) Ovšem neměli jsme auto a tak jsme někdy možná volili alternativní přístupy :-D
Červodpovědět 
 Re: Moc těžký02:38:34 27.12.2016
+ Mgarr Ix-Xini + Monolith Buttress
to je i pro ovary, kojící matky a JayKaye
Papoušodpovědět 
 Re: Moc těžký09:48:25 27.12.2016
V pohodě je i Mosta Valley (Wied Il-Ghasel), nový sektor Cats Arches, co neni v průvodci, ale je v pdf na stránkách Malta Climbing club. Docela se mi tam líbilo. Na Gozu je ještě dost lehkých cest v Mgarr Ix-Xini, většinou jsou ale kratší, delší jsou obvykle >= 6b.
pavelllodpovědět 
 Re: Moc těžký19:36:31 30.12.2016
Na gozu určitě v zátoce xlendi teď si nevzpomínám na název sektoru doplním klidně později jak budu doma u průvodce ale jsou tam ve směs samé 5tky
Ondraodpovědět 

 letenky23:59:52 26.12.2016
Cau odkud jste leteli, me to nejlevneji hazi letenky z Krakowa za 2000kc. Dik
Davyodpovědět 
 Re: letenky00:23:19 27.12.2016
Rayanair z Norimberka, přímý let 2,5 hodniny.
Létají úterý, pátek.
 jirkasodpovědět 

 San Blas09:59:40 27.12.2016
Ještě bych mezi další zajímavé oblasti přidal San Blas na Gozu, kde je pěkná originální "vosková" skála a moc pěkný lezení. Zastrčenější místo se super místem na stan pod věží Tower of Power s výhledem na moře. Akorát bez auta je to trochu dál, ale dá se to dojít.
pavelllodpovědět 
 Re: San Blas11:05:53 27.12.2016
Pavle co znamená vosková skála?
 jirkasodpovědět 
  Re: San Blas11:38:04 27.12.2016
Je to vápno, teda nejspíš, nejsme geolog, ale na Maltě bych nic jinýho nečekal, samozřejmě to neni vosk, ale prostě to tak vypadá. Když na tu skálu koukáš, jako kdyby byla celá pokapaná voskem z nějaký obří svíčky, co nad ní kdysi hořela. :-) Že tenhle dojem není jen můj, je poznat i z názvů cest, např.: Wax Job
pavelllodpovědět 
   Re: San Blas11:38:35 04.01.2017
To bude sintr - flowstone. Mineralogicky to bude pravděpodobně téměř čistý kalcit - krystalický vápenec.
Karbyodpovědět 
    Re: San Blas16:48:56 04.01.2017
Klidně. :-) Každopádně je to super šutr - zajímavej napohled i napolez.
pavelllodpovědět 

 auto17:47:25 28.12.2016
Na Maltě si rozhodně doporučuju pujčit auto. Vzhledem k tomu, že tam žíjí z turismu, tak je tam půjčoven opravdu hodně a cena půjčovného se pohybuje okolo 10 eur za den. S autem se dá kamkoliv na ostrově dostat za cca 30 minut a spousta lezeckých oblastí je bez auta špatně dostupná, protože se nachází mimo turistické destinace a tudíž i mimo linky MHD. S autem se navíc dá skvěle kombinovat lezení s koupáním a potápěním...člověk prostě nasedne a popojede kousek dál.

Na Maltě jsme byli dvakrát, vždycky na přelomu září a října a můžu jedině doporučit...vzduch 25°C, voda to samé, ještě stále dlouhé dny, výborné lezení a koupání, přátelští místňáci a spousta míst, kam vyrazit večer za zábavou. Jo a sportovní lezení je snad ještě lepší na blízkém Gozu.
Vaclavodpovědět 
 Re: auto22:09:29 28.12.2016
Jen bych upozornil, že se tam jezdí vlevo. Aspoň tomu tak bylo při mé poslední návštěvě.
OSodpovědět 
 Re: auto23:43:22 28.12.2016
Taky bych doporučil si půjčit auto. V únoru nás vloni vyšlo na týden asi na 1000,-, je to vše kousek, takže jedna nádrž stačila a benzín tam je taky za dobrou cenu... a určo trávit víc času na Gozo, než na Maltě. Daleko hezčí a příjemněíš místo!
Jakubodpovědět 
  Re: auto10:45:27 03.01.2019
Ahoj Jirko,myslíš, že bych tě mohl požádat, přes můj mail, o pár informací o maltě, kam se chystám za lezením.díky moc, ruby
rubyodpovědět 
   Re: auto11:39:42 07.02.2019
Ještě bych se zeptal,jestli nemáte někdo k prodeji,případně zapůjčení průvodce na Maltu.diky ruby 723444554
Rubyodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Red Rocks
 Databáze cest:
Všechny cesty (137646)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Mise Kleopatra 8A Sloup
Slasti Z Bolesti 7A Tisá - Modřín
Planeta Opic 6C Loučovice
Svítání Šera 6C Loučovice
The Left Feet 6C Silvretta
Nově komentované:
Cesta K Slnku 5 Malá Studená Dolina
Šádkova Cesta JZ 4 Malá Studená Dolina

 Nově v diskusi:
Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek |

 Nové komentáře:
Re: Kombinace | Re: Kombinace | Re: Kombinace | stando, hysterii stranou | Re: jan kriz | máš pravdu | Re: Rischat je prostě borec | Re: sledovanost | Re: kreativní psaní | plakát |

 Kde to vře:
MS v lezení: kombinace s nominací na olympiádu: muži kvalifikace (148)
MS v lezení: kombinace - muži - finále (55)
Pád na Rovišti (51)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 27 (15)
MS v lezení: kombinace - ženy - finále (14)
36. ročník Fesťáku začíná dnes v Teplicích nad Metují (2)
Boulder King 2019 (1)
MS v lezení - rychlost (1)
Klára Kolouchová: vylezla jsem na K2 (1)

 Nově v inzerci:
Seznámení | Edelrid smyčky do presek | Pozemek Labská Stráň | Triglav severni stenou | Lbc_Adr | Lezení Krk | Skalky | Ocun Jett Lu 37 | icebreaker aero ss crw | Odvoz fesťák |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 781 
 správce oblasti 
 655 
 obec - město 
 774 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 832 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.