LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Brr to je zima. Tak na tohle, na tohle jsme se těšili, kvůli tomu jsme trénovali, strádali a šetřili, kvůli týhle cestě jsme tady!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir
Nový průvodce Bor Bouldertopo
Křest knihy Drama před objektivem 18.9. v Praze

Závody
ČP mládeže obtížnost Choceň (13.10)
3. kolo Slánské pohody (17.10)
SP Wujiang (20.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13775
2.Konečný 12847
3.Pail 11575
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Jungling 11025
3.Stráník 10900
Hory:
1.Skopec 6646
2.Švihálek 5970
3.Nehasil 5501

Výsledky
MS Innsbruck (06.09)
MS mládeže Moskva (09.08)
SP Briancon (20.07)

Deníčky
4564 lezců
718711 cest
Nové přelezy:
Bez Opuště 7C
Immanenz 8B
Mapa Stred 10-/10
Malej Bejk 9+
Velur 9
Nejdelší H 9/9+
Velkej Bej 9
Star Gate 8A+
Epita 9
Překvapení 9

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tessin aneb kam v zimě

a mrazu

Je leden nebo nějaký podobný pitomý měsíc. Všechny skály v okolí několika stovek kilometrů jsou mokré, zasněžené, nebo nějakým jiným způsobem znehodnocené. Holky z aerobicu na Brumlovce už znáte i křestním jménem a 1500 kilometrů do Francie neunesete buď vy, nebo vaše auto. Jak teda strávit týden dovolené?

Zůstaňte doma a koukejte na Esmeraldu. Nebo jste se v létě chystali vyzkoušet co je to ten bouldering ve Fontainebleau? Tak jeďte do Švýcarska.


Ne, není to vtip, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zhruba 800 km od Prahy se nachází něco jako zimní
lezecký ráj. A z českého pohledu poněkud zapomenutý.

Den 1: V polovině února přijíždějí dva němečtí „sportfreunde“ a vyrážíme na jihozápad. Třetí pro nedostatek peněz odpadl (na závodech skončil až 6., tak mu zbylo sotva na nájem), takže nás cestou čeká ještě jedna významná zastávka (ne, nemyslím tu na záchod) a přistupuje sice jediná, zato však každopádně první dáma zájezdu. A zase jedem dál.

Takže příjezd: Přes Norimberk nebo Mnichov směrem na Ulm a Landau do Rakouska. Z Bregenz na St.Gallen a jste ve Švýcarsku. Vyhnete se sice placení dálnic v Rakousku, ale švýcarskou dálniční známku bych doporučil (60,- DM), jinak se vaše cestování protáhne o několik hodin. Dále po dálnici na Chur, Haag, San Bernardino do Belizony. Dále viz. další bod.

Cresciano
První ze dvou nejvýznamnějších  boulderingových oblastí. Z dálnice sjedete na Belizona Nord, odbočíte doleva a pojedete pořád rovně až dojedete do Cresciana . Odtud úzkými serpentýnami do kopce až dojedete ke starému lomu. Tak jako my. Pokud se budete ptát na cestu, nezapomeňte, že jste v italské části země, kde němčina nemusí najít žádnou odezvu. Důležitá je také správná výslovnost. Něco jako „krešáno“.


Celá oblast je severním úbočí, to znamená celý den slunce. Hlavní trik zdejšího počasí spočívá především v tom, že se nacházíte v nejníže položené části Švýcarska, obklopené ze všech stran horami. O ty se mraky většinou zarazí a uvnitř se jen ohřívá už tak teplý vzduch. „Většinou“ znamená, že ještě dva dny před naším příjezdem sněžilo, ale to prý vydrží maximálně den či dva a následuje dlouhá perioda pěkného počasí.

Den 2: Kolem jedenácté, kdy vyrážíme do skal se začíná skutečně oteplovat (v noci lehce pod nulou) a kalhoty nahrazují šortky, bundy trička. Oblast je rozdělená do několika sektorů, které se táhnou podel pásu skal. Nádherná žula s překvapivě dobrým třením, snad lepším než na písku nabízí především technické lezení oblých hran a kolmých stěn, ale najdete samozřejmě i převisy. Chyty většinou obliny a lišty, tak 1:1. Celkem asi 150 boulderů mezi 4- a 8c Fb (tipujete správně, Dreamtime) Komentáře: T: asi 20 boulderů mezi 4 a 7b+, „Bouldern macht spass“ R: Grotte des Soupirs 7c+, „no, mohlo toho být víc“ Ch-J: „Hm“ 1. dáma: 5+, zlomený nehet a naražená záda, „Nějak mě to nebaví.“ Večer přijíždí zbytek výpravy: A.B. se svým otcem. Náš švýcarský přítel: „Tolik lidí se ke mně nevejde“. Po večeři (vaří T.) a několika lahvích vína (dodává R.): „Tak jo, můžete zůstat.“

Den 3: Naše výprava se dělí na 3 části. Jedna vyráží znovu do Cresciana, druhá do hor a třetí na půzkum do oblasti

Chironico (výslovnost: citoslovce chrápání + ironiko)
Po dálnici pokračujete na San Gottardo. Sjezd Faido a zpět na Belizonu. Po 3 km vpravo do kopce na Chironico. Tam najít kostel a u něj zaparkovat. Oblast se nachází o pár set metrů výš než Cresciano, takže v době naší návštěvy tady ještě ležel umrzlý sníh, který pomalu tál. Tričko a šortky zde ale budete potřebovat nejspíš taky. Jen v místech, kam slunce nedosáhne si připravte teplejší variantu. Většina balvanů je celkem pohromadě, nenaběháte se tolik jako v Crescianu. Opět asi 150 boulderů, jen styl je trochu jiný. Daleko častěji tu najdete lišty, převisy i stropy a silovější lezení. Ale i tak je zde polovina věcí mezi 4 a 6c Fb. Dokonalé vyvážení proti technickému Crescianu. Komentáře: T: Grotte des Soupirs 7c+, „Skočíš, letíš, dáš si kafe, doletíš do chytu a lezeš dál“. R: Le Doigs Verts 8a/a+, 8a, „A prsty jsou v hajzlu“ Ch-J a A.B: „Hm“, otec A.B: „Spotten macht spass“, 1. dáma: výlet do hor, „padající rampouchy mě zaskočily“.


Den 4: Necháváme prsty vydechnout a odjíždíme na výlet k Lago di Maggiore, kde lovíme divokou zvěř a seznamujeme se s místní elitou. Komentáře: T: „Počkej až si sednou“ R: „To nechci vidět“, Ch-J: „Podejte mi větší kámen“, A.B: „Tady ho máš“, otec A.B: osm piv, „.....“, 1. dáma: „Za hlídání dětí by mi jinde zaplatili“.

Den 5: Opět se dělíme. Většina odjíždí hromadně do Chironica, 1. dáma s naším švýcarským přítelem na lezení s lanem. Mimo boulderingu nabízí celá oblast Tessinu obrovské možnosti i ke klasickému lezení. Existuje průvodce, který obsahuje spoustu oblastí na jednodélkové cesty, ale především dlouhých stěn s cestami kolem 300 metrů, vše v kvalitní žule, od ploten po stropové převisy. Komentáře: T: 8a Fb,“To jsem nevěděl, že jsem tak dobrej“, R: 8a+ Fb, „Já jo“, Ch-J: 7a Fb „Já ne“, A.B: 7c, rozšlápnuté brýle, „nic nevidim“, otec A.B: „musím si koupit pivo“, 1. dáma: 10 cest po 7a, „paráda“

Ještě jedna věc stojí za zmínku. Dopady. Oproti Fontainebleau jsou poněkud horší. Často se leze ve svahu, či pod sebou kameny. Doporučuji bouldermatku nebo alespoň obyčejnou matraci a šikovného spottera. Nebo alespoň jedno z toho.

Den 6: Tentokrát všichni společně do Chironica, kde zjišťujeme, že oblast má i některé části, o kterých jsme dosud nevěděli, bohužel na ně chybí topo. Často zde ale narazíte na někoho z místních či na lidi jako Markus Bock nebo Christian Bindhammer. Ti vám určitě poradí. Komentáře: T: Prima la Signora 8a Fb, „Hákování pat mi sedí“, R: 8a+ Fb, Prima la Signora 8a Fb, „Ještě je proč se vracet“, Ch-J: 6c+ Fbtr „Domů!“, A.B: „Pořád nic nevidím“, otec A.B: „Jedeme za K.B.“, 1. dáma: „bouldering mě nebaví“, 6c+ Fbtr OS, „plotny mi vždycky šly“.

A to je všechno. Snad jen pár rad na závěr:
Nejlepší období na bouldering je říjen až březen, na lezení s lanem ještě měsíc před a měsíc po. Ve vysokých stěnách (především plotny) je potřeba počítat na jaře s tajícím sněhem. Spaní je v Crescianu ve starém lomu pod skalami (o víkendu překvapivě mnoho stanů), v Chironicu nejlépe asi mezi bouldery, ale přístupová cesta a pozemky kolem jsou soukromé! Ve Švýcarsku se vyplatí koupit benzín, ale všechno ostatní je velmi drahé i oproti zbytku Evropy. Topo by mělo být v blízké době k dispozici na www.classicrock.ch, nebo vyšlo v Rotpunktu č. 3/2000. Když ho neseženete, můžete si ho zkusit objednat na arada@volny.cz. Bude-li teplo, můžete se cestou zastavit v Rakousku v oblasti Bürs. Parádní vytrvalostní lezení ve slepenci, cesty mezi 6a až 8b. Oblast je v průvodci na Rakousko.

Rosťa Š.   [úpravy] 18:32 22.02.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Fotky
Nazdar "r", ať jsi kdo jsi, máš básnický střevo a v Tvým zajímavým článku už chybí jenom nějaký dokumentární foto. Jestli nějaký máš, pošli ho prosím mejlem, ať ho sem můžem vrazit.
Na formátu nezáleží, hlavně ať je to dost velký.
Zapsal: Tomáš, 23:13:41 22.02.2001
 Dama
Rosto,nech tu damu napokoji a koukej at se ti povede ta deska,ona si dala fakt zalezet,doufam ze jsi formu jeste nerozbil.
Zapsal: R, 16:04:38 01.03.2001
 Švýcaři
Jednou jsem někde slyšel že nejoblíbenějším místem švýcarskýho horolezce je pětimetrovej boulder pod pětisetmetrovou stěnou. Koukám, že ta "nákaza" se už rozířila i k nám. Dobrej článek, ale nechápu...
Zapsal: Pavel, 22:56:23 05.11.2002
 vývoj...
..jde stále kupředu. V současné době je nejoblibenějším místem švýcarského horolezce třímetrový kámen na vrcholovém hřebenu třítisícovky.
Zapsal: Rosťa Š., 08:33:04 06.11.2002
 heZgbVcPKhn
olNXcT Say, you got a nice article.Really thank you! Awesome.
Zapsal: CvDiNMumJaymo, 04:00:22 20.12.2013
 eomvuCsfislxOfAmJ
KbGtts wow, awesome blog post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: dZjgZsqZkQdLr, 12:26:36 20.12.2013
 YcnShorF
SrBRX9 Really informative article.Much thanks again. Want more.
Zapsal: KqbnCiqnF, 21:30:12 20.12.2013
 FgWusDeN
4QFcup I value the article post.Much thanks again. Want more.
Zapsal: hDbHkDajWKPJGsx, 21:20:52 07.01.2014
 ymQUWMxikGPFAuXPheS
pFRPvR Thank you for your blog post.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: LTWksqFTJZR, 05:45:33 16.01.2014
 Fmeygzkn
3OCkt4 I truly appreciate this post.Much thanks again. Great.
Zapsal: eZDbgaYklmZL, 18:39:06 10.06.2015
 EZMhYEIFmTniH
AghxTx I value the article.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: ZxGbuMENEdvanO, 06:24:30 01.07.2015
 pQqetbmBSGeIWMW
rcXnVJ some truly excellent content on this site, thanks for contribution.
Zapsal: ulwswrfYPZHN, 17:55:46 03.08.2015
 lCPGvfcXQZaiHM
rfroLW You made some decent points there. I looked on the internet for that problem and located most individuals will go together with with the web site.
Zapsal: zzKIXjbOmbxj, 14:25:47 02.09.2015
 NeeohlIFW
XLkUvc Thank you ever so for you post. Really Cool.
Zapsal: LPGhitSgMoWwVIlZlZ, 08:40:31 16.10.2015
 kXUvxKGKh
kQpjqf Really appreciate you sharing this article post.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: bBUYEigyXouemfwOJFA, 22:06:37 16.10.2015


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (130868)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Boulder 2000 7B Bahratal
Strážce Souručenstva 6A Blansko Sever
Mantl Z Rakve 5B Blansko Sever
Kotlíkářský Boulder 5C Blansko Sever
Deka A Rum 6A Blansko Sever
Nově komentované:
Netopýr Varianta Zleva 8- Poříčí Nad Sázavou
Vans Off The Wall 7A+ Ludvíkov (Nad Hřbitovem)
Nedvědí Česnek 6C Pernštejn
Severozápadní Spára 5 Malý A Velký Štolpich
Středem 6A Nad Přehradou

 Nově v diskusi:
Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne |

 Nové komentáře:
Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: Zlagboard? | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí |

 Kde to vře:
Rafiki Urban Boulder Race 2018 (164)
ING Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost 2018 (48)
Poslední klasický prvovýstup na Prachově? (26)
Zaclickujte si po italsku. U vás na stěně (11)
UIAA mění svou strategii (9)
Bylo nebylo na CHKO Broumovsko (9)
La Sportiva Sport Life! bouldercontest 2018 (5)
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir (5)
Video: Jan Hojer leze DWS Es Pontas 9b na Mallorce (4)
Report z 2. kola Hudy dětských závodů v olympijské trojkombinaci (3)

 Nově v inzerci:
Spolulezeni neděle | Běžecké boty OnRunning CLOUD | Lezecký set | Preprava | Perovy spacak PRIMA Polar 1000g | Dámské skialp boty Garmont Xena | Lezecký průvodce Sicílie | Lezení Ústí nad Labem | Jizerský Qaker | so ne |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 3522 
 Ne 
 2965 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.