LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climbing is my life!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13184
2.Konečný 12906
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Novák 10875
Hory:
1.Skopec 7070
2.Zaoral 6973
3.Ondrášek 6891

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4745 lezců
781918 cest
Nové přelezy:
Osama Du S 9/9+
Bod Zlomu Xc
Rockstars 9
Dlouhý Čte 9
Pomponpido 7b
Chien Jaun 7b+
De Sába 9
Hořkej Cuk Xb
Opera Vert Xb
Neuropatol XIa/XIb

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Anseremme

Belgické skály

Přelom května a června je ve většině Evropy spojen s několika církevními svátky a tudíž s extra volnými dny.

Počasí je již poměrně stabilní, takže se vlastně jedná o ideální dobu pro nějakou tu „akci“. No a vzhledem k tomu, že se tento text nalézá právě na tam kde se nalézá, správě jste uhodli, že se jednalo o akci lezeckou.

Ptám se tedy na obědě náčelníka kam vyrazíme, jestli do Fontainebleau nebo do Arden. Předpověď počasí je velice dobrá pro obě oblasti. Vzhledem k velikým abstinenčním příznakům z nedostatku venkovního lezení se rozhodujeme pro Ardeny, neboť ty jsou jen něco víc než dvě hodiny jízdy autem daleko. Náčelník říká, že vezmeme s sebou ještě Jose a ve čtvrtek ráno vyrazíme. Říkám mu ať jde se svým milým Holanďanem k šípku a raději ať vezme Jonquelle, které lezení venku slibuje od zimy. Hvězdná konstelace byla zřejmě příznivá, takže nakonec skutečně vyrážíme bez Jose s kiwiankou Jonquelle.


Je to lano dost pevný?


Poznámka: Z lezeckého slovníku naučného citujeme: „Kiwi, kiwiové – obyvatelé daleké země Bílého oblaku (mořeplavci nazvané Nový Zéland) nacházející se na spodní straně zeměkoule. Jedná se o přátelské vzpřímené nelétavé a nejedovaté humanoidní bytosti. Kiwiové a kangurové bývají též souhrnně nazýváni protinožci. V našich zeměpisných šířkách se však pohybují k nerozeznání od místního obyvatelstva (hlavou vzhůru)“.

Tak tedy vyrážíme. Náčelníkova GPSka nás naviguje a nekompromisně odpočítává zbylou vzdálenost do cílové destinace jíž je lezecká oblast Dave (info viz článek na Lezci). Po desáté jsme v plné výzbroji pod stěnou.


Tak a jdeme na to. První skalní stěna…


Nejsme zde však sami, neboť státní svátek zřejmě využilo i spousta jiných národů a tak se parkoviště a přilehlá stěna začínají rychle plnit. Lezení je zde pěkné, ovšem hluk z blízké silnice, koleje a hlavně z přítomných němců kazí celkovou atmosféru oblasti. Odpoledne se již všichni shodujeme, že němci jsou ještě hlučnější než holanďani, a to už je teda něco! Pro naši kiwianku to byla vůbec první zkušenost s lezením na skutečné skále a vedla si velice dobře, že sám náčelník, jinak tak skoupý na slovo pochvaly, měl jenom samá slova uznání.


Jongelle leze cestu 6a+Když si navíc člověk uvědomí, že oni tam dole lezou hlavami dolů, nezbývají než slova uznání. Vedro je šílené a tak si povídáme o zmrzlině, jak kdo ji má nejraději, jakou jedí protinožci a přitom pozourjeme jednoho němce zdolávajícího pomocí žebříků, smyček a kdoví čeho všeho cestu klasifikovanou 6a. Železa má na sobě navěšeného jako na himálajskou stěnu, a skutečně po hodině tuto jednolanovou délku zdolává. K večeru když hluk ostatních spolulezců začíná být nesnesitelný vyrážíme přes malé malebné městečko Dinant do jediného non-stop obchůdku pro vysněnou zmrzlinu. Litr tiramissu a litr smetanové zmrzliny se stávají naší večeří. Z hlediska sportovní výživy se jedná o skvělou dietu, neboť sacharidy ve zmrzlině rychle doplní glykogenovou zásobu (pravda nejsou to sice maltodextriny, ale nemůžete chtít zázraky). Po diskusi o vhodnosti sacharidů pro lezeckou výživu se rozhodujeme nakoupit ještě nějaký pomalý a dlouhodobý zdroj energie pro zítřejší lezení (nejlépe škroby apod.)  ve formě bramborových a kukuřičných chipsů.


Kolik ti ještě zbývá? Asi půl litru. Vážně ta dieta bude fungovat?Po večeři vyrážíme na průzkum dalších dvou oblastí. První z nich se jmenuje Roche de Nauseé a více informací viz níže. Druhá Roche de Castel se nalézá nedaleko, poblíž totálně přeplněného kempu. Po setmění míříme do lezeckého tábořiště ve Freyeru, kde pod hvězdami bivakujeme. Noc je černá neboť Měsíc je před novem.
Časně ráno balíme krámy a po snídani vyrážíme do skalní oblasti Freyr.

Mnoho lidí zde ještě není, takže si užíváme hodinku klidu. Ovšem záhy již slyšíme chrastění expresek přicházejících lezců, které zní ve svahu nad řekou jako sypající se železářství. Mimochodem, bezohlednost některých lezců je vskutku zarážející. Nejenže se nacpou na cestu, kde není již žádné místo pro jističe, ale pak vám padají i s tím svým železářstvím na hlavu. Nemluvě o expertech, ze kterých se sypou expresky, karabiny a jiné věci vám na hlavu!


Dieta skutečně fungovala. Lezení na dominantní A Legne


Lezení je zde pěkné a hlavně je tu ve stínu stromů v údolí řeky Meuse příjemná teplota. Přesouváme se a brodíme do jiných sektorů (viz níže), lezeme, odpočíváme a tak pořád dokola až do večera. Lézt se dá až do západu slunce, a možná, že právě tyto pozdní hodiny jsou nejlepší, neboť ve stěně už nepálí slunce a většina lezců už je unavených a postupně se vracejí do svých domovů.


Jištění ála MATRIX.


Další den začínáme v sektoru Tete du Lion a pak se přesouváme do oblasti Pape. Ačkoliv by se mělo dle předpovědi začít kazit počasí, je stále azůro a ve stěně to pálí. Kůže na odhalených částech těla rudne a spotřeba tekutin stoupá. Odpoledne jsme už všichni dead a rozhodujeme se k návratu. Cestou se ještě zastavujeme v malé zapadlé lezecké oblasti Sexe shop, která je výjimečná nejen svým názvem, ale hlavně strukturou lehce naklopené stěny, která je téměř úplně rovná a vypadá spíš jako nějaká hradní zeď. Lezeme, ale jak se ukazuje, chyty jsou neuvěřitelně ostré a ničí poslední zbytky kůže na rukou.
K večeru balíme a jedeme zpět domů, do Ploché země, …
Tak takhle nějak to tedy bylo. Veškeré praktické a faktografické informace jsou připojeny níže.


Sklály se rozprostírají kolem městečka Dinant, na těch městských se bohužel nelezeInfo :

Oblast kolem řeky Meuse je poseta vápencovýmy útvary najdeme zde nejen krásný Freyr, ale i spoustu menších skal, které rozhodně stojí za návštěvu.


Roche du Nauseé.


Asi nejzajímavější je stěna Sexe shop, kterou naleznete ukrytu před zraky za nepoužívanou tratí naproti Anseremme. Stěna je vysoká pouhých 15m, ale je naprosto unikátní, co do struktury. Naopak nejlepší lezení pro silnoprsté a technikou oplývající jedince je kolmá kompaktní Roche De Nauseé. Pohodáři si nejlépe zalezou na Rocher du Castel, kam je sice trochu problematický přístup, ale je možné si zalézt na věžičkovitých útvarech ve stráni.


Roche du Castel


N50.24083 E4.90510 Roche du Sexe Shop
N50.23828 E4.90770 Parkoviště Sexe Shop

N50.22613 E4.90247 Parkoviště  Nauseé
N50.22783 E4.90248 Roche du Nauseé
N50.22888 E4.91267  Roche du Castel


Roche du Sexe ShopMapka Anseremme


Zapsal Stepan a JirkaS

Stepan & JirkaS   [úpravy] 19:59 26.06.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Kiwi´s good!08:34:14 27.06.2003
Že by novej fanklub... Jenže co by tomu řekla Holy? Kdepak jste nechali naší favoritku?
Ještě dotaz na kiwi coby nelétavé tvory - umí létat aspoň ze skály? A letí hlavou dolů nebo nahoru? A jak vysoké číslo přinutí kiwie létat?

Jirkovka, to je otázek, co? Jsem zvědavej, kolik jich zodpovíš.
Bídaodpovědět 

 Pěkný10:30:57 27.06.2003
Pěkný článek, pěkný aktérky, prostě pěkný.....
Rodpovědět 
 Re: Pěkný19:34:42 27.06.2003
Na aktérky jsou trochu moc oblečený, ale i tak oko spočine,srdce se potěší :)
marťas*odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Nepodařený nákres
 Databáze cest:
Všechny cesty (139048)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Nevinnosť 7B+ Končitá
Rakovina Smrti 7A Žulový Vrch
Vlak Na Potrat 7B+ Žulový Vrch
Freedom Rings 5B Žulový Vrch
Guns For Life 6C+ Žulový Vrch
Nově komentované:
Clean Break 6c+ San Vito Lo Capo
Accesso 3 San Vito Lo Capo
Prvomájová 6+ Svatý Jan

 Nově v diskusi:
Re: Kontrukce na moonboard | Re: Kontrukce na moonboard | Kontrukce na moonboard | Re: La Sportiva Genius | La Sportiva Genius | Re: Foto dne. | Foto dne. | Re: Mačky pro Scarpa F1 | Re: Mačky pro Scarpa F1 | Mačky pro Scarpa F1 |

 Nové komentáře:
Gratulace!!! | Re: nějak mě to nevzalo | Re: nějak mě to nevzalo | Re: nějak mě to nevzalo | Re: Mezinárodní mistrovství v České republice | Výhra celyho svetaku | nějak mě to nevzalo | Re: Obtížnost??? | zajimave rozuzleni | Re: nějak mě to nevzalo |

 Kde to vře:
Vzdělávání (106)
Krátký film: Klasické pískovcové lezení na Oybině (77)
Jan Kareš má další světový rekord ve shybech: 1198/hodinu (27)
SP Xiamen (23)
Manažer Adama Ondry Pavel Blažek kooptován do VV ČHS (20)
V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (13)
Rock Point ČP a MMČR v boulderingu (6)
Onsajt (5)
Escaper (4)
Pozvánka na MMČR v lezení na obtížnost (4)

 Nově v inzerci:
Deska Progression Eva Lopez | nový magljaz pytlík Singing rock comic modrý | Boreal Lynx | Boty La Sportiva | Kalhoty salewa survey gtx | Macky Grivel G22 | Lezení Český ráj 21.-27.10. | Tilak Svalbard 2017 | SCARPA MONT BLANC č.47 | Prodám různé druhy karabin |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 1540 
 Vyjímečně 
 1227 
 Občas 
 1403 
 Často 
 1158 
 Imrvére 
 1170 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.