LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Více odvahy, méně železa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
BoulderZávody (15.06)
BoulderDěti (16.06)
SP v boulderingu Villars, SUI (05.07)

Žebříček
Cesty:
34.Hyžný 10297
35.Romanovský 10274
36.Gospoš 10203
Bouldry:
34.Chytil 9175
35.Fajkoš 9156
36.B 9150
Hory:
9.Tichý 4048
10.Coubal 4014
11.Nikita 4014

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4674 lezců
753993 cest
Nové přelezy:
Němá Barik 9+/10-
Sámer Issa 10
Racomelo 8b
Tuzex 9+/10-
Šajo 10-
Eisenvater 9/9+
Tufa King 7b+
Internet 9
To Čumíš 9
Kriminál Xb

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava
V 16 - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Boulder, Bouldrista, Bouldermatka, Bouldering,...

Nejsou právě tohle v poslední době nejskloňovanější slova v lezeckém světě? Módní trend? Nově objevené a dynamicky se rozvíjející odvětví lezeckého sportu? Nebo jaký názor máte vy? Na jednom se určitě shodneme. Vsoučasnosti zažívá bouldering boom. A jelikož i já chci být in a vědět, o čem si to ti mladíci s postelemi na zádech povídají, vypravil jsem se na týdenní boulderingový zájezd. A kam? No přece tam, odkud pochází nejrozšířenejší boulderingová klasifikace a kde jsou ty bouldry s největším B. Do Fontainebleau.


Odjížděl jsem plný rozporů. Koncem května, kdy i u nás se lezecká sezóna rozjela na plné pecky, odjet do tisíc kilometrů vzdálené oblasti?! Co tam budu na těch kamenech týden dělat?! Ale na druhou stranu Jarda Maršík nešetřil superlativy a pro rodinnou dovolenou se místo jevilo ideálně. Po noci strávené jízdou vautě jsme postavili stany na bezplatném tábořišti poblíž oblasti Bas Couvier, beznadějně obsazeném Holanďany, kteří zde trávili sváteční dny volna. Jen díky obětavosti Jardova otce, který pro nás vlastním tělem uchránil snad poslední dvě místečka, jsme se mohli zabydlet a ve skalách rozhýbat ztuhlá těla. Začali jsme opatrně na čtyřkách a pětkách a už tato obtížnost mě ukázala, že né vše půjde hned a že daný problém je třeba prokouknout, jinak se elegance a jednoduchost promění vurputný a upachtěný boj.Nutno říci, že už první den mi to chytlo. Kobereček na opucování lezaček, průvodce, shluk balvanů zúžasně pevného a tvarovaného pískovce sobílenými chyty a vy. A stálá otázka, jak se dostat nahoru, doprava nebo doleva. Průvodce je nezbytná součást výbavy. Kzakoupení je za 149 FRF například vtabáku vBarbizonu. Je téměř kompletní, vyjma posledních novinek a orientace vněm, ač na první pohled nepochopitelná, je následující: Na nákresu jsou očíslovány bouldry, za číslem bouldru je číslo a barva nakreslená na kameni a za ní a jménem je pochopitelně obtížnost. Já jsem to měl jednodušší. Měl jsem ssebou Jardu, který zde byl už potřetí a tak shledáním oblastí a pěkných cest se stačilo obrátit na něj.


Celé Fontainebleau se skládá z 39 oblastí, které jsou roztroušeny po okolí vokruhu 50 km. Při našem pobytu jsme jich navštívili osm: Bas Cuvier, Cuvier Rempart, La Merveille, Franchard Isatis, La Roche aux Sabots, Le Cul de Chien a Buthiers. Nevím jak vypadá zbylých 31, ale tyhle jsou perfektní. Každá něčím zvláštní a jedinečná. Do všech byl přístup od parkoviště do 15 minut a všechny jako stvořené pro rodiny smalými dětmi. Když se odvaří taťka, vystřídá maminu u bábovek, nebo vezme špunta na dobrodružnou výpravu do spleti chodeb pískovcového bludiště, zkrátka pohoda. Oblast je hojně navštěvovaná místními lezci nejrůznějších věkových a výkonnostních kategorií, ale i nelezců jako místo pikniků a rekreačních vycházek.


Lezli jsme každý den bez odpočinků vyjma jednoho dne, který jsme věnovali návštěvě francouzské metropole, vzdálené necelých 60 km. Postupně jsme se rozlezli a zdomácněli vobtížnosti okolo 6c až 7a FB a vylezli okolo 15 bouldrů vtéto obtížnosti  a některé i OS nebo Flash. Jardovým maximem se stala Master edge 7bFB a mým stejně hodnocený bezejmenný traverz voblasti Buthiers. Další bouldry, které mohu doporučit:

Charcuterie 6c/7a -  Bas Cuvier, Duroxmanie direct 7a+ -  Bas Cuvier,  La Joker 7a - Bas Cuvier,El Poussah 6c+/7a - Franchard Isatis, La Figure du Proue 7a - Elefant, Le Toit du Cul Chien 6c/7a - Cul de Chien , Le Flipper 6c+ - Buthiers, Mantel 6b - Bas Cuvier, Envie den Bétes 6b - Isatis, Le Toit du Loup 6b - Elefant, L´ Etrave 6a - Buthiers, L´Angle de la Fresque 5+ - Buthiers.


Poslední den, už stotálně prolezenými prsty, sbolavými svaly, které jsem ani nevěděl, že se klezení používají, jsme procházkou navštívili oblast Cuvier Rempart, kde se naši krajané Rosťa Štefánek a Štěpán Neústupný blýskli výkony se závratnou obtížností. Cesta Le Miroir des Vanités traverz za 8b mě od pohledu zklamal. Pravda, cestu jsem hodnotil po ohmatání chytů snohama na zemi a do lezaček jsem se nepřezul, protože prsty se už odmítali čehokoliv držet. Přesto se nemohu ubránit pocitu, že je cesta nadhodnocená. Poměrně slušné stupy a lezení po lištách vkolmé skále. Cesta Misanthrophie vButhiers, mimo jiné také přelezená Rosťou, vede vpodobném profilu ale po nepatrných chytech a téměř beze stupů a je "jen" za 8a, Le Mouvement Perpétuel nekonečný traverz se špatnými stupy a se 7b-éčkovým výlezovým bouldrem má stejnou klasifikaci 8b?! A co Masacre au Supermarché traverz spřibližně stejným počtem kroků, ale za rapidně menší chyty je jen za 7c! A tak bych mohl pokračovat. Ale všechno může být jen optický klam a skutečná obtížnost se ukáže až při lezení a ktomu se už bohužel vyjádřit nemohu. Snad někdy příště.


Bouldering je bouldering a kroky, které jednomu lezci sednou, druhý nemůže udělat a příště zase naopak. Vdelších cestách slanem, kde obtížnost jednotlivých kroků není tak vyhrocená a místa se dají řešit více způsoby, je menší diskriminace dlouhánů nebo trpaslíků, siláků nebo techniků. A proto si myslím:" Bouldrování je skvělá zábava a silově technická  příprava, ale pro skutečné srovnání sostatními je třeba alespoň občas se přivázat na lano a potvrdit svoji výkonnost a něco pořádného prásknout.

Tak zase někdy v"bleau" a vemte sebou děti, manželky, lopatky a bábovičky a hlavně dost franků na víno.

Arevoar

Jirka Šimandl   [úpravy] 07:39 18.06.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 
Zdar Simi,
jsou to opravdu hezky fotky a clanek, navic vyfocene bouldery rozhodne nevypadaji jako nejake prochazky. Vsim jsem si , ze jste nemeli bouldermatku. Chtel bych se zeptat, nakolik vam schazela?
Zapsal: JirkaS, 08:41:17 18.06.2001
 Postrehy slabe lezkyne
Font. je opravdu kouzelna oblast, atmosferou dost pripominajici ceske pisky (borove haje, prijemne vyhrata skala apod.). Lezeni je velmi ruznorode -- minilisticky, oble chyty, kapsicky, na treni -- a mnoho bouldru ma, opet podobne jako ceske pisky, zoufale oble vylezy "za nic".

I pro slabe lezce (do 6b normalni, tzn. zhruba do 4+ FB klasifikace) je ve Font. spousta moznosti k vyradeni, i kdyz rada lehcich cest je dost oklouzana a o vikendech oblehana desitkami zajemcu.

Vystraha pro jedince nizsiho vzrustu (merim 164cm): obtiznost rady bouldru mi prisla neprimo umerna vysce lezce -- kamaradi kolem 180cm proste sahli do dobreho chytu, zatimco ja musela provest tak 2-3 zoufale mezikroky, s nimiz provovystupci evidentne nepocitali a pri urcovani klasifikace je nebrali v potaz.

Pro JirkuS: zalezi na oblasti, na ceste a na kvalite jistice. Ja jsem tam cely rok lezla v pohode bez bouldermatky (prevazne v Trois Pignons centre a Elephant, kde je zem pokryta silnou vrstvou mekkeho pisku a nejsou tam moc kameny), stacilo si vybrat vhodny boulder a mit s sebou spolehliveho jistice.
Zapsal: Lenka K., 12:48:13 18.06.2001
 Obtížnost
Myslím si, že obtížnost v Bleu je velice přesná, ale i místy má své mušky.Nicméně klasifikace daného boulderu je pro každého jiná.
Zapsal: Castor, 20:15:00 18.06.2001
 Já přitom byl,heč!
Jirko, napsals to tak krásně, že se snad zabalím a jedu hned zpátky. Vyřiď Gábině, že ty fotky jsou úžasný. kdo by to byl do ní řekl. Příště si ji zamlouvám pro sebe. Zeptej se Hopa, jestli ti povolí poslat to všechno do Montany. Byla by to ozdoba a početli by si i chudáci bez internetu. Skoro až přemýšlím jestli to bylo tak pěkné jak to popisuješ.
JirkoSi, proč jste nepřijeli?
Zapsal: JardaM, 22:28:11 18.06.2001
 Příště to vyjde
Jardo, ani mi nemluv.
Mrzi me to moc. Jana byla v Cechach a ja mel dost napilno. Jestli to bylo tak super, tak urcite bude nejaké přistě.
Zapsal: JirkaS, 22:50:00 18.06.2001
 Fajn popis
Super, jedu tam.
Zapsal: Jenda, 09:14:46 21.06.2001
 Takový fotky maj být v Montaně!
Jó, ty fotky i článek jsou dobrý. To by mělo být v Montáně místo "katalogovích" fotek jezer. Kdo viděl novou Montánu, tak asi ví, o čem je řeč!
Zapsal: Martin Š., 20:16:52 29.06.2001
 arevoar?
au revoir
Zapsal: , 13:38:42 26.07.2001
 HMMM
Teda vsechna cest,fotky sou super akoukam ze jeste mam hodne co dohanet,abych nekdy mel stejny.SUPR cau
Zapsal: danik, 09:50:57 08.10.2001
 Taboriste??
Super clanek,letos v lete jsem absolvoval Bleau taky, bohuzel absolutne nepralo pocasi. Cetl jsem neco o bezplatnem taboristi? O tom nevim, ale hodilo by se, protoze se tam na jare chystam zase. Dik Jirka
Zapsal: jirik, 13:25:14 02.11.2001
 Taboriste
Taboriste je hned naproti pres hlavni cestu na Barbizon a v teto chvili je cele preorano a jen nekolik asi sest mist je nechano pro stany, ze by timto nenapadnym zpusobemm chteli omezit pocet noclezniku ?
Zapsal: JirkaS, 15:32:53 19.02.2002
 
Super clanek a super fotky!!! Montana se muze schovat!
Zapsal: Trojkař, 21:47:13 14.11.2002
 labůžo fakt
Tak teda... vfšechna čest. Já jsem tam chtěl už už taky vyrazit, ale chyběl impulz. A tohle je asi poslední kvapka. Skvělej příspěvek. Díky, jen tak dál.
Zapsal: a.f.r.o., 12:19:50 18.11.2002
 Další kritik??
Fotky jsou dobrý až až a dost dobře vystihují atmosféru téměř letního dne v Bleau. Zapšklá je tvá čeština, od perfekcionalisty přes národní jazyk bych očekával čárku před aby. Už ti při lezení někdy zrudla záda?
Zapsal: Osmičkář, 14:30:19 18.11.2002
 osmičkářovi
co se sakra durdíš? a zatím by stačilo docela málo, trošičku vyvážit barvy, upravit kontrast a hned by byly ty fotky veselejší. nikdo netvrdí, že jsou blbý nebo že je na nich něco nudného, nicméně šedivé a trošičku technicky nedokonalé jsou. kde sakra všichni berete to přesvědčení, že každej kdo kritizuje je zlej a nemá vás rád?
Zapsal: Lukas B., 14:50:42 18.11.2002
 Lukasovi B
Díky, že ses mně zastal, náčelníku :-).
Skutečně nevím, proč se tady každý roztočí jak tasmánský čert, když se na jeho oblíbeném dílku najde nějaká nedokonalost.
Jaký to nebetyčný rozdíl: Pitu Schubertovi jsem našel při korekturách ve druhém díle Rizika dvě věcné chyby. Několikrát mi za to poděkoval, dokonce i veřejně, když knihu uváděl a poděkování mi napsal i do věnování.
Holt osmičkář není Pit Schubert a Pit Schubert není Osmičkář, protože napsal jen asi dvestě publikací, udělal přes třicet prvovýstupů v Alpách a vylezl na Annapúrnu. Co je to proti osmičkovému boulderu, že? :-).
Za tu čárku se Osmičkářovi omlouvám, ale nemám tolik času po sobě několikrát číst komentáře a komentáře se nedají dodatečně opravovat. Články jsou něco jiného, tam jsem za konstruktivní kritiku vděčný, protože jak praví Murphyho zákony, v každém textu, obsahujícím dvě a více slov, je ještě nejméně jedna chyba.
Zapsal: Petr Jandík, 17:18:04 18.11.2002
 WkzHtvwid
On LeBrons mother, that was awfeul she assulted an employee of the club she was attending. Her son as young as he is, is very respectful and I have not heard a negative thing about him in the news (like drugs, blowing money, sbusing folk, etc) I feel like if you are a mother or any respectful woman or person with integrity please act your age. If she had too much to drink or if she felt if she was going to drink she should have brought someone with her like a friend or family member to watch over her or simply be her DD I feel if she brought someone with her this would not have happened. Now Lebron has to face this, if I were him I would have a sit dow with mom and let her know either take someone who is responsible with you to the club or drink at home!
Zapsal: LFGgoHxrdA, 05:26:52 27.09.2012
 jKimfGGkifLWR
5VrNRR I really enjoy the blog article.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: hrKIjWscb, 11:02:11 20.12.2013
 xLMfpIfJTEGjoZj
e2E26Z I really like and appreciate your article post.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: YEOuCAvVLcDJJkYki, 14:31:59 20.12.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
San Vito Lo Capo
Horstl's Vibes, 7c+
 Databáze cest:
Všechny cesty (135618)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Kultura Protestu 7B Kralupy Nad Vltavou
Doba Ledová 7A Havran U Jitravy
Ze Záhrobí 6A+ Loučovice
Čistič Miki 3 Loučovice
Travers Lysego 7A Jelenia Gora
Nově komentované:
Hodinová Hrana V Ostrov
Kumm Ombo 10 Višňové
Flugkontrolle 9+ Frankenjura
Krása Nesmírná IXc Labák - Pravý Břeh
Přímá Varianta 6- Rabštejn

 Nově v diskusi:
Re: foto dne | Re: foto dne | Re: foto dne | Re: foto dne | Re: foto dne | foto dne | ADMINOVÉ | Re: Nový výškař | Re: Nový výškař | Re: Švédsko - Goteborg |

 Nové komentáře:
Ty vole Japonec | Re: méně je více | Re: bez prusíku? | Re: méně je více | méně je více | Bomba!!! | Re: sucháč nebo tkanička? | Re: paradox | Re: Huh | Krása |

 Kde to vře:
Adam Ondra: Road to Tokyo # 16 (83)
Je volný přelez, když se chytnu řetězu? (64)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 17 (24)
UFOline… (19)
DVTV: Čech, který málem zahynul na Mt. Everestu: (15)
XIII. HandiCamp 2019 (14)
Klára Kolouchová vystoupila na osmitisícovku Kančendženga (11)
El Corazón (10)
Nehoda v Srbsku (9)
Svěťák v boulderingu Vail (USA) - 7./8.6. 2019 (8)

 Nově v inzerci:
2x Petzl Jane 60cm | Lezečky Rock pillars 5x použité | Rock pillar 41, 5x použité | Koupím Augmentin | Uforing Ulite Sada Max nové za 50% | Smíchoff - 15.6. | Brýle Julbo Micropores GT | Nový Beal Joker | LS Spantik | Prodám kotvy a karabinu |

 Anketa:
Nosíte na túry do hor, do skal deštník?
 Ano 
 535 
 Ne, pláštěnku 
 408 
 Ne, nepromokavou bundu 
 525 
 Ne, promoknu 
 491 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.