LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Volný kámen, to je sviňa, proto máš lano na (s)račku!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy

Závody
3. Makak bouldrový kolotoč + oslava otevření Makak-Lezecké arény (15.12)
Silvestrovské Hejnice (29.12)
ČP ve skialpinismu (13.01)

Žebříček
Cesty:
14.Paprsek 10604
15.Nosáľ 10556
16.Nyéki 10476
Bouldry:
14.IF 9775
15.Kratochvíl 9706
16.Pelikán 9700
Hory:
13.Čížek 3204
14.Paděra 2779
15. 2691

Výsledky
SP Kranj (11.11)
MČR lezení na obtížnost 2017 Praha (28.10)
SP Xiamen (14.10)

Deníčky
4380 lezců
663007 cest
Nové přelezy:
Los Merend 7b
Hipotermia 7c
Nivelúngal 7c
Caquitas D 7b
Aromas Del 7c+
Los Mercen 7c
El Diablo 7c+
La Casica 8a
Cantalobos 7b
Bricopaco 7c+

Stěny
Lezecká stěna Kralupy - Kralupy nad Vltavou
RadOTTín - Praha 5 - Radotín
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice

Prodejny
HUDYsport - Jičín
Rock Point Vaňkovka - Brno
Rock Point - OC Nisa - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vosy útočí!

Skandální odhalení

ČHS hrozí mezinárodní skandál! Na bavorském Kaitersbergu se objevil nový druh vos. Tiskový mluvčí přírodního parku Bayrische Wald oznámil, že se pro výzkum podařilo odchytit několik exemplářů podivných vos kolem místních skalních útvarů. Na zvláštnost tohoto druhu upozornili němečtí lezci. A co je na nich tak zvláštního?
Jakmile začne lezec používat magnézium, vosy se slétnou kolem něj a sedají na obílené chyty, čímž brání dalšímu uchopení. Napadenému lezci nezbývá, než lézt rychle a na obílené chyty se nevracet, nebo prostě nemaglajzovat. Největší roje o počtu až 50 vos útočí zejména na lezce nacvičující místní prásky. Jeden lezec, který si nepřeje být jmenován, prohlásil:"Ta zk... osmička mě stála sedm žihadel, ale dal jsem jí. Příště přijedu s biolitem, jako že se Patrik jmenuju."
Vzniklo několik teorií. Podle jedné mají vosy v současném vedru problémy s doplňováním minerálů. Podle druhé se jedná o novou tajnou biologickou zbraň proti maglajzníkům, kterou si objednali saští lezci. Prosákly i informace, že si genetickou úpravu nebohého blanokřídlého hmyzu zaplatil ČHS pro CHKO Český ráj a tuto novinku tajně zkouší za hranicemi ČR. Co kdyby se to náhodou zvrhlo, že? Na celé záležitosti je pikantní to, že v případě prozrazení nepůvodního druhu by Český ráj nebyl zařazen do fondu UNESCO, čímž by se zjednodušily podmínky pro provozování horolezectví. Nevede tedy ČHS nekalý boj na dvou frontách? Bavoráci čekají na výsledky vyšetřování a jsou odhodláni podat žalobu u Mezinárodního soudu. Jinou, než "Saubere Wespe" nebudou v Bayrische Wald tolerovat.

Emanuel Krátkozraký   [úpravy] 10:16 12.08.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Odhalení10:49:40 12.08.2003
Ten hmyz vyšlechtil Poorman White Monster from  Pilsen (Vespa bidae). Žere hlavně Pražáky, Sudeťanům se vyhýbá. Vysazení těchto insektů se chystá i v oblasti Insel vulgo Eiland. Tam budou plnit fci rangerů.   
Papoušodpovědět 
 Re: Odhalení11:19:07 12.08.2003
Typická novinářská kachna od Papouška from Sudettenland. Captain Poorman the White Monster by se nikdy nepodílel na ničem, co by bránilo ve volném používání bílého prášku.
A to, co žere Pražáky, je Jóžin z Bážin, kterým byl již v minuloszi zahuben bilým práškem z práškovacího letadla.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Odhalení16:55:20 12.08.2003
Ba ne, Jóžin byl pouze zajat a předán předsedovi JZD(viz. klip Mládek a spol.). Co se s ním od té doby děje nikdo neví. Poslední stopa BIS vedla do Slušovic. Že by Papouš věděl víc?
Matyodpovědět 

 To je vazna vec !12:05:26 12.08.2003
Srandisky, srandicky, ale ja jsem na zihadlo alergickej.
 Antivosaodpovědět 
 Re: To je vazna vec !11:45:42 16.08.2003
Tento druh není nový ale introdukovaný!!! Jedná se patrně o druh Vespula magnesia nebo poddruh vosy dakotské Dolichovespula dacota carbonica.
Dle mého vlastního pozorování jsou tyto vosy zvláště agresivní na silikátových podkladech (žula, kyselý granodiorit, některé druhy pískovce), kde se lačně dožaduje magnézia. Naopak na vápencích, dolomitech a slínovcích se tyto vosy chovají podstatně klidněji. Za mořem, v původní domovině tohoto čilého hmyzu - v oblasti Black Hills (USA) mi minulé léto popisované vosy zabránily v prvovýstupu dosud nezdolanou spárou na nejmenovanou věž v oblasti Needles. Po obdržení několika žihadel do obílených konečků jsem byl nucen sestoupit asi 6 dlouhých metrů k poslednímu stoperu a po strastiplném slanění jsem trávil celý zbytek dne chlazením notně naběhlých prstů v Silvan Lake. Bohužel ústup proběhl tak rychle, že jsem opoměl odchytit několik jedinců pro přesnou taxonomickou determinaci. Po zdrcující správě o zavlečení toho odporného hmyzu i do idilické Evropy uvažuji i o prodeji maglajzpytlíku dříve než se stane zcela neprodejným.
datlodpovědět 

 Inovace08:57:00 18.08.2003
Pozor, objevil se nový typ s elektronickým systémem vyhledávání cílů a s vylepšeným taktickým programem. Na vlastní kůži jsem pocítil účinnost nové zbraně v sobotu v německé Frankenjuře. Vosa si vybrala k útoku chvíli, kdy jsem ještě neměl cvaknuto první jištění. Držel jsem levou rukou chyt, nastoupal a sahám po dalším. V tu chvíli sebevražedně přistála na bicáku a nechala se přimáčknout předloktím. Výsledek byl zdrcující, velmi rychle jsem letěl k zemi a ještě ve vzduchu se jí snažil odstranit, marně. Byla hluboko zabodlá a vstříkla max. množství jedu, než jsem ji zabil, jestli se to tak dá nazvat. Následným ohledáním zbraně, ano, zbraň je to pravé slovo, jsem nalezl toto:
1. výrobní číslo na třetím článku zadečku 666.33.8
2. nápis ČHS s s r v kroužku jako pro reg. značku
3. na křídlech měla české znaky
4. v hlavě byla u miniaturní kamery napojené na el. systém zasunuta zmenšenina mojí fotografie z lezce Maglajzová příšera.
5. použít silnější jed zatím výrobce naštěstí nenapadlo (krom tohoto vylepšení by měl být změněn i únikový program - zabrání se tím odhalení)

Závěr: Jsem rád, že si mě nenašla v 10 m pod 1. kruhem někde na písku. Použití této zbraně pomůže zlikvidovat pár nejhlasitějších maglajznílů, zbytek přestane maglajzovat a ČHS tak zůstane dostatek platících členů. Geniální plán, ale co období, kdy vosy nelétají?
 Bídaodpovědět 
 Re: Inovace12:19:17 18.08.2003
Jen jestli to, Bído, nebyla jedna ze speciálních vos pro ochranu lesa, ty jdou po těch co místo po skále lezou po lese a říkaj tomu stromová linie...
Křovodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:

Mezi skalami
 Databáze cest:
Všechny cesty (123820)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Valibuk 5C Josefovské Údolí
Půlměsíc 6B+ Potoční Kameny
Kánojistka 6A+ Potoční Kameny
Kánojista 6A+ Potoční Kameny
Kel 7A+ Holštejn
Nově komentované:
Indirectly Direkt 7B+ Holštejn
Indirectly Direkt 7B+ Holštejn
Indirectly Direkt 7B+ Holštejn
Silní Na Těle, Slabí Na Duchu 7+ Stržový Vrch A Kopřivník
Jen Tak Si Lehnout 6C+ Držková

 Nově v diskusi:
Re: Catalunya vs. El Chorro | Re: Catalunya vs. El Chorro | Re: Catalunya vs. El Chorro | Re: Catalunya vs. El Chorro | Re: Catalunya vs. El Chorro | Re: Catalunya vs. El Chorro | Re: Catalunya vs. El Chorro | Re: Catalunya vs. El Chorro | Re: Pojištění na rok 2018 | Re: Catalunya vs. El Chorro |

 Nové komentáře:
Re: Cooo? | hezky pocin | Reklama hlavne pro Bloudka | Re: Malé srovnání.... | Re: reichenberg | Re: Cooo? | Re: Cooo? | Cooo? | Re: Malé srovnání.... | Re: Slecna |

 Kde to vře:
Film: jak se leze D16, nejtěžší drytool na světě (74)
Reálná práce Českého sportovního lezení a výzva k diskuzím (45)
Závody v boulderingu ve Velkém Meziříčí (36)
Je možné změnit ČHS? (31)
ČSL představuje podrobně vize osamostatnění sportovního lezení (17)
Předseda ČHS Jan Bloudek on-line rozhovor (16)
Lidovky: Messner se opřel do Ondry a spol. (14)
Pravdivý příběh (14)
Mistrovství Slovenska v lezení na obtížnost vyhrál Kuba Konečný (12)
Výstupy roku 2017 - podávání nominací (6)

 Nově v inzerci:
Tilak Ketil lady vel. L | Španělsko s dětma | Tilar Raptor dámský vel. L | nabízíme rychlý a solidní úvěr | Spolulezec/lezkyně Praha | Lezení v dubnu | Kalhoty MOUNTAINER pc.2990Kč | Parťák na stěnu Brno | Hledám spolulezkyni | SKIALP |

 Anketa:
Umíte slanit z nýtu?
 Ano, bez zanechání materiálu. 
 140 
 Ano, se zanecháním mailonky. 
 63 
 Ano, se zanecháním smyčky. 
 62 
 Ano, se zanecháním karabiny. 
 23 
 Ne.  
 59 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.