LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jasně že mám dobrej štand holka! Jistím tě za pěknej strom (pssst) -eček :)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Drama před objektivem 18.9. v Praze
Nová kniha Drama před objektivem
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn

Závody
SP Kranj (29.09)
Zlatá lezečka pohár všestranného lezce (05.10)
ČP mládeže obtížnost Choceň (13.10)

Žebříček
Cesty:
24.Nosek 10306
25.Votoček 10269
26.Zedek 10249
Bouldry:
24.Pařil 9356
25.Plaček 9350
26.Rychtrmoc 9306
Hory:
30.Štefan 1466
31.Majtán 1444
32.Horský 1441

Výsledky
MS mládeže Moskva (09.08)
SP Briancon (20.07)
SP Villars (06.07)

Deníčky
4552 lezců
712790 cest
Nové přelezy:
Miss Chopm 8A+
Pegas 9
Lutscher 9
Slimline 10-
Teddy´s Wa 9+
MaWis Wamp 10-
Bon Voyage 7b
The Flow 9+/10-
Minus 11 9
Bergfix 9-/9

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

O lezcích, klasicích, a „cenzuře“

Co pro mě znamenal Lezec.cz a proč chci registraci

Za oněch pět let existence stránek, či možná spíš ty o kousek víc než tři roky, kdy sem v nepravidelné periodicitě umístím článek, jsem se několikrát zamyslel i nad dalším vývojem Lezce.

Tedy „LEZCE“ jako zcela mimořádného fenoménu, který vzniknul spíše náhodou. Lezec.cz, jako soukromé stránky party kamarádů s podobnými zájmy se totiž stal nejenom nejživějším médiem v oblasti horo a lezecké, ale i alpinistické v nejširším slova smyslu. Nevidím potřebu tady rozebírat příčiny (geniálně uživatelsky jednoduchý redakční systém, absence širokého a přitom nekomerčního fóra v této oblasti - a z Lezec.cz se náhle stalo místo setkávání dnes už vlastně řady lezeckých generací, ale i řady disciplín, které se souhrnně pod alpinismus obvykle zahrnují; fórum, které překračuje hranice státu a stává se nejsledovanějším lezeckým médiem nejenom v ČR ale i SR). Tak za tohle Lezci (Lezcům z lezce, otcům zakladatelům, pánům editorům, ale nakonec v neposlední řadě i valné většině autorů – ať už článků nebo komentářů) patři dík a hluboký obdiv.

Ale chválit Lezec.cz tady teď nechci - svojí existencí  i úrovní (byť místy kolísající) se chválí sám. Chtěl jsem zareagovat na článek a řadu (věřím že jen) vzájemných nepochopení, ke kterým došlo v článku – a pod článkem „Cenzura na lezci“ z 18.9.05. 
Abych pravdu řekl, nenas..lo mě, že se na Lezci občas mažou příspěvky, ostatně to asi všude, a navíc, jako pravidelnej návštěvník, jsem si toho nemohl nevšimnout :-)
Co mě ale nadzvihlo, byla forma. HoPovo prohlášení, že tohle je jeho píseček a ať si svý bábovičky vezmem jinam - a ne že by na to neměl právo, ale mohl to říct dřív, a asi taky jinak…

Pokud se chcete vrátit k tomu, že Lezec je médiem party kamarádů zaměřený na informace o sportovním a závodním lezení, těžko proti tomu něco namítat. Jsou to Vaše stránky. Podle mého názoru stačí říct. Ona většina čtenářů (ti kteří podle ankety – kde jinde než na Lezci, preferují na prvním místě hory, pak skály a teprve potom následuje bouldering a v závěru závody) snad bude natolik slušná, že si své nudné články a ještě nudnější diskusi o nich, přesune někam jinam (kam mi zatím není jasné, ale snad se něco najde). Pokud to bylo myšleno jinak, a já tomu chci věřit, stačilo snad jen napsat něco ve smyslu: „jo, smáznul jsem to, nechtěl jsem aby se znovu zabředlo do bezvýchodný a nesmyslný debaty o máču, ze který mi už naskakují pupínky…“ Mám pocit, že tím by bylo řečeno vše, a byl by klid.
Místo toho bylo řečeno: „tohle jsou moje stránky a kdo nesdílí můj názor, může si založit vlastní“. Takto jsem tedy já osobně pochopil „aktualizaci“ článku podepsanou jedním z editorů. Já osobně zůstal chvíli koukat a přemýšlel zda vůbec, či jak zareagovat (konec-konců Lezec mi přirostl k srdci, chodím se sem bavit, získávat informace, ale i pokecat s lidmi) jiní reagovali poněkud podrážděně. Já nakonec reagoval požadavkem registrace, s dodatkem, že vzhledem k tomu, že se registruju nerad a zapomínám hesla, budu tím automaticky vyřazen z další aktivní účasti. Mám pocit, že onu výzvu vyjádřenou v editorském příspěvku úplně stejně ji pochopili i další – a jejich, různě podrážděné příspěvky, nebyly, podobně jako ten můj, pochopeny, nebo pochopeny být nechtěly. Můj požadavek registrace nebyl veden (jak si asi myslí JK, Papouš, či George-JP) snahou o racionální řešení, ale odpovědí editorovi, stěžujícímu si, že nestačí mazat příspěvky s jiným názorem.
Nechci vykládat úmysly někoho jiného, ale osobně mám pocit, že stejně jako mě, těch několik (rovněž z jistého úhlu pohledu iracionálně blábolících) podráždil nikoli sám fakt smazání komentáře, ale jeho zdůvodnění. Vzápětí si vysloužili co si asi zasluhují. Tedy poslání „jinam“. Nemám pocit, že by Tomáš K., Roman Raška, Petr Jandík, JK nebo Honza Puš chtěli prvoplánově zvedat prápor nějakého boje o mágo. I když to tak možná některých případech (že Romane?) vyznělo. A rád bych podotknul, že právě i tihle jmenovaní, které shodou okolností osobně znám, patřili k těm, kteří podle mého soudu dělali Lezce Lezcem. Jsou to ti, kteří obvykle dokázali fundovaně zodpovědět mnohé metodické (ale i legislativní, technické, a hlavně nováčkovské) dotazy a právě tím přispěli k tomu že se Lezec stal oním výše zmíněným fenoménem. Mj. i unikátním zdrojem tolik potřebných informací a fórem v zásadě (pozor: následuje divné slovo) osvětovým. Odpálkování Toma K., jsem do si jisté míry vzal asi i osobněji než bych měl. Jde totiž o člověka, jehož komentáře, uvádění věcí na pravou míru, metodické poznámky a další textíky na Lezci obvykle mají víc než hlavu a patu, stojí za zamyšlení a pro čtenáře (popř. tazatele) měly značnou hodnotu informativní. Nehledě na fakt, že kdykoli padne na Lezci otázka z oblasti metodiky, jsou tazatelé odkázáni právě na Toma K., resp. na metodiku na HO Sakal, kterou Tom postupně vytvořil. Tudíž výzvu, že sem nemá lézt, jsem musel vztáhnout i na sebe – snažil jsem se o totéž.

Rád bych se ale vrátil zcela na počátek. Proč to všechno píšu. Už vícekrát tady zaznělo že „tohle je Lezec.cz a nikoli Chodec.cz (Klasik.cz, Lyžař.cz atp.)…“. Ano, opravdu, je to tak! Stránky založili (a editují) lezci, kterým sem, do slibně rozjetého vláčku, naskočila řada podivných individuí poněkud odlišného střihu. Postupně se tady, jak již poznamenávám výše, objevilo celé spektrum aktivit, které mají jen málo společného. Od tak tradičních forem horolezectví, nebo, chcete-li alpinismu, jako jsou výstupy na horské vrcholy (tedy na jedné straně tzv. VHT a na straně druhé expediční alpinismus s výstupy na nejvyšší kopce), přes rovněž tradiční projevy alpinismu jako třeba lyžařské přechody (z nichž se vyvíjí dnes velice populární skialpinismus v jeho nejmodernější podobě, která však s onou tradiční formou má jen máloco podobného), různí „horští čundráci“ jak trefně nazývá široké horolezecké spektrum náš oddílový metodik, až po ony mnohem modernější projevy, jako je třeba závodní lezení či bouldering. Na jedné straně „kostkované košile“ a pohory a na straně druhé atleti s bílejma rukama. A mezi tím tradiční skalní lezci, kteří nechtějí nic jiného, než svůj klid na svých skalách kdesi v lesích. A to už vůbec nezmiňuju takový úchylky jako canyoning či speleoalpinismus.

Projekt Lezec.cz ukazoval, že všechny tyto skupiny mohou koexistovat vedle sebe, aniž se vzájemně sežerou. Ukázal, že tato koexistence má i svá úskalí a oblasti, ve kterých budou některé skupiny názorově značně odlišné – a mnohdy ústy některých „nevystopovatelných“ nicků ukázal kolik je kde intolerance. Na druhé straně ovšem také ukázal, že všechny tyto skupiny se umí se „špičkou ledovce“ a nejvíce nesnášenlivými jedinci poměrně dobře vypořádat (třeba si některých extrémních názorů nevšímat), stejně jako je tomu i ve skalách. Mnozí příslušníci těchto skupin jsou si natolik vzdálení, že se ve skutečném životě (nebo alespoň při provozování svého koníčka) nikdy nesejdou  a když už se na „svém pískovišti“ setkají v reálu, pak poměrně rychle naleznou společnou řeč a přijatelný konsensus: všichni to známe – atlet nacvičuje krokovou sekvenci vedle klasika v jeho sedmbéčku; klasik si je vědom, že na tohle nemá, nikdy neměl a mít nebude a asi oprávněně soudí, že ač se tady nemá, bez toho mága by to nešlo, takže k tomu mlčí, zatímco atlet s děsem hledí na linii vybavenou jediným kruhem a staříka rozvážně zakládajícího uzlík za uzlíkem – nakonec oba sedí nahoře a po překonání počátečního ostychu si lebedí, jak jim to šlo, a jak je zdržují druholezci a nakonec i s těmito (druholezci, jističi a jinou nižší kastou) společně na pivko zajdou.

Přiznám se, že právě tímhle vším mě Lezec fascinoval. Těšilo mě, kolikrát tady potkám známé, na které jsem již dávno ztratil spojení, mohl jsem konfrontovat své názory s lezeckými legendami šerého horolezeckého dálnověku, i současnou lezeckou špičkou, pozorovat vývoj disciplín, které jsou mému pojetí vzdálenější, vědět co se děje v oblasti, která před spuštěním lezce šla zcela mimo mě (třeba závody), a na druhou stranu měl pocit, že tohle jako celek, je obrovsky přínosné. Klasici tady upozorní nabušený překližkáře na řadu bezpečnostních úskalí, zatímco sportovci nabídnou pohledy do oblastí tréninku, které klasikovi mohou být sakra prospěšné (přiznávám, že Bídovy články jsem hltal s pocitem, že se dozvídám spoustu nového – s efektivním trénováním jsem přestal někdy před dvaceti lety po úrazu, a dost mě překvapilo, o kolik se metody za tak krátkou dobu vypracovaly).
Lezec se prostě stal bezmála kultovním místem pro „nás všechny“. A já (a možná mám nesprávný pocit, že to nejsem jenom já) se nerad smiřuju s myšlenkou, že právě tohle má skončit. I když, přiznávám, mi o ty moje bábovičky zas až tolik nejde. Já si je v pokoji budu plácat jinde. Spíš mi bude líto, zjistím-li že ona iluze o možném „společném prostoru“ řady skupin, disciplín, ale hlavně názorů a diskuse bez oné zmíněné extrémní intolerance, byla opravdu jenom iluzí.

Tomáš Frank   [úpravy] 14:21 22.09.2005Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 zdravý pohled15:00:09 22.09.2005
Díky za tvůj zdravý pohled na věc, myslím že by se pod po dovedlo podepsat hodně lidí.
nikaodpovědět 

 Zbytečná debata15:18:54 22.09.2005
Mnoho povyku pro nic. Já jsem to pochopil tak, že Hop omylem smazal jednu kravinu zhrzenýho Olsona, omluvil se za to a naznačil, ať si vykolíkuje vlastní prostor a ten ať si spravuje (na což se docela těšim). A odpovědi adminů na nakvašený kecy zasloužilýho metodika mě přišly docela vtipný. Pohřbívat (zánik prostoru pro svobodnou debatu!, konec demokracie v Čechách!) to tu po menší turbulenci, kterejch tu už pár proběhlo, je legrační. 
Papoušodpovědět 
 Re: Zbytečná debata?15:58:32 22.09.2005
No vidíš, já to pochopil jako poslání do pr...e míněné o dost obecněji než k autorovi smáznutýho komentáře. A posláním tamtéž dalších, jsem považoval za potvrzené, že to bylo myšleno tak, jak jsem to pochopil.
Hele, já nefňukám na téma "konec čehosi v Čechách" (i když, dost možná fňukám), já totiž v dobré víře naskočil do jakéhosi rozjetého vláčku a teď nějak netuším, kam se vezu...
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Zbytečná debata?16:26:39 22.09.2005
To je teda hrozná nejistota - nevědět, kam jedeš. No nezbyde Ti, než si založit třeba frankenstein.cz nebo frankofon.cz. Tam bude písmen! Já to udělal (stredohori.com), a protože jsem zmenšenina Hitlera, žádnou debatu jsem vůbec nepovolil. Eště, aby se mi stalo to, co tady chudákum klukum z Lezce - že jim nějaký salonní inťouši, co už v podstatě ani nelezou a jen bafuňařej nebo plkaj, budou žvanit do toho, že sem smazal jeden kreténskej komentář.
odpovědět 
   Re: Zbytečná debata?16:28:51 22.09.2005
Sem se, já pako, nepodepsal.
Papoušodpovědět 
    Re: Zbytečná debata?17:10:53 22.09.2005
Sem Tě poznal i nepodepsanýho.
Tomáš F.odpovědět 
     Re: Zbytečná debata?17:21:01 22.09.2005
Jo a eště sem pojebal tu poslední větu. Nu což, nezbývá než hlasovat nohama a odejít na web, který je komu nejbližší. Nemám obav, že by to tu nějak kleklo.
Papoušodpovědět 
 Re: Zbytečná debata17:26:21 22.09.2005
Papouši, ty už hubneš, co? Bez oběda, hladovej, podrážděnej..jejej.
"Konec demokracie v Čechách..", hmmm, a to řekl kdo? Papouši, nic takového jsem neřekl, to je tvůj výraz, který se mi snažíš podsunout.
Ty máš tak všední metody manipulace, člověče, máš teď mít místo žaludku prokrvený mozek, tak vymysli něco pořádného přeci! A legrační asi taky nebudu, páč mi v minulé diskusi ňákej Jirka napsal, že mé komentáře k smrti nudí.
Takže pokud tě Papouši tento komentář zahubil, tak se to dalo čekat, už i proto, že není normální, aby v Čechách volně žili papoušci.
Zdraví tě Šakal, zviře, co jí mršiny.
TomasKodpovědět 
  Re: Zbytečná debata17:40:11 22.09.2005
Á jé, zase řečičky o manipulacích. Ty konce demokracií jsem jen tak neadresně upliv do závorky bez vztahu k Tobě, to pro pořádek. Ale rád Tě vidim zase ve formě, snad Tě nevodstřihnou. Bych si neměl do koho kopnout.
Papoušodpovědět 
   Re: Zbytečná debata19:05:02 22.09.2005
Ježišimarjá. Tak to tady máme demokratickej plivanec, výhružky kopání... tady to začíná být vostrý... mizim. Zachvíli jsou tady admini, a zkrouhnou nás. Já jsem div ne v podmínce, vo průsery nemám zájem. Zdejchnu se. Čau a jindy.
TomasKodpovědět 
  Re: Zbytečná debata10:50:28 26.09.2005
kdo řek že žije volně - papoušek?
Lenušeodpovědět 

 Přesně07:31:52 23.09.2005
Srozumitelné, jasné, "stručné" a vystihující pravou podstatu věci.
Dík.
Jindraodpovědět 

 registrace nic neresi...10:29:59 23.09.2005
Omlouvam se, ze jsem clanek necetl celej, je moc dlouhej. Ale podle me registrace resi pouze jednu jedinou vec a to, ze se nikdo cizi nemuze pouzit jiz zaregistrovany nick. Jinak body, ktere uz nekdo zminoval v clanku o cenzure.

[1] Kdyz chci mit vic nicku, tak se zaregistruju vickrat.

[2] Diskuze o magu registrace neresi vubec. Vzdycky se zaregistruje dost blbcu na to, aby se to zase zvrhlo. Viz ruzne diskuze na www.idnes.cz, vsichni tam jsou zaregistrovani a jaky to jsou blbci.

[3] Zkomplikuje to zivot tem, co jen tak obcas nekam napisou komentar, pricemz zrovna tihle vetsinou napisou komentar k veci. To jim nestoji za to se registrovat a pamatovat si heslo. (Druha varianta je, ze tihle lide se pokazde zaregistruji znova pod nejakym jmenem heslem a okamzite to pusti z hlavy. Priste az bude potreba, tak se zaregistruji znova.)

[4] I kdyz si Tomas Frank zaregistruje nick "Tomas Frank", tak stejne se najde kokot, ktery si zaregistruje "Tomas Frank." a lidi mu na to skoci. A puvodnimu Tomasovi Frankovi nezbyde nic jinyho, nez pod kazdym prispevkem "Tomase Franka." napsat, ze to neni on.

Zkratka a dobre, berte to s nadhledem. Spousta mych kamaradu, ktery lezou a nejsou tak zavisly na internetu jako my diskutujici, tyhle diskuze o magu tak neproziva. Kdyz uz na Lezci na takovou diskuzi narazej, tak ji rychle prolitnou a jdou si precist radsi nejaky jiny zajimavejsi clanek.
J.odpovědět 
 Re: registrace nic neresi...17:08:21 23.09.2005
Osobně jsem velkým příznivcem registrace a odpůrcem anonymů.

JEDINOU nevýhodu registrace spatřuji v tom, že opravdu náhodný čtenář nenapíše žádný komentář, protože se mu nebude chtít registrovat.

Systém registrace zde na Lezci už existuje a kdyby se chtělo, tak by ho stačilo jen trochu dopracovat.

Registrace, která přístupové heslo pošle zpět na uvedený mail dává záruku, že uživatel má mailovou schránku, kterou vybírá.

Že se dá zaregistrovat vícekrát pod různým nickem? Pokud bude systém hlídat duplicitu mailových adres, musel by si takový filuta zřídit další novou mailovou schránku.

Že si notorický prudič může zřídit schránek, kolik chce a ty potom nechá "vyhasnout"? I proti tomu je snadná pomoc. Opisujme u free hosting serverů.
Je přece možné, aby server sám každých X týdnů oslovil uživatele na uvedené mailové adrese s žádostí, aby tento do Y týdnů s použitím hesla uvedeného v mailu obnovil svoji registraci. Když to neprovede, jeho registrace bude zrušena.
Kdo chce jsa registrován přispívat, musí občas svoji schránku vybrat. A kdo má uvedenou mailovou adresu, kterou zaručeně občas vybírá, ten pro mně osobně přestává být anonymem, protože mu mohu poslat osobní mail, který on dostane.

Pochopitelně se mohou najít i prudiči, kteří pro každý svůj výlev budou ochotni založit novou mailovou schránku a zaregistrovat si nový Nick, ale to už je asi psychická úchylka.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
  Re: registrace nic neresi...17:53:37 23.09.2005
Perfektne promyslenej system. Akorat, ze to uz tady zbydes ty, Tomas Frank, Jan Pus, ten kdo o tom neco vi, laco, zoban, atd. A my ostatni si pujdeme podrbat do Turecka a obcas jen tak ze zvyku vynadame tamnejsimu "sefredaktorovi".
J.odpovědět 
   Re: registrace nic neresi...09:57:26 26.09.2005
j nečte :-) takže neví že Tomáš F. nikoli...
Lenušeodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Rallye, 8b
 Databáze cest:
Všechny cesty (130140)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Voltex 7B+ Fontainebleau
Sixiéme Piste 6b+ Fontainebleau
Erdnusstraverse 7A tr Frankenjura
Rozlezovka 4 Jemčina
David A Goliáš 6B+ Jemčina
Nově komentované:
Miss Chopman 8A+ Panteon
Miss Chopman 8A+ Panteon
Miss Chopman 8A+ Panteon
Kashmir 8+/9- Josefovské Údolí
Zálesácký Koule VIIa Havran U Jitravy

 Nově v diskusi:
trener praha | Re: Sardinie | Re: Sardinie | Re: Sardinie | Re: Sardinie | Re: Sardinie | Re: Sardinie | Re: Sardinie | Re: Sardinie | Re: Sardinie |

 Nové komentáře:
Re: Soutěžní lezeni | Re: Adame, Adame... | Re: Adame, Adame... | Re: Adame, Adame... | Re: Adame, Adame... | Re: Adame, Adame... | Re: Trochu pikory | Re: Adame, Adame...trochu pokory.... | Re: Adame, Adame...trochu pokory.... | Re: Adame, Adame... |

 Kde to vře:
MS v lezení v Innsbrucku: (139)
MS v lezení v Innsbrucku: (52)
Adam Ondra: po MS plánuji skály a pokus o OS Salathé na El Capa (31)
Obnovený nápis 21. srpen FŮJ na Milencích v Ádru řeší policie (23)
MS v lezení v Innsbrucku: (22)
Sean McColl: nechci trest za chybu, která Adamovi Ondrovi prošla (10)
MS v lezení v Innsbrucku: (8)
Ve Vysokých Tatrách se chystají postavit první ferratu (5)
Mistryní světa v boulderingu je Janja Garnbret (4)
Pět dní v Saas Fee (1)

 Nově v inzerci:
voucher Sliezky dom | Statická lana 20 - 31m | Dynamická lana 20 - 25m | Prodám různé druhy karabin | Salewa Bivi bag Storm II | Lezení v týdnu | Spolujízda do Chamonix 23.–30. 9. | mytí oken - Praha | ledovcové šrouby | Julbo Run Zebra |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 2848 
 Ne 
 2562 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.