LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
ODLOŽENO SP Mnichov (23.05)
ODLOŽENO SP Salt Lake City USA (12.06)
ODLOŽENO SP Innsbruck (ITA) (23.06)

Žebříček
Cesty:
11.Lautner 11010
12.Jeliga 10966
13.Pelikán 10912
Bouldry:
11.Novák 10525
12.Calda 10225
13.Jedlička 10150
Hory:
30.Kočvara 2248
31.Tichý 2246
32.Nešvera 2188

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4909 lezců
824487 cest
Nové přelezy:
Prstem Po Xb
Kuře Na Pa 7C
Butylská 9+
Rozprestri 10+/11-
Fénix 9+
Nebe 7C
Hladomorna 7C/7C+
Tlustí Chl 9+/10-
Velká Post 7C+
Butylská 9+

Stěny
Pajkland - Olomouc
Šutr - Liberec 17
Stěny v Hejnici - Hejnice (okr. Liberec)

Prodejny
HUDYsport - Liberec
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
Rock Point - Chodov - Praha 4

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

10 důvodů, proč lézt v Rätikonu cestou Mangold na Drusenfluh

příjezd
1. Příjezd do výchozího bodu Grüscher Älpli z obce Schuders vás nenechá chladnými. Pokud přijíždíte poprvé, tak věřte, že u aut s nižším podvozkem je lepší  dofouknout kola, bude se to hodit.

V obci Schuders už nemůžete zabloudit, pouze dojet na její konec. Zde je sice zákaz vjezdu, ale vy už po těchto řádcích budete znalci a můžete ho minout, u dobyvatelů rätikonských stěn se to toleruje. Potom vás čeká strastiplná cesta lesní cestou, kde je problém se vyhnout autu - méně pravděpodobné nebo krávě - skoro jisté. Při první návštěvě mi jedna švýcarská kraví dáma sedla rozverně i na kapotu. Po nějakých 8 km narazíte na salaš, ale to ještě není ta správná, ta bude až za další zatáčkou. To je Grüscher Älpli, kterou minete, a po několika stovkách metrů dojedete na malé parkoviště, kde skoro všichni lezci přebývají ve svých pojízdných domečcích. Když tam přijedou dva transportéry VW, zdá se vám plno, ale věřte, že se tam vejde až 8 aut. Čím více lidí, tím více informací.

Příjezd


nástup
2. Předpokládám, že vyjíždíte na předpověď, a máte tedy hezké počasí. Alpská krajina v Rätikonu je prostě dokonalá, a tak i cca. dvouhodinový nástup na úpatí Drusenfluhu je docela stravitelný. Byť se to opticky zdá nemožné, je opravdu lepší jít směrem na sedlo Schweizertor a potom po vrstevnici až k Drusenfluhu. Stěna Drusenfluhu je vysoká od samotného úpatí skoro 700 m, ale při nástupu do cesty Mangold spodní členitou partii stěny obejdete zprava a potom se pod kompaktní 500m stěnu vrátíte cca 200m traverzem. Najít nástup chvilku zabere, ale podle průvodce to docela sedí a na nástupu jsou dva nýty.


Parkoviště


cesta
3. Cesta má 10 délek dlouhých až 55 m, takže 500 metrů odpovídá. Je to cesta novější generace, takže 2 nýty na štandech a postupové nýty jsou dány tak, abyste se nezabili a nezabloudili. Ale pozor, rozhodně "kein plezir". Cesta vede po stejných nýtech, občas se křižuje s jinými cestami, ale udržet směr není problém, ale někdy je potřeba se dobře rozhlédnout. Autoři směr cesty vytyčili tak, aby střed stěny logicky prostupovala kompaktními pilíři a kolmými hladkými plotnami v pevné skále.


Drusenfluh


lezení
4. Kdo má lezení rád, bude nadšen a spokojen. Ale kdo se častěji pohybuje v alpských stěnách, ví, že občas musíte i zapojit hlavu a nejen sílu. Potom si bude užívat krásné variabilní lezení, jižní stěnu, slušné jištění a dojištění.


Topo Mangold


obtížnost
5. Obtíže volného lezení jsou až do stupně 6c+.  Jak už to v horách bývá, je samotná klasa trochu zavádějící, takže první délka za 6+ v sedm hodin ráno po dvou hoďkách alpské procházky se mi zdála těžká "jako prase". Potom se přece jen přihlásilo moje lepší lezecké "já" a šlo to lépe. Takže délku za 6c+ jsem si lezecky užil a všechny další délky vlastně také. I ty kovové "přátele" - jsem nenechal zahálet, protože tam, kde jsou spáry, nejsou nýty. 


Délka 6c+


spolulezec
6. Pokud chlapi lezete s partnerkou, buďte galantní a vemte pouze jeden batoh, který bude na vašich zádech. Většinou se tak vyrovnají výkonnostní, silové a vytrvalostní rozdíly a vaše nejmilejší si to více užije. Aby to bylo vyvážené, samozřejmě to může být obráceně, pokud je vaše partnerka výkonnější a silnější.


Lezení


historka z natáčení
7. Pokud jste celý den mezi svišti a alpskými protěžemi, vždy se něco přihodí. Mně např. v 5. délce při jištění sklouzla z nohy lezečka a po 15 metrech letu ji spolulezkyně bravurně chytla. Kdyby néé, asi bych toto povídání nepsal.


10. délka


sestup
8. Sestup je na sever směrem k sedlu Schweizertor, je orientačně i technicky docela náročný, ale horské prostředí je nádherné a kochání se doporučuje. I když po dlouhém lezení jsou endorfiny vyplaveny a vám by se možná  líbila i bouřka. Orientaci ulehčuje spousta mužíků, ty nejoriginálnější jsou samozřejmě ode mne. Dle průvodce je slanění možné, ale vybrali jsme klasický sestup, slanění bych vybral pouze v případě nouze.


Drusenfluh vrchol


wellness
9. Sice k tomu nedostanete hotelový župan, ale koupel v potoce nedaleko od parkoviště při slunce západu vás zregeneruje natolik, že už plánujete další výstup. Jestli si z potoku vezmete jedno "chlazené", které jste si tam ráno schovali, tak plynule přejdete k důvodu č. 10.   


Z vrcholu výhled na Kirchlispitze


romantika
10. A to je pohoda, klid ve vaší mysli, západ slunce nad Mangoldem, pocit, že se to povedlo, a těšení se na podobné zážitky. 


Západ slunce nad Mangoldem


Vašek   [úpravy] 06:29 06.04.2020Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pekne, diky!07:51:03 06.04.2020
Dobrej clanek k ranni kave a ponoreni se do vzpominek na nejake to lezeni :)
Hv.odpovědět 

 Pecka!10:46:27 06.04.2020
Pěkné promo! Asi se tam taky podívám :)
 Taky Vasekodpovědět 

 příjezdová cesta12:25:20 06.04.2020
Jeli jsme to tehdá nahoru toyotou corolou a dalo se, jen člověk občas škrtnul podvozkem. Lezli jsme tam nějakej rozchrast, baj voko to vypadalo, že hezké cesty tam začínají tak na sedmičce.
honzaodpovědět 

 lezečka12:08:22 08.04.2020
Uplně tu scénku vidím. Jednou mi lezka spadla z podvrcholu Qualida a dopadla dolů do kosodřeviny. 20 dýlek se dá slanit i v ponožce.
motákodpovědět 

 lezečka12:08:23 08.04.2020
Uplně tu scénku vidím. Jednou mi lezka spadla z podvrcholu Qualida a dopadla dolů do kosodřeviny. 20 dýlek se dá slanit i v ponožce.
motákodpovědět 

 lezečka12:08:26 08.04.2020
Uplně tu scénku vidím. Jednou mi lezka spadla z podvrcholu Qualida a dopadla dolů do kosodřeviny. 20 dýlek se dá slanit i v ponožce.
motákodpovědět 
 Re: lezečka17:04:10 19.04.2020
To se nevochodí!
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
West Virginia
Narcissus, 5.12a
 Databáze cest:
Všechny cesty (143378)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
špatná Hranka 6A Sněžník
Fixaretka 7B Kralupy Nad Vltavou
Mechoplavec 5C Loučovice
Hlavonožec 5C Loučovice
Totožnost Neznámá 6A+ Loučovice
Nově komentované:
Nandala 7C+ Tisá - Modřín
Tapas VIIc Labák - Pravý Břeh
Zuzčina 6 Srbsko
Západní Stěna VIIa Rájec - Ptačí Stěny
Niet Bekannt 6B Hřbitovní Kameny

 Nově v diskusi:
Re: bouldrovka v adršpachu | bouldrovka v adršpachu | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Poděkování LukasiB za konkrétní info | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen |

 Nové komentáře:
Krásný ale | Re: Martanovo lobbing | Re: Martanovo lobbing | Re: Redakční zveličování | Re: ale | Re: ale | Re: Redakční zveličování | Re: Redakční zveličování | Re: Redakční zveličování | Redakční zveličování |

 Kde to vře:
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest (144)
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo (103)
Melissa Le Nevé: 1. ženský přelez Action Directe 9a (18)
Adam Ondra #66 (8)
Adam Ondra: Bohemian Rhapsody 11+ (9a+) na Rovišti (5)
Filmy o klasických výstupech ve Verdonu a v Buoux (4)
Vtrulník zachraňoval lezce na Broumovsku (4)
Lucka Hrozová dává boulder za 8A+ jako 4. Češka (4)
První vrchol Everestu v sezoně po koronavirové uzávěře (3)
Butovské vyhlídky (2)

 Nově v inzerci:
Lasportiva HYPER GTX | Volné dny/absence | 2 x Tendon Master 7,8 60 m | Horolezec | Lano z Havrana | Lezečky Saltic Bongo UK 5 1/2, EUR 38,5 - nové | Sir Joseph Koteka II 500 - spacák | Bunda Direct Alpine Guide 4.0 | NP Biokovo | Sněžník |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 1907 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 759 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 9582 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1288 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.