LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2

Závody
SP Salt Lake City (20.05)
SP Salt Lake City (27.05)
SP Brixen (10.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13822
2.Trojan 12100
3.Šindel 11706
Bouldry:
1.Stráník 11600
2.Konečný 11525
3.Volf 11228
Hory:
1.Skopec 8228
2.Bartoš 7426
3.Bloudek 7201

Výsledky
Evropský pohár v boulderingu Praha (30.04)
Petrohradské padání (22.04)
1. kolo ČP obtížnost (15.04)

Deníčky
5255 lezců
966155 cest
Nové přelezy:
Thumbs Up! 10-/10
Slimline 10-
Rote Kante 10-
Red Zone 10-
Daywalker 9+/10-
Therapeuti 9+
Steep Mud 9+/10-
LSD 9/9+
Pomsta Tro 10-
Pívo A Sla Xb

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Když jsou hory tvým povoláním aneb jak se stát horským vůdcem

Jedenkrát za tři roky otevírá Česká asociace horských vůdců kurz vzdělání. Je to cesta, jak získat mezinárodní certifikaci UIAGM/IFMGA pro vodění klientů v horách. A tak by měli případní zájemci o povolání horského vůdce zpozornět, nový běh se otevírá v příštím roce 2022!

Povolání horského vůdce se datuje do počátku devatenáctého století, kdy lidé začali objevovat krásu hor. Jak se stát horským vůdcem a co vzdělání a následně práce obnáší, jsme se zeptali Radka Lienertha, předsedy Technické komise ČAHV.

Co si představit pod profesí horský vůdce?

Horský vůdce je osoba, která komerčně organizuje a provádí jednotlivce nebo skupiny ve vysokohorském prostředí, včetně ledovců, při skalním lezení a horolezectví na zajištěných cestách, umělých lezeckých stěnách, při skialpinistických túrách, vede a organizuje vysokohorské expedice.

K tomu potřebuje UIAGM/IFMGA licenci, nejvyšší mezinárodní oprávnění pro práci v horách a odpovědnostní pojistku.

Jak se mohu stát horským vůdcem?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že profesi horského vůdce, se vším, co obnáší, chcete dělat. Pro mě osobně je to práce snů. Je to na jedné straně práce v horách, v prostředí, které nás obohacuje, ale také zkouší. Práce, která přináší velkou radost při splnění snů hostů, které provázíme. Práce, která přináší i starosti našim nejbližším a jsme často mimo domov. Práce, kdy si často říkáte, proč. Je vám zima, máte toho plné brejle a chtěli byste být úplně někde jinde. Ale i přes to vše bych neměnil a každý den vodění je pro mě novou zkušeností a zážitkem.

Pokud v tomhle má zájemce jasno, tak se může v únoru zúčastnit zimní části přijímacích zkoušek a konzultací listu jeho túr a v létě proběhne letní část přijímaček. Úspěšní adepti nastoupí 4leté vzdělání na horského vůdce a po jeho úspěšném absolvování získají mezinárodní certifikát UIAGM/IFMGA, stanou se našimi členy ČAHV a získají odpovědnostní pojistku pro výkon tohoto profesního povolání.

Jak zjistím, že jsem ten správný adept a mám předpoklady stát se horským vůdcem?

Viděl bych tam tři základní předpoklady. Jedna věc je technická univerzálnost. Tím je myšlená univerzálnost ve smyslu, že jste nejen třeba dobrý sportovní lezec, není vám cizí lezení ledů a mixů, máte za sebou významné horské trasy, ale jste také dobrý lyžař. Dalším předpokladem je vaše schopnost pohybu v terénu. Teď nemám na mysli vaši výkonnost, ale jak umíte terén kolem sebe zmapovat, vyhodnotit rizika, vybrat vhodnou variantu postupu, najít únikovou cestu a tak dále. Třetím předpokladem je schopnost pracovat s lidmi ve smyslu komunikace, odhadu typu lidí, vyhodnocení jejich reakcí apod.

A pak je zde zásadní věc, která se tím vším prolíná, a to je schopnost na sobě pracovat. Těžko lze předpokládat, že budete skvělý ve všem. Chuť zdokonalovat se dokážeme rychle rozpoznat. Proto jsou před samotným vzděláním přijímací testy. Je to pro vás příležitost, jak zjistit, jestli na to mám nebo se mám vrátit později a vědět, na čem u sebe do té doby pracovat. Proto bych jej doporučoval i těm, kdo si nejsou v některých oblastech zatím jistí.

Zmínil jsi certifikaci UIAGM/IFMGA horského vůdce. Jak moc ji pro práci v horách potřebuješ?

Pokud chcete komerčně vodit lidi v horách, ať už při lyžování, lezení či alpinismu, potřebujete na to profesní kvalifikaci a s ní získáváte i možnost mít profesní odpovědnostní pojistku. Mezinárodní certifikace UIAGM/IFMGA horského vůdce je nejvyšší možná licence pro vodění v horách, která je uznávaná po celém světě. Naši horští vůdci vodí na nejrůznějších místech světa, od námi oblíbeného Rakouska, Francie, Švýcarska po Himaláje, Nový Zéland, Japonsko, oblasti Arktidy, na Antarktidě a kdekoliv si vzpomeneš. Bez této licence riskujete, že budete jako „black guide“ trestně stíhán, a to zejména ve všech alpských zemích nebo na Slovensku, kde je profese horského vůdce přímo v zákoně. Je stále obecně v horách větší tlak na to, jak zajistit bezpečnost komerčních skupin, a proto se kontroly zpřísňují. Je to jednoduché, chirurgovi bez diplomu a atestace si také na operační stůl nelehneš.

Co adepty ve vzdělání na horské vůdce čeká? Jak vzdělání trvá dlouho a jak je to finančně náročné?

Zahájení vzdělávacích kurzů proběhne v roce 2022. Výukový program trvá od zmíněného přijetí po závěrečnou zkoušku 3 roky. Skládá se z jednotlivých bloků, kde každý frekventant skládá z těchto bloků zkoušky. Bloky jsou zaměřené na potřebné znalosti od meteorologie, orientace a navigace aj. po jednotlivé disciplíny skalního a tradičního lezení, vedení na krátkém laně, skialpinismu, lavinové problematiky a tak dále. Zde se naučíte vše, co pro práci horského vůdce potřebujete.

Výcvik pak pokračuje dílčí zkouškou aspiranta horského vůdce. Po této zkoušce je pak každý aspirant povinen pracovat pod přímým, nebo nepřímým dohledem horského vůdce. Důvodem těchto aspirantských túr je po dobu minimálně jednoho roku získat zkušenosti a praxi přímo při vedení klientů v terénu. Po této zkušební době a absolvovaní několika dalších bloků výuky je aspirant připraven vykonat závěrečnou zkoušku s titulem horský vůdce UIAGM.

Investiční náklady do vzdělání se pohybují kolem 250tis.korun.

To ale není málo?

Ano, není to málo. Vzdělání je náročné, jde do hloubky a vedou jej špičkoví lektoři, i za účasti kolegů mezinárodní UIAGM/IFMGA organizace. Pokud k tomu připočítáte vedlejší výdaje, tak se dostanete i na vyšší částky. Práce horského vůdce je dobře hodnocená a vaši investici budete umět vydělat rychle zpět. Investovat do sebe ale budete i nadále, například do celoživotního vzdělávání. Profesně se neustále vzděláváme v nejnovějších technikách a standardech. V rámci bezpečnosti vodění klientů je potřeba, abychom byli neustále tou nejvyšší zárukou kvalitně a profesionálně odvedené práce.

Zmínil jsi, že práce horského vůdce je práce snů. Ale zřejmě není jen o zábavě?

Ano, podíváte se na nejrůznější místa zeměkoule, potkáte zajímavé lidi, jste neustále v horách a nevyděláváte málo. A to je zábava. Spolu s ní jde ruku v ruce odpovědnost a bezpečnost, a to nejen při vodění v horách. Ale také péče o sebe samotného ve smyslu zdraví, udržování fyzické a psychické kondice, aby horský vůdce mohl vykonávat tuto práci co nejdéle. Při práci s klienty denně podstupujete řadu rizik a pohybujete se na hraně života a smrti. Na svých cestách opouštíte rodinu a skloubit společné zájmy není jednoduché. Práce horského vůdce je životním posláním. A pokud jsem zájemce ani v tomto bodu neodradil, tak je rádi uvítáme na vstupním bloku. Uzávěrka přihlášek je pro vzdělávání 2022 – 2025 30.1.2022 a vstupní blok přijímací zkoušky se uskuteční 9. a 10.2.2022 v Krkonoších. Případně nám mohou zavolat, rádi jim poskytneme konzultace.

www.horskyvudce.com

Ptala se: Pavlína Housová (pho), office@horskyvudce.com, +420777042107


Sölden, kurz freerideChamonix, závěrečné zkoušky, Mont Blanc du Tacul, Contamine/Mazaud
Chamonix, závěrečné zkoušky, Aig. du Midi, Rebuffat
Vysouké Taury, kurz lezení ledů
Chamonix, závěrečné zkoušky, zkouška ze záchrany z trhliny
Sölden, kurz freeride
Vysoké Tatry, neledovcový skialpinismusSölden, kurz freeride
Arco, kurz sportovního a vícedélkového skalního lezeníMonte Rosa, ledovcový skialpinismusMonte Rosa, ledovcový skialpinismusMonte Rosa, ledovcový skialpinismusMonte Rosa, ledovcový skialpinismusVysoké Tatry, krátké lano a tradiční skalní lezení II, aspirantská zkouška, túra s bivakem  Chamonix, závěrečné zkoušky, Cosmický pilíř + arete CosmiqueVysoké Tatry, Velické Granáty, krátké lano a tradiční skalní lezení IKrkonoše, kurz skalní záchrany a první pomoci


Pavlína Housová   [úpravy] 11:21 25.12.2021Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ...15:42:33 25.12.2021
jeste k tomu patri slusne chovani.. jako treba neodepinat vam pri lezeni vase jisteni a pouzit pro sebe a kliose..
odpovědět 
 Re: ...21:35:19 25.12.2021
a ja bych pridal necvakat do cizich pres, jiz procvaklych lanem (na kterem nekdo leze) sve lano a lezt pod jiz lezoucim lezcem na ostrem konci lana.. :D

Ale coz, hovadka se najdou vsude, jsme jen lide, tak se zbytecne neprudme! :)
Preji vsem novym guidum prijemne vodeni a stastne navraty domu!
Hanzodpovědět 
  Re: ...12:34:58 26.12.2021
taky bych se rad primluvil za trosku slusnosti vuci "nam amateru" (prelzoeno.. tem retardum co tam lezou na vlastni pest a neplati si vudce a ani neinvesovali 250tycek na horo-covidiot-pas)
judovanaodpovědět 

 Nejlepší džob v ČR10:36:19 26.12.2021
Ideální práce pro ČR, kde je hor 3 prdele a horší svůdci nemusí podnikat na písku a tahat lidi na skialpech tam, kam se nemá. Vše pod záminkou, že učí lidi etice.
K.odpovědět 

 vek11:01:42 26.12.2021
Co dela horsky vudce po padesatcee.. ci sedesatce?
xp13odpovědět 
 Re: vek15:17:31 26.12.2021
V hospe oblbuje 18-tky a doma breci do polstare.
odpovědět 
  Re: vek18:15:45 26.12.2021
Tyvole to chci!
odpovědět 
   Re: vek07:31:07 27.12.2021
Opravdovej horskej vudce po 60 nema polstar ale 12hroty macky, srabi!
odpovědět 
 Re: vek19:09:30 26.12.2021
Teď vážně: dobrý horský vůdce zůstává věrný svým klientům a oni jemu. V Alpách vídám přesně takové dvojice nebo trojice na lehčích vícedélkách, často po vlastním jištění, po sněhu a mixech, také na skialpech. Jestli Tě zajímá, co dělají vůdci ještě o dvě desetiletí starší, koukni například na facebookový profil Alexe Luczyho - Slováka, který celý život vodí ve Švýcarsku.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: vek20:30:39 26.12.2021
250tisic hmmm. A čo takýto navrch na vodenie "klient” vstupy jednoducho do ČHS a na výstup pojdeme ako dvaja parťaci. Jedine za čo sa bude platiť budú fotografie z výstupu
Peterodpovědět 
   Re: vek11:59:49 27.12.2021
Pokud chceš dělat trestné činy, tak to můžeš v Alpách zkusit. Pokud Ti na to skočí nějaký Tvůj klient.

Dva příklady z nedávna:

Dva čeští lyžařští instruktoři z Kaletovy cestovky si hráli na horské vůdce a zabili 4 lidi pod lavinou. Kdyby nebyli oni také mrtví, byli by souzeni. Rakouská prokuratura o tom vydala zprávu https://tinyurl.com/2p93ath4

Naši dva kamarádi uvázli na Glockneru. Vylezli Mayerlrampe a kvůli počasí bivakovali na hřebeni, pak je stáhnul vrtulník. Po záchraně a zdravotní prohlídce je odvezli policajti na služebnu a chtěli vědět, zda jde o komerční akci a kdo je vedoucí. Protože jeden byl elektrikář a druhý student z jednoho oddílu, tak je poslali domů.
Kuba Turekodpovědět 

 A kdo to zaplati20:28:57 26.12.2021
Pokud se oprostim od patosu, a dalsich tady pritomnych komentu, tak nezaznela celkem podstatna informace, ze vydelavate nemalo penez, pokud se najde nekdo, kdo Vam je rad zaplati, coz je asi to hlavni co by mel clovek pomyslejici na toto povolani zvazit. Ne kazdy dokaze prirozene a svym sarmem oblbnout kolemjdouci lidi a nabidnout jim nenucene sve sluzby. Zvlast v dnesni dobe, kdy je v kazdem pohori vudcem temer kazdy domorodec co v mladi zahodil kolo. Jak jednou trefne poznamenal jeden vudce na Gerlachu, v Zakopanem je vic vudcu nez tam trvale zijicich lidi. Tak nejdrive, jako v kazdem svobodnem povolani, je asi nejdulezitejsi zvazit, zda mam od koho cerpat a komu nabidnout nebo co se tyce sve osobnosti nabidnout, a pak se do toho pustit. Asi se shodneme na tom, ze toto je typicky elitarske povolani, kde je docela dost prumernych a podprumernych, ale jen par tech co se danym povolanim dokazou uzivit na takove urovni, ktera jim dokaze slusne zabezpecit duchod, vcetne rodiny (nebo se smirit s tim, ze ji mit nebudou). Tak jen toto bych dal mozna hned jako prvni informaci nebo druhou po uvedeni toho kolik to stoji :-). Ono makat vyskovky trictvrte roku a pak v lete "hrde" vodit, ma take sve nevyhody :-). Asi se jine mit chloupku pod Mont BLankem a jine jezdit pod Mont BLank z Brna :-).
Michalodpovědět 
 Re: A kdo to zaplati22:51:29 26.12.2021
Horskeho vudce delat v Cechach je v podstate stejne jako delat namornika. Doma to nejde.
Kurz lezeni na Prachove s horskym vudcem je stejne jako se nechat prevezt privozem pres Vltavu namornim kapitanem.
Proste kanonem na mouchu :-)

odpovědět 
 Re: A kdo to zaplati17:46:00 31.12.2021
u felčarů je taky dominantní masa průměrných, i podprůměrných je víc než dobrých doktorů
odpovědět 
 Re: A kdo to zaplati21:05:49 01.01.2022
Pokud někoho bude zajímat reálná návratnost investice do vzdělání, pak je nejlépe se doptat aktuálně nejnovějších guidů Jan Hais, Jan Zahula, Danny Menšík a Laďa Petráš. Kontaky jsou na ně na www.horskyvudce.com
Nicmeně myslim, že už jako aspiranti měli práce docela dost :-)
Radek
zobanodpovědět 

 Slušná reklama21:34:26 27.12.2021
na jeden pololegální kartel, co překvapivě ještě neskončil na smeťáku dějin...
Baronodpovědět 
 plat12:58:30 31.12.2021
No od znamého vím že si hrosky vůdce průměrně vydělá 80 tis / měsíc . Ja vím dnes to není moc, ale pokud jsi skromější tak se s tím dá vyžít. A hlavně jsi v přírodě.
Karelodpovědět 
 Re: Slušná reklama09:55:36 13.01.2022
.....starý známy vtip: „Aký je rozdiel medzi Pánom Bohom a vodcom? Pán Boh si nemyslí, že je vodca.“
.....doteraz som zatiaľ absolvoval 117 túr, 10 lavínových kurzov a 9 prednášok. ... na vrchole Gerlachu 79-krát.
https://myzilina.sme.sk/c/ 22805904/na-gerlachu-bol-79-krat-horsky- vodca-martin-hatala-pomaha-klientom- plnit-sny.html


odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Zug um Zug
 Databáze cest:
Všechny cesty (157911)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Barceloneta 5B Ostaš
Čedar 5C Ostaš
Definicia Motivace Left 7C Suchovršice
Definicia Motivacie 7C Suchovršice
Hrana 6B+ Trnava
Nově komentované:
Šaman Es 5- Sekaniny
Čertovy Obrázky VIIIa Tisá - Hřebenové Věže
Východní Hrana VIIa Ostaš
Ice Age 9+ Frankenjura
Fisherman´s Friend 9/9+ Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Smetanova vyhlidka? | Re: Smetanova vyhlidka? | Brejle | Re: Norsko lezení | Norsko lezení | Re: Spaní | Norsko | Re: Spaní | Re: Spaní | Re: Spaní |

 Nové komentáře:
přenosy | Gratulace | Pěkný | Re: Moc mě to bavilo | Moc mě to bavilo | vlastní jištění | Unbeliviible :) | Hustý | Graaaatulace! | YT |

 Kde to vře:
Ruský mountain.ru protestuje proti ruské agresi na Ukrajině (45)
Adam Ondra: Goosfraba 8c+ flash v Arcu atd. (7)
Nonstop přechod Vlada „Gipsy” Tatarky (6)
Mistrovství Evropy Mnichov: ne účasti Rusů a Bělorusů (6)
Jakub Konečný vylezl kromě spousty 8B+ i dvě 8C (5)
Ilja Bachmet-Smolenskij zopakoval No Kpote Only 8C/+ (5)
IFSC ruší závody v Rusku a Bělorusku a vylučuje jejich repre (4)
Bouldering na Křivoklátsku (4)
Slavnostní premiéra filmu „Mára jde do nebe“ si vysloužila ovace (3)
Janja Garnbret vítězí na SP v bouldru v Meiringenu (3)

 Nově v inzerci:
Nález presek | VESTA PÉROVÁ XXL | CELOKOŽENÉ POHORKY ASOLO FANDANGO GV vel.44 EU GORE-TEX® | Meindl Perfect | Písky - tradiční | Šiškař | Parťačka do hor | nedělní lezení | Descender ICE ROCK | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jaká je vaše oblíbená příloha k lezeckému jídlu?
 Žádná 
 16 
 Brambory 
 21 
 Knedlíky 
 12 
 Rýže 
 16 
 Noky 
 5 
 Kuskus 
 12 
 Bulgur 
 6 
 Zelenina 
 18 
 Halušky 
 11 
 Jiná 
 33 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.