LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climb now, work later ;)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11575
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6201
3.Černý 5898

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
876976 cest
Nové přelezy:
El Conejit 7c
Physical F 7c+
Mikel Ziar 7b+/7c
Viaje A La 7b+
Castigo Di 7b
Bricolaje 7c+
Megalodon 8A+
El Rallado 7b
La Umbría 7c
Currículo 7c

Stěny
Flash Wall - Olomouc
DDM Stříbro - Stříbro
Eliass - Ostrava

Prodejny
HUDYsport - České Budějovice
Robert Janda - Treking sport - Plzeň
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Adlitzgräben

I když Schleier, kde sóluje Huber bauer je velmi známý, pro lezce z ČR je nejznámnější a nejvíce navštěvovanou rakouskou skalní oblastí Adlitzgräben.

Že ji neznáte? Ale znáte, ale pod nepřesným jménem Semmering. Za vysokou návštěvnost může i nedaleký Höllental. Když už vás dlouhé cesty unavily, nebo je nejisté počasí, jedete si jednoduše zaskalkařit. V 9 sektorech s více jak 150 cestami je dost prostoru pro pořízení slušných bandasek.


Streetfighter 9, sektor Monster


Kolem skal Falkensteinwand chodili do r. 1986 jen turisté, kteří obdivovali i místní Falkensteihöhle. V tomto roce navrtali první cesty Ronny Bilik a Lukas Matasovsky. Záhy se k nim přidal Erich Holy a díky systematické práci byl postupně plně využit potenciál skal. S dalšími lezci jako byli Karl Reicht, Christoph Helma a Arthur Kubista (vůbec zajímavá c.k. příjmení) přišel i posun obtížnosti cest směrem nahoru. Do historie se zde zapsal i Adam Ondra rychlým přelezem jedné  jedenáctky. Adlitzgraeben se po pádu železné opony stal tak populární, že místním začal ruch na skalách vadit a nad oblastí stále visí hrozba zákazu lezení. Proto prosím nespěte u skal, nedělejte ohně a chovejte se tiše. Kvůli omezenému počtu parkovacích míst zabírejte při parkování co nejméně místa. V době lovecké sezóny od 1.9. do 15.5. by se zde nemělo lézt, ale pečou na to i Rakušané. V sektoru Monster dejte pozor na projíždějící auta, hlavně při vycvakávání cest, rozmáznoutí se o čelní sklo by mohlo ohrozit nejen vaši lezeckou kariéru...


Místní klasika King Kong 8, sektor Monster


Na lezení potřebujete 70-metrové lano a 15 expresek. Stěny jsou vysoké až 60 m, nejdelší jednodélkové cesty mají 35 m, výjimky i 40 m. Některé cesty jsou i na 2 nebo 3 délky a vedou celou stěnou. Místní vápenec je na alpské poměry velmi kvalitní a připadáte se jako někde ve Francii nebo v Itálii. Charakter lezení se liší sektor od sektoru, od  kolmých ploten po stropy a leze se po všem možném od dírek a děr přes lišty, madla po všemi "milované" sklopené chyty.


Streetfighter 9, sektor Monster


Příjezd: Dostat se do Kaiserbrunnu, kde je jediné tolerované místo na spaní je velkým orientačním oříškem. Doporučujeme dobrý autoatlas a s lehkým despektem i GPS navigaci, která vám v horách s různou úrovní příjmu signálu připraví nejednu příjemnou chvíli. Jste si jisti, že jedete dobře a přístroj najednou svým asertivním hlasem povídá něco ve smyslu "jedete špatným směrem, otočte to" apod. Když se to stane tak popáté, pošlete přístroj i jeho majitele kamsi. A ještě jeden dobrý vtip, GPS prý vymyslí cestu mimo placenou dálnici, nemusím psát, kam nás ta mizerná krabička navedla. Zde jsou zjednodušeně 2 směry.

alitz_mapa


1)Varianta s rakouskou dálniční známkou: po E59 přes Vídeň (dálnice A22, AS3, A2) až  na sjezd do  Neunkirchenu, po S6, z které u Gloggnitz sjedete a dáte se na Schottwien. Z Schottwienu na Prein an der Rax, minete odbočky doprava na Klamm a Breitenstein a nad jednou pravotočivou serpentinou dojedete k sektoru Monster a v další zatáčce už parkujete. Od skal do Kaiserbrunnu je to na Edlach a Hirschwang, poté na Schwarzau po 27.

2)Varianta bez známky: Cestou necestou na St. Pölten, poté po silnicích 20, 214, 21 a 27 do Kaiserbrunnu, z něj do Hirschwangu, zde na Edlach, před ním doleva, první doprava a stále do kopce až na hřeben, zde doprava a jste u skal...
Od Znojma po 303 přes Hollabrunn na silnici č.19, po ní až do Neustiftu a přes Hainfeld krátce po silnici 18, pak doleva přes Kleinzell až na 27 a po ní až do Kaiserbrunnu.

Z popisu je zřejmé, že například cesta z Plzně do Arca, které je o téměř 300 km dále, zabere stejně, a možná i méně času.


Jitka Mázlová v Back to work 10-, sektor Monster


Nejlepší roční období: Jižní stěny Adlitzgräbenu jsou v nadmořské výšce okolo 1000 m a na jejich úpatí roste horský les, který stíní nástupy, ale o něco výše se můžete pěkně ohřát. Nejlepší podmínky jsou na jaře a na podzim, v létě je na slunci moc velké vedro.

Zázemí: Kdo nemá do kapsy hluboko, ubytuje se v nějakém penzionu v okolí. Nejbližší autokemp je v Gloggnitz. Nejvíce se ale používá parkoviště v Kaiserbrunnu u Höllentalu. Toleruje se zde stavba stanů, jsou zde WC a umývárny s pitnou vodou. Ve dnech státních svátků ČR, Maďarska, Polska i Rakouska je zde tolik lezců, že se parkoviště úplně zacpe a atmosféra houstne.


Streetfighter 9, sektor Monster


Průvodce: Plně vystačí pěkně udělaný průvodčík v PDF formátu, který najdete na www.dynamo.at . Pěkně zpracovaný Adlitzgräben je  i v průdvodci Keltenkalk od vydavatelství Schwanda.at, kde jsou všechny skalní oblasti v okolí Vídně.

Přehled cest:
Celkem 160 cest a projektů
4. stupeň ....1
6. stupeň ....12
7. stupeň ....46
8. stupeň ....57
9. stupeň ....25
10. stupeň ....9
11. stupeň ....3

Sektory:

Zapfl: Velmi převislý sektor, který leží stranou hlavní stěny. Ze zatáčky nad Monstrem jděte po pěšině po hřebeni až ke skále.  Zde se vyřádí zejména extrémní lezci.
Doporučené cesty:
Die hängenden Gärten der Semiramis 9+ pěkná vytrvalostní cesta
Schweine im Weltall 10 začnete 10- a dolézáte předchozí cestou, gradující linie s fantastickými krokyLuboš Mázl v Back to work 10-, sektor Monster


Monster Ještě více převislý sektor s atletickými cestami přímo nad silnicí. Dá se zde lézt i za deště, ale některé díry protečou.
Doporučené cesty:
Frisch geschortet 7+ krásné vytrvalostní lezení po příjemných chytech
King Kong 8 nejvyhlášenější místní madlovačka s netopýrem těsně před koncem
Existenzialminimum 8+ po těžkém začátku vytrvalostní lezení, prodloužení je za 9+/10-
Streetfighter 9 krátká cesta, která po nástupním bouldru moc nepoleví, 3. hák mohl být na lepším místě
Shuffle town 9+/10-, Cheap sunglasse 9+, Out of work 9+/10- a Back to work 10- jsou místní sportovní vytrvalostní klasiky s těžkými klíčovými místy

Fingerschinder: Kolmé až mírně převislé cesty za mnohem menší chyty než v Monstru.
Doporučené cesty:
Hollräääduliööö 7+ krátké, ale krásné 7+, prodloužení za 9- je prý také pěkné, ale bývá špinavé
Hardrockzombie 8- klasika  po dírách pro lezce s nápisy Iron Maiden  a AC blesk DC na trikách

Tschack Bum: Pěkné 25 m dlouhé mírně převislé lajny, které odebírají postupně sílu, až ji v nějakém více převislém místě odeberou úplně.
Doporučené cesty:
Tschack Bum 8 pěkné vytrvalostní lezení s delšími vzdálenostmi mezi jištěním
Auch ein Philosoph ernährt heterotroph 8+/9- cesta pomalu přivírá kohout a kyseliny v předloktích přibývá a sil ubývá, komu neubylo a nebojí se, doleze to prodloužením za 9-


Reise durch das Kuckucksnest 7-, sektor Spielplatz


Eritis: Vysoký sektor s krásnými cestami v 7. a 8. stupni. Plotny se střídají s převisy a některé cesty jsou vícedélkové.
Doporučené cesty:
Eritis sicut deus 8, 8, 7+, 8 téměř 70 m dlouhá náročná cesta ve skvělé skále, v poslední délce čeká převislá tečka
Tanz in den Himmel 7, 7, 8 prý nejlepší cesta sektoru, tak tedy vzhůru na nebeský parket!

Baucherl: Nejméně převislý a nejvíce chytovatý sektor se spoustou "bauchů" za 6 až 7. Devítky v horní části jsou prý nádherné, ale nikdo je neleze.
Doporučené cesty:
všechny s -bauch- v názvu pěkné a příjemné cesty pro méně ambiciózní lezce


Reise durch das Kuckucksnest 7-, sektor Spielplatz


Larifari: V tomto sektoru není žádná ošklivá cesta. Lezení po dírkách v oranžovém vápenci si užije bez reptání každý.
Doporučené cesty:
Traum ewiger Finsternis 6+ Nádhera po dírách a dírkách, ale na 6+ docela přísná
100 Jahre Einsamkeit 7- Opět nádhera z několika výraznými místy
Kenosis 8 lezení po dírkách náročné na práci nohou

Spielplatz: Rozsáhlý sektor s cestami až na 35 m, které jsou většinou rozděleny na 2 délky, spodní lehčí a horní těžší. V jeskyni Falkensteinhöhle (někdy uváděné jako samostatný sektor) jsou 2 top cesty oblasti Erfolg ist trainierbar 11 a Napalm in the morning 11-. Ta první byla původně za 10/10+, ale po výlomu chytu ještě ztěžkla.
Doporučené cesty:
Reise durch Kuckucksnest 7, 7 oblíbená cesta, zvláště 1. délka
Lux Line 7 přímo frankenjurský začátek po dírkách, pak už to zlehkne, ale krásné je to pořád
The buzz 8- po nástupní sedmičce vytrvalostní lezení s několika těžšími místy
Necrosanct 8+/9- velmi dlouhá vytrvalostní cesta, spodní část je tak za 7/7+

Vanitas: V posledním sektoru jsou ve spodní části kolmé velmi technické cesty, v horní části je stěna převislá. Výzvou pro  sportovce jsou 35-metrové cesty Micro toys for jumpy boys 10-/10 a Angel Heart 10-/10.
Doporučené cesty:
Guggugg 7, 7+ škoda, že tato převislá cesta po madlech začíná až z police nad sekanou cestou Anarchie 8+/9-, lepší nástup je cestou Vanitas
Vanitas 7+/8- technická cesta po malých dírkách a lištách
Aja 8 dole technická plotna, nahoře atletický převis s těžkým místem na samém závěru, od řetězu lze pokračovat doleva 2. délkou Gugguggu za 7+, nebo doprava Durchgestrichenes Frauenzeichen 7+/8-
Paschdi Paschdi 9- nastoupíte plotnou po malých chytech Vielharmoniker 7+ nebo cestou Auch Spass muss sein 7, z police následuje pěkné lezení z těžkým bouldrem na závěr, celé 35 m, z police můžete lézt doprava dlouhou cestou Ulli Mayer Gedächtnisweg 8- s obvyklým klíčem na závěr


Luboš Mázl v Back to work 10-, sektor Monster


Další skály: Krom obrovského Höllentalu a stěn v masivu Schneebergu jsou v okolí ještě 2 zajímavé oblasti, Handlesberg u Schwarzau a Scheiblingkirchner Wandl nedaleko křižovatky A2 a S6. Handlesberg je slunečná plotna s 28 cestami od 7+ do 10, těžiště obtížnosti v 8. a 9. stupni. Bohužel zde platí zákaz lezení od 1.5. do 30.9.. Díky slunci se zde dá lézt především v chladnějších dnech  a tak to tolik nevadí. Průvodce naleznete na www.bergsteigen.at.
Scheiblingkirchner Wandl je jihozápadní stěna vysoká 18 m se 17 většinou převislými cestami od 5 do 9+. Průvodce opět na www.bergsteigen.at. Další podrobnosti najdete v průvodci Keltenkalk od vydavatelství schwanda.at.


To je vše. Ordnung aber auch Spass muss sein!

Foto: Hop, Bída

David Chudoba   [úpravy] 08:31 24.07.2008Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 dik14:37:03 24.07.2008
nacase vyrazit a zazit na vlastnej kozi
blxaodpovědět 

 Super zpracování14:42:47 24.07.2008
Dík za skvěle zpracovaný popis oblasti, jen více takových a houšť.
Steveodpovědět 

 ...16:41:53 24.07.2008
ja myslim ze ta oblast je natolik proflaknuta a navstevovana ze ji tady takto prezentovat je trochu zbytecny.
ppodpovědět 
 Re: ...04:09:55 25.07.2008
mozno to je jedna z tych najznamejsich oblasti, do ktorej jazdi vela CZ/SK lezcov, ale urcite o tom nie je zbytocne pisat...a uz vobec nie tymto stylom. podla mna paradny clanok.
tah-sha-tungaodpovědět 
  Re: ...09:31:25 25.07.2008
Naštěstí tam po širším okolí mají naši jižní sousedé ještě pár dobrých oblastí, které nejsou tak profláknuté a oni je raději ani moc neprezentují (asi ví proč), kde člověk tu směsici CZ/SK/HU/POL nepotká a má klid a prázdné skály :-).A dnes kdybych jel na Adl. tak nejspíš s cepínama :-).
Vlkodpovědět 
   Re: ...12:43:54 25.07.2008
Tak naštestí to není ani Sloup, aby tam člověk
potkal práskače Vlka co má hubu plnou blbejch keců.
nonameodpovědět 
    Re: ...13:35:27 25.07.2008
blby kecy tu mas tak akorat ty a a na Adlitzu je to kolikrat horsi nez v tom Sloupu a o kempu v Kaiserbrunu se ani nebavim ....
pepeodpovědět 
     Re: ...13:36:09 25.07.2008
sry pepemu za preklep .. papa a ne pepe :-)
pepaodpovědět 
 Re: ...17:58:16 26.07.2008
možná tak pro tebe, ale pro mě určitě ne. Já jsem moc rád, že David tuhle oblast tak pěkně a podrobně popsal. Ne každý tam byl, a takovéto informace přijdou vhod určitě nejen mně.díky.
Jindraodpovědět 

 Vivat profláknutým oblastem10:42:59 25.07.2008
Ahoj já bych chtěl jen říci, že by mi bylo smutno v neprofláknutých oblastech. Rád lezení ostatních sleduju a rád vás ostatní lezce na skalách potkávám. Ať už jste z Čech nebo třeba ze Slovenska nebo Polska. Tak naviděnou.
Steveodpovědět 

 pruvodce22:10:04 25.07.2008
pruvodce taky na http://www.climb.sk/sprievodca.php?akce=ukaz_oblast&id=46
odpovědět 

 !!!!!! nechapem13:48:38 28.07.2008
nechapem, ako mozes v clanku napisat, ze je tam sice zakaz lozenie od do, a potom lezuchtiveho citatela upozornit nato,ze niekto na to kasle. To je donebavolajuca hlupost, potom niektore oblasti tak aj skoncia. Fakt nechapem...
roboodpovědět 
 Re: !!!!!! nechapem14:39:37 28.07.2008
To je jednoduché, je to proto, protože lezci jsou zanícení milovníci a ochránci přírody a nikdy se neskloní před mysliveckými vrahy.
Chápemodpovědět 

 Guidebook01:53:58 20.12.2008
Dobry den ;)
the most recent & best available guidebook is available for free at: http://www1.dynamo.at/?service=routdb
lumatodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Chytač snů, Xa
 Databáze cest:
Všechny cesty (148588)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Unterwelt Links Raus 7A Frankenjura
Mramorová Drť 8A+ Hřbitovní Kameny
Tanec Praha 7A Baranddiem
Mládež Z Dimenze X 8B Babí Lom
Galactus 7C Babí Lom
Nově komentované:
Jaws 11 11-/11 Kochel
Marsupilami 11 Kochel
Blitz 9+/10- Frankenjura
Hitchhike The Plane 9/9+ Frankenjura
Pammi A 6b+ La Creveta

 Nově v diskusi:
Re: Boľavá päta | Re: Povolené objekty CHKO Labské pískovce | Re: Povolené objekty CHKO Labské pískovce | Re: Boľavá päta | Re: Boľavá päta | Re: Boľavá päta | Re: Boľavá päta | Boľavá päta | Re: Povolené objekty CHKO Labské pískovce | Bob Mrozek |

 Nové komentáře:
Re: tady je zas chytraku | Re: navždy sporné | Re: navždy sporné | Re: O2 | Re: Lavina | Re: O2 | navždy sporné | O2 | Re: Kdo za to může???? | palce |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (68)
Adam Ondra: zamyšlení nad etikou lezení s nákoleníky (60)
Video: Pády do vlastního jištění (41)
Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (37)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (22)
Kolem Skal! - 14. Štramberk (17)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (15)
Nová povolení lezení pro Bořeň a Váňův kámen (7)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (6)
Aktuálně.cz: Plány našich himálajistů na rok 2021 (4)

 Nově v inzerci:
Hrot Grivel Evolution | mačky Raveltik | Hledám lezeckou partu | BOULDERMATKA OCUN | Skialpy Elan Karakorum | Desky prekližka | Prodám skialp. boty | ADAPTER | Prodám expediční boty | Lavinový set na půjčení |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 94 
 Ano, pokud to bude nutné 
 45 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 24 
 Rozhodně ne 
 48 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.