LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Náčelník má vždycky pravdu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
ČP a MČR U14 (12.09)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ZRUŠENO SP Ljubljana (SLO) (25.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13222
2.Jungling 11419
3.Pail 11400
Bouldry:
1.Ondra 11828
2.Stráník 11625
3.Stráník 11000
Hory:
1.Novák 7454
2.Ženíšek 6451
3.Mrklovský 6201

Výsledky
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
SP Briançon (FRA) (21.08)
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)

Deníčky
5018 lezců
856837 cest
Nové přelezy:
Aria Dla A Xc/XIa
Krkavčí Ma 9+/10-
Němá Barik 9+/10-
Mistrův Mi 8+/9-
Ahoj XIa
Rosný Bod Xb
Cesta Pro 9+/10-
Nuda V Lab XIa
Paranormál Xb
Kousání Xc

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v zapovězené oblasti

Jeskyně nad Kačákem

Tak jsem se tady v komentáři ke krásnému článku Petra Jandíka o knížkách dočetl, že Papouš patří mezi ty, kteří radši brázdějí zapovězené šutry.

Zcela konkrétně narážím na to, že „zamíří radši na Kačák“. Nu dobrá, pochybuju, že mu v tom bude někdo bránit, jen bych rád upozornil na jistou (možná z Papoušova pohledu nepodstatnou) maličkost. Kačák, resp. lezecká lokalita tohoto jména, není legální lezeckou oblastí. Nachází se uvnitř Národní přírodní rezervace v CHKO Český kras a jedná se o jeskyni Nad Kačákem. Horolezci na tuto lokalitu nikdy nepožádali o udělení výjimky z ochranných podmínek NPR. Leze se tady s mlčenlivou tolerancí nejen ochranářů, ale i skupiny při České speleologické společnosti, která disponuje řádně udělenou výjimkou pro výzkum uvedené lokality. Obě, výše uvedené skupiny (tedy ochranáři i podzemní badatelé) se až tak moc nerozčilují nad faktem, že se tady leze bez řádného povolení, ale spíš nad souvisejícím jevy. Tedy nad tím, že se tam občas chrápe, zůstává bordel, ale hlavně se vyšlapávají nové přístupové cesty. V podmínkách pro udělení výjimky totiž je výslovně uvedeno, kudy se k jeskyni smí, kam se má deponovat vytěžený materiál (pozor, i blbnutí na haldě jílu může škodit, neboť se jedná o materiál ukládáný po vytěžení podle jistého systému pro případ následného mikropaleontologického nebo jiného przkumu) a podobně. No a horolezci, byť z nevědomosti, tady činí problémy. V okolí jeskyně jsou dochované plochy skalních stepí (s nějakou tou zelení co ji zelení viděj jako ochranyhodnou), skalní výchozy nad ní jsou cenným refugiem řady chráněných druhů (což ostatně v Českém krasu bývá dost obvyklé – a nic v minulosti nepotěšilo ochranáře tolik, jako nástup sportovního lezení se kterým odpadlo dolézání skalních hran a pěší scházení po kytičkách, které se zachovaly jen náhodou mezi skalní stěnou a historicky obdělávanou půdou).

Je překvapivé, že si uvedených skutečností (jako že se tady někomu určitě šlápne na kuří voko) nepovšiml správce skal a o výjimku nikdy nebylo ze strany ČHS požádáno. Asi by její vydání nenarazilo na nějak obzvlášť veliké překážky, pouze by byla striktně vymezena přístupovka a bylo by zapovězeno zasahovaní do struktury samotné skály (jejíž morfologie je poměrně zajímavá), možná by vznikl požadavek na zpevnění stávající přístupové cesty proti erozi (ve výjimce pro speleology o tom zmínka není, neb, logicky, při předpokládané činnosti několika jedinců v intervalu ne větším než jednou za měsíc další poškození terénu příliš nehrozí, ovšem se vzrůstajícím počtem lezců by hrozit mohlo).

O vydávání výjimek ze zákona 114/1992 O ochraně přírody a krajiny, resp. o vztahu horolezecké činnosti a ochrany přírody jsem psal na jiném místě tohoto fóra, pokud tedy někomu není jasný vztah výjimky a povolení k lezení uvnitř chráněných území, doporučil bych mu, aby si uvedený článek nalistoval: 
clanek.php?key=713

A zcela na závěr: Vzkaz pro sudetské exotické ptactvo: nepodezírám Tě z toho, že bys o neexistenci výjimky věděl, ale vědět můžeš (není zas až tak těžké vyhledat prameny informací). Když už tam lezeš, tak o tom alespoň nepiš!
Vy z MfD jste, zdá se, nepoučitelní :-)))

Tomáš F.   [úpravy] 11:36 09.04.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 I s navijákem11:43:37 09.04.2003
Chachachacháá, jít na Kačák znamená v Tisé v doslovném překladu: vysrat se na lezení a jít do hospody u koupaliště Kačák. To co tu někteří jedinci předvádějí ohledně pravidel, ochrany přírody apod. zavání paranoiou. Anebo jsem tu udici sežral já?
Bídaodpovědět 
 Re: I s navijákem11:48:20 09.04.2003
Nezežral. Tak sem asi toho létacího sudeťáka podezíral zbytečně :-)))
Vono se to ale tak nabízelo. U článku o knížzce na Blážině... Kačák (lezecký) je hned vedle a řáděj tam takový ty co potřebujou převis a hrst těžkejch kroků (jaký bych v živoě nezvlád). Dokonce na to existuje průvodčík...
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Re: I s navijákem11:51:21 09.04.2003
Blby je, ze si to tady provalil, takhle se tam vrhne banda zvedavcu.
Petr Korečekodpovědět 
   Re: Re: Re: I s navijákem11:57:32 09.04.2003
No, pokud budou chodit od Kačáku nahoru po vyšlapaný (erozivní) pěšině, asi se nic moc nestane.
A třeba to donutí správce oblasti k nějakému systémovějšímu kroku :-)))
Tomáš F.odpovědět 

 To Tomas Frank12:00:42 09.04.2003
Teď si, chlape, sežral hada. Ale uznávám, že fantazii máš bujnou, musel to bejt pěknej lomcovák, ten model. Nevadí, aspoň je bžunda. Papouš
P.S. Jen bych prosil vynechat to zevšeobecňování: vy všichni z MFD musíte bejt pěkný ptáčci. Exhibuji tu výhradně jako soukromník, co je línej mít kvůli komunikaci deset mejlovejch adres. Tak jsem si nechal chlebodárcovu.
P.P.S. Bída má deset bodů. 
Papoušodpovědět 

 Tp Tomas Frank II12:14:10 09.04.2003
... navíc "řáděj tam takový ty, co potřebujou převis a hrst těžkejch kroků" ve spojení s Papoušem je teda kurva velkej protimluv. To třeba "cesty pro děti, které vedou po položené skále s obřími madly, blokoval ratolestem tlustý bezzubý muž, jenž při lezení mluvil tak sprostě, že matky pod stěnou musely ucpávat svým dítkám uši" v souvislosti s Papoušem je pravděpodobnější. Za Papouše sepsal Papouš
Papoušodpovědět 
 Re: Tp Tomas Frank II12:18:54 09.04.2003
Nojo, ale jak sem měl vědět že lezeš jen o málo líp než já?
(v tom popise se totiž poznávám, jen bych si dovolil tvrdit, že u největšího madla stoijíc na polici zvíci perónu potřebuju několik cigár na uklidnění - a abys mě nenařkl, že škodím a nechávám vajgly v kdejaký spáře, v předstihu podotýkám, že nenechávám, nosím si je pryč)
Tomáš F.odpovědět 
  To já radši habana, mladej pane13:04:50 09.04.2003
Cigára na nás nejsou dost nóbl. Jeho fóglí blahorodí jsou fajnšmekr a blafaj raděj z doutníčku. Jejich zbytky pak různě vodhazujou (pokud možno uhašené), jak se jim zlíbí. Souděj totiž, že maj hnědou barvu a že splynou s přírodou. Papouš
Papoušodpovědět 
  tlustý bezzubý muž s přechodníkem13:41:30 09.04.2003
šišmarjá, já se z vás snad už rozpláču. tlustý bezzubý muž stoje, tlustá bezzubá žena stojíc a tlustí bezzubí občané stojíce.
Lukas B.odpovědět 
   Re: tlustý bezzubý muž s přechodníkem14:10:43 09.04.2003
Áááááá, Magnusek není na stráži, tak musí nastoupit Lukáš. Hlavně když funguje zastupitelnost. :-)))
mellounodpovědět 
    Re: Re: tlustý bezzubý muž s přechodníkem15:01:35 09.04.2003
Nojo, tak sem si v krátkem čase naběhnul podruhé. A to mi tatínek dycinky říkával, že když se ty přechodníky nejsem schopen naučit, ať je, proboha, nepoužívám.
Tomáš F.odpovědět 

 E??17:29:58 09.04.2003
Tam se nesmí lézt. To slyším prvně tuhle jsme tam byli, slezli co se dalo. Dali pod stěnou pár piv, flašky pak poslali obloukem mezi šutry no prostě pohoda.
Lukyodpovědět 
 Re: E??10:31:07 10.04.2003
No, nesmi. Ale nijak moc se z toho nestrili :-))
Jen by pro vsechny bylo lepsejsi, kdyby tam byla vyjimka, upravena pistupovka a cedule kudy a proc se smi prichazet a co nedelat.
Tomáš F.odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Jeřábí
Betonové Borůvky, VIIIa
 Databáze cest:
Všechny cesty (146650)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Prší Jehličí 7A Panský Les
Přístřešek 6C+ Panský Les
Pod Deštníkem 6B Panský Les
Dešťová Kapka 6B Panský Les
Čelní Útok 6C Panský Les
Nově komentované:
Klouzek Xb Labské údolí - Pravý břeh
Klouzek Xb Labské údolí - Pravý břeh
Corto Balese 7c+ Chateauvert
Corto Balese 7c+ Chateauvert
Princ A Chuďas 9 Holštejn

 Nově v diskusi:
Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | kurim | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček |

 Nové komentáře:
Re: a bezpečí vám vnutíme pod hrozbou zastřelením | Re: kdo to vymyslel | židle | Re: BH X KRUH | Re: Bh | Re: nechápu | Re: BH X KRUH | Re: Nějak cimprlich, | Re: Bh | Re: Bh |

 Kde to vře:
Při sólování v horolezeckém terénu v Tatrách se zabil Polák (99)
Zápis ze schůze OVK Broumovsko (34)
Dva horolezci zahynuli v Tatrách (30)
Mistrovství ČR v boulderingu ve Slaném (19)
Video: lezec Adam Ondra vs. cyklista Daniel Oss (17)
Video: začátečnická vícedélka na Maltě (17)
Laco Kulanga (16)
Alex Megos dává Underground 9a na flash (13)
Adam Ondra #84 (11)
Mára Holeček a Zdeněk Hák převzali Zlatý cepín za Chamlang (9)

 Nově v inzerci:
Kalhoty | Bunda Tilak | Doxycyklin | dětské lezečky | Lezečky Ocún Ozone plus EUR 45, UK 10 | Pohory Fitwell Yuma 42 | Ocún strike QC 45 (UK 10) nepoužité | Mammut Nordwand | UFO vklíněnec Prachov | Patek Hudy Usti |

 Anketa:
Jak jste trávili/ trávíte letošní lezecké léto?
 Vynechávám sezónu 
 405 
 Převážně trénuji 
 282 
 Lezu jen v domácích oblastech 
 292 
 Lezu i cizině jezdím autem 
 263 
 Jezdím lítám všude 
 177 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.