LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Těžký místo vynech a lez dál.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
ČP a MČR U14 (12.09)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ZRUŠENO SP Ljubljana (SLO) (25.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13222
2.Jungling 11419
3.Pail 11400
Bouldry:
1.Ondra 11903
2.Stráník 11625
3.Stráník 11000
Hory:
1.Novák 7454
2.Ondrášek 6886
3.Ženíšek 6451

Výsledky
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
SP Briançon (FRA) (21.08)
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)

Deníčky
5013 lezců
854952 cest
Nové přelezy:
Medvědobij 7C
Zalomená Ž 7C
Brtník 7C+
Open Air 9-
Conquerer 8A+
Jemark 7C+
Indiánský 7C
Steep Mud 9+/10-
Pravda A L 9
Vítězná Zm Xb

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder bar Točna - Jihlava

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Červené stěny

Mimikry

Ahoj přátelé lezci, zejména pak ti z vás, kdož se rádi pověsíte do nějakého toho převisu. Neb, jak napsal nejlepší lezec světa do svého komentu k přelezu na „osmán“: „převisy v České republice!“

Tak nějak jsem si říkal, že až bude níže popisovaný sektor upraven do stavu, kdy na nikoho nespadne padesátikilový blok a bude tam alespoň pár očištěných cest, pozvu pár lezců, oblast prolezeme a pak zveřejníme. Leč paparazziové jsou všude, takže článečků z naší „otevíračky“, která by měla skončit filmem o lezení s Adamam a Martinem (jo s těmi nejlepšími toho jména) už se pár objevilo. Občas mám sice pocit, že jsem byl na nějaké jiné akci , ale jsou.


Martin Stráník v c. Mimikry, 10+

foto by © Karel Hegr


Nad sektorem, který budiž nově pojmenován dle nejvýraznější cesty v něm, tedy Mimikry, jsme my všichni, kdo Srbsko trochu známe a chceme lezení v něm posouvat dál, kroutili hlavami řadu let. Tady by to třeba šlo, tady vůbec…. Jen ta ochrana přírody. Po výstavbě cyklostezky bylo víceméně jasné, že dříve nebo později OP udoláme. Věc však paradoxně urychlil Pepa Sulke, který i přes zákaz navrtal do dvou nejlepších sektorů Červených stěn dobrých 200 jištění. Někde závitovky, jinde své „slzy“, došlo i na stavební kotvy (do stropů se špatně dávají borháky na lepidlo). Někdy na jaře loňského roku, jsme začali do tohoto sektoru jezdit s Michalem Mestekem a postupně jí přiváděli do lezitelného stavu. Vynechám tento rok a půl od května 2014 do října 2015, protože by z toho bolely ruce. Můj odhad je za sebe tak 50 návštěv, z toho zhruba dvacetkrát jsem lezl. Kromě Michala mi spolulezci byli pouze děti, tuším dvakrát Vašek Sýba, na řadu zejména posledních návštěv, jsem osiřel.

Výsledkem snažení je řada cest sportovního charakteru, částečně silových, částečně vytrvalostních, pár krutě boulderových po malých chytech. Kromě toho pěkná řádka projektů: dočistit, dojistit, lézt. Kosta kvanta tu půjde udělat zhruba dvacítka samostatných směrů a (jak to máme v tuzemsku rádi) nespočetně kombinací. Půjdou tu desítky, jedenáctky, snad i dvanáctky. Chyty jsou vesměs přírodní, ačkoli čištění a časté lepení je samozřejmě také zásah (zajímavě vyhlížející kostka v hladké skále pod stropem tu zůstala po předchůdci/ích).Adam v projektu za 11+

foto by © K. Hegr


Krátce ještě k podmínkám. Oblast je zhruba od půl dvanácté na sluníčku, takže léto kromě rána budiž zapovězeno, včetně hodně pozdních večerů, neboť teplo ze skály dlouho sálá. Opačným nešvarem je ten klasický u převislých oblastí. Den slabého deště je v pohodě, ale jakmile to proteče, v některých místech v okolí cesty Mimikry je mokro ještě dva dny po dešti. Mnohem lépe na tom je pravá část stěny, ta vysychá poměrně rychle. Samotná cesta Mimikry mívá mokrý pouze lehký nástup.

Z hlediska ochrany přírody se samozřejmě chovejte jako lidi. Pro přístup použijte cestičku od dolní části Červených skal, ve svahu odbočujte ke skalám kolmo vzhůru jen jednou trasou (hned za keříkem), aby se vyšlapala jen jedna přístupovka. Chození na vršek skal je samozřejmě zakázáno, užijte si výhled do údolí od slaňáků. Mimochodem některé jsou nesmyslně vysoko a leze se k nim bordelem, něco s tím časem udělám. Jsem zvědav, jak rychle budou mizet erární karabiny, vesměs se jedná o kvalitní kousky z minulého století.

Nabízím průvodce s několika málo komentáři. Tím prvním je vysvětlení, proč má tolik cest lomítka - nejistota, s přelezy si to bude sedat. Jo a….vklíněnce si neberte.
P = projekty, některé zajištěné, některé částečně vyčištěné, některé ve stavu totálních sraček (čtenář promine)A) Predátor, 11+ ( 11/11+ )
(přímý nástup cca. 12+)
B) Mimikry, 10+
(1.PP Petr Resch 7/2015, krásná silově vytrvalostní linka,
zhruba 15 metrů poctivého lezení, původně byl těžší boulder v prvním stropu, ale důsledným čištěním výrazně zlehkl)
C) projekt, asi 11
D) Čerstvý vítr, 10-/10
(1.PP Petr Resch 5/2015, pěkná sportovka s proměnlivým
lezením)
E) Tanec s vlaky, 9+
(1.PP Petr Resch 7/2015, zkrácením cesty „D“ vznikla
nejlehčí cesta sportovního stylu s dobrými chyty)
F) Tanec s mraky, 10-
(1.PP Petr Resch 9/2014, silová sportovka se zajímavým
výlezem)
G) Kankán, 10
(divný boulder ve výlezu)
H) Rock for people, 9
(1.PP Petr Resch 5/2015, doslova „skála pro lidi“, nejlehčí
alespoň trochu delší cesta s dvěma absolutně odlišnými částmi)
I) Perverso direct, 10(+)
(1.PP Petr Resch 9/2015, brutální boulder v nástupu)
J) Traverso perverso, 10-/10
(1.PP Petr Resch 10/2014, těžká lištovačka, nahoře zcela
přímo, nikoli doprava)
K) Kein šlágr, 8+/9-
(Michal Mestek a Petr Resch, 2014, bouldering s lanem)
L) Vanilka, 8+
(Petr Resch a Michal Mestek, 2014, bouldering s lanem)
M) Po třech dětech, 7-
(Jindra a Petr Reschovi, Michal Mestek, 2014, kvak pro
zahřátí)
N) Můj první kondom, 7
(Petr a Jindra Reschovi, Michal Mestek, 2014, kvak pro
zahřátí)
O) Šprcka direkt, 7+
(Petr Resch a Vašek Sýba, 6/2015, víceméně logická
varianta)Adam v projektu za 11+

foto by © K. Hegr


Průvodce:
Zde najdete seznam cest v průvodcích, bude se to ještě ladit a přibude snad i nákres:
Průvodčík Červené převisy

Těším se na shledání v nových skalách a cestách.

Petr Resch   [úpravy] 09:18 19.10.2015Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Má to cenu(?)!12:40:38 19.10.2015
Vždy mne překvapí, jak umí Rešík svou nezdolnou pílí uplést z ho.na bič :-). Dobrá práce!
Venca Kučírekodpovědět 
 Re: Má to cenu(?)!13:56:04 19.10.2015
Sulke udelal z hovna hovno a Petr Res to hovno pozvedl na bic. Za coz mu patri neskonaly dik! Cenu to ma, minimalne Mimikry vypadaji velmi pekne, ac je asi moc lidi nepreleze ;).
t.odpovědět 
  Re: Má to cenu(?)!14:37:53 19.10.2015
Já osobně sázím na nejlezenější cestu "Čerstvý vítr" a jeho zkracovací variantu za 9+. Ani 10- vpravo není vůbec od věci. Někde se na lezci zatoulal nákres stěny, bez něj má podle mě článek téměř nulovou hodnotu. Schéma je zatím minimálně v databázi cest horosvazu.
Petr Reschodpovědět 

 Sulke13:41:56 19.10.2015
Musím složit poklonu Petrovi, že i přes letité antipatie dokázal věcně poznamet, že na tom P. Sulke měl nějaké pozitivní zásluhy. Díky.
k.odpovědět 
 Re: Sulke15:44:20 19.10.2015
Pro přístup jsou borháky určitě fajn, zlehčuje to práci. Občas je zapotřebí něco převrtat a původní odříznout. Ty stavební kotvy ve stropech bych chtěl postupně nahradit botháky, už jsme jich tam pár dal. Taky se budou muset výhledově zkrátit ty závitovky, to je zase spíše práce navíc. Každopádně to musel být kopec práce a celkový výsledek výrazně pozitivní. Díky za ní!
Petr Reschodpovědět 
  Re: Sulke07:45:11 20.10.2015
obdivuji tvůj přístup k někomu, kdo hází vidle do dohod. vůbec "my" lezci jsme nějak podivně tolerantní a chápaví, v porovnání zrovna třeba s podobnejma hráčema na podobnym hřišti, třeba v rámci lidové myslivosti by podobnej element dostával opakovaně cestou z hospody deku a opakovaně by měl zlámaný ukazováky.
Lukas B.odpovědět 
   Re: Sulke11:21:38 20.10.2015
Obzvlast pri diskuzich o ferratach, Mg, urazech na pisku atd. se ta lezacka tolerentnost a chapavost projevuje v plne vysi ;).
odpovědět 
    Re: Sulke11:36:22 20.10.2015
no, docela projevuje. sice na sobě nenecháme niť suchou, ale že bychom si navzájem nějak ve větším rozsahu vytloukali cesty nebo na sebe po nocích číhali a vytloukali si zuby, to se zas tak moc nestává.
když to porovnám s myslivci nebo rybáři tak jsme opravdu neobyčejně tolerantní a mírumilovní.
a někteří se i umíme podepsat.
Lukas B.odpovědět 
    Re: Sulke11:47:39 20.10.2015
Ty diskuse na lezci jsou takový frustrační zátěžový testy. A zároveň je to skvělý psychický trénink a extrémně funkční prostředek psychického uvolnění a ozdravění. Když na telefonní krizové lince na sebe někdo prozradí, že leze po skalách nebo chodí na stěnu, odborník mu zpravidla poradí otevřít si lezce a zapojit se do nějaké diskuse. Moc se to neví, ale pravidelně tahle horká témata otevírá sama redakce lezce.cz ve spolupráci s ČHS. Na honorování profi agentů psychologů-provokatérů padne velká část černých fondů ČHS i příjmů serveru z reklamy, a že ani jedny nejsou malý.
Samotní lezci tím nevědomky trénujou psychiku do náročných situací mezi nebem a zemí a toleranci pro partnera na laně. Nezávislé odborné testy přesvědčivě prokázaly, že ten, kdo párkrát týdně/měsíčně/ročně vycákne na netu kvůli mg nebo feratě nebo financování závodů, dokáže pak v mizerným počasí s úsměvem vydržet v expediční ministanu 1 neo 2 nebo třeba i 3 týdny ve vánici v sedmi tisících s člověkem, kterej prdí, neholí si podpaždí a vypráví furt dokola tři debilní obscénní fórky z učňáku.
P.odpovědět 
     Re: Sulke13:46:12 20.10.2015
Tak to mě rozstřelilo :)))
O.odpovědět 
      Re: Sulke08:54:15 21.10.2015
Já si hned říkal že tyhle diskuze musí mít nějaký ten hlubší smysl :)
stepanodpovědět 
     Re: Sulke15:51:57 22.10.2015
a je to venku, prispevky z CHS jdou na prispevky na Lezce. Doufam ze to nikdo nebude chtit vratit, za co bychom jezdili do skal.
prispevate l.odpovědět 

 Děkujeme15:34:44 19.10.2015
Mno, nějak se nevyznat ani v nákresu tady ani v nákresu CHS... Jinak děkujeme za krásné cesty, kam se většina z nás ani nepodívá. :-) Takže asi ani neocení.
Martyodpovědět 
 Re: Děkujeme15:39:39 19.10.2015
http://www.horosvaz.cz/skaly-skala-13947/
Petr Reschodpovědět 

 no slusny05:33:36 20.10.2015
Nikdy to asi nepolezu, ale rad se tam nekdy stavim pro inspiraci nemozna..
Smekam "krtku" Petre. Si neuveritelny nestor!
Nechapu jak to zvladas, kopat kolem Petrace a pak jeste toto.
Respect!!
OndraHodpovědět 

 Doplněný nákres08:50:38 20.10.2015
Ještě ho doplním do průvodců. Ale pořád se to ještě ladí.
 jirkasodpovědět 

 Hmmm01:32:30 22.10.2015
Nechť žije nový sektor variant.
Trochu mi to z nákresu připomíná tu zmatenou černou štolu na začátku Alkáče.
Lukodpovědět 
 Re: Hmmm16:22:10 22.10.2015
Co tě žere?
odpovědět 

 projekty17:10:27 22.10.2015
Projekty jsou všechny volné k pokusování?
odpovědět 
 Re: projekty08:20:10 23.10.2015
Jasně, ale některé nejsou ani zdaleka připraveny (srágory lámavé). K lezení jsou připravené dva směry vlevo od Mimiker, vpravo od nich je to taky téměř hotové, stačí trochu dočistit. Projekt "G" malinko přejet kartáčem a jen vylézt, ale není to zrovna bůhvíjak atraktivní pecka. Postupně budu zprovozňovat další směry, ale teď si dám nějakou chvíli oraz. "Padání" volá.
Petr Reschodpovědět 
  Re: projekty10:09:53 23.10.2015
Tý jo, tak to možná Adamovi vyfouknu to 9a+ ;).
odpovědět 

 Nová cesta09:15:11 11.11.2015
Z projektu "A" doleva (na nákresu šipka "P") a dále přes čtyři háky rovně nahoru. Název: Rikki-tikki-tavi, klasa snad konečně těch 11- (8c), autor včera Petr Resch (ten prostřední z husákových let). Po počátečním lezení čeká boulder jak z Jury (té bavorské pochopitelně), závěr je hodně parádní plotnou.
Petr Reschodpovědět 
 Re: Nová cesta09:21:50 11.11.2015
Blahopřeju Petře. To je pro lezení super podzim, co? Tak teď je na řadě to přímo od spodu.
 jirkasodpovědět 
  Re: Nová cesta21:02:41 11.11.2015
Na to odspodu jsem málo papal a už to asi nedoženu (Adam mluvil o 9c). Počásko je parádní, ale třeba na Žihli je všechno mokré, na kamenech se sráží voda. Je to v tom suchu až k nevíře.
Petr Reschodpovědět 
   Re: Nová cesta09:19:32 12.11.2015
Ale není Petře, je vidět, že toho o počasí, nebo spíše toho co má vliv na kondenzaci vodních par na skále, ještě málo víš:-).
Vlkodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Vertikon Zlín 2020
 Databáze cest:
Všechny cesty (146484)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Zalomená Žíla 7C Česká Chalupa
Rampo Di Caprio 7A Česká Chalupa
Brtník 7C+ Česká Chalupa
Krátká Radost 7A Česká Chalupa
Strach Sólovat 6A Babí Lom
Nově komentované:
Krankova Hrana IXc Labské údolí - Pravý břeh
Red Alert 7c+ San Vito Lo Capo
Aspilasti 7C+ Bahratal
Obladi Oblada 9+ Roviště
Obladi Oblada 9+ Roviště

 Nově v diskusi:
Re: Chlapi lezou OS | Re: mailonka | Re: Chlapi lezou OS | Re: Chlapi lezou OS | Re: Sportovky-Nižné Spišské pleso | Re: Sportovky-Nižné Spišské pleso | Sportovky-Nižné Spišské pleso | Re: mailonka | Re: mailonka | Re: mailonka |

 Nové komentáře:
Nedostupný videozáznam | Re: díky | díky | Re: Pád. | Re: Byl dost divnej týpek, | Re: Byl dost divnej týpek, | Re: Tkaničky | Re: Byl dost divnej týpek, | Uz nebude ani "free" a ani "solo"... | Byl dost divnej týpek, |

 Kde to vře:
Help to Nepal (64)
Video: začátečnická vícedélka na Maltě (31)
Dva horolezci zahynuli v Tatrách (29)
Boulderzávody Teplice 2020 (28)
Adam Ondra #82 (26)
ČHS: používejte jen certifikované fixní jištění (23)
Podivný slaňák (17)
V práškovém magnéziu se pravděpodobně covid-19 nepřenáší (15)
Chuck Odette dává ve věku 64 let cestu T-Rex za 8c(b+) (11)
Česká expedice Muchu Chhish (7475 m) v Karakoram výstup vzdala (10)

 Nově v inzerci:
České lezečky TRIOP GB, vel. 38 - jako Nové | Ufo ve skaláku | Hledám muže do hor | Umytí střechy | Ford Tourneo Connect 230L s kempovací vestavbou | MSR | Lezečky OCÚN DIAMOND | Péřovka | Bunda Sir Joseph Terag | Bunda Tilak |

 Anketa:
Jak jste trávili/ trávíte letošní lezecké léto?
 Vynechávám sezónu 
 341 
 Převážně trénuji 
 228 
 Lezu jen v domácích oblastech 
 244 
 Lezu i cizině jezdím autem 
 214 
 Jezdím lítám všude 
 145 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.