LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
Zrušeno - SP Xiamen (CHN) (09.10)
Mistrovství Evropy (20.11)
Ruzyňská liga 2020 - závody pro děti (21.11)

Žebříček
Cesty:
31.Nosáľ 10300
32.Lank 10255
33.Kotrbová 10206
Bouldry:
31.Popovský 9328
32.Kalvas 9228
33.Karlík 9209
Hory:
31. 1816
32.Daněk 1782
33.Šuraba 1746

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5041 lezců
863906 cest
Nové přelezy:
Ca Jette.c 8a
Paranoja 9+/10-
Žebřík 9
Pumprnikl Xb
K-PAX 7B+
Diber 8a
Armáda Spá 8A
Ročník 195 Xb
Manufaktur Xb
Mravenec N 8A

Stěny
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

TZ koronovavirus a sokoli ve skalních městech Broumovska:

Turisté budou v Adršpachu vítáni až po zvládnutí epidemie

Přeposílám tiskovou zprávu k situaci u nás (zavřená parkoviště v Ádru a Teplicích)….
Tisková zpráva AOPK ČR, regionálního pracoviště Východní Čechy, Technických služeb Adršpach a Teplických skal s.r.o. v plném znění:

Turisté budou v Adršpachu a Teplicích vítáni až po zvládnutí epidemie

S příchodem jarních dní se skalní města na Broumovsku stávají tradičně cílem tisíců návštěvníků. Ti zde v minulých letech zažívali i "husté" tlačenice. V situaci, kdy je shlukování lidí doprovázeno rizikem přenosu infekce, se provozovatelé rozhodli uzavřít okruhy ve skalních městech u Adršpachu a Teplic nad Metují. Ochránci přírody ze Správy CHKO Broumovsko toto jejich rozhodnutí považuji za zcela pochopitelné a doufají, že návštěvníci budou respektovat ochranné podmínky národní přírodní rezervace. Důvody uzavření okruhu nám sdělila Kateřina Menšíková zodpovědná za cestovní ruch v Adršpachu: „ V loňském roce v dubnu navštívilo denně adršpašský okruh více než tisíc návštěvníků. V souladu s nařízením Vlády ČR jsme uzavřeli informační centrum, parkoviště, veřejné toalety i vlastní vstup do skal. Naším cílem je zamezit šíření onemocnění covid-19 mezi návštěvníky a zároveň ochránit zdraví našich zaměstnanců. Na uzavřených okruzích nyní neprobíhá pravidelná údržba a úklid.“
Očekávané oteplení a nástup jara láká lidi do přírody. Zároveň řada živočichů netrpělivě čeká na lepší podmínky pro založení rodiny. Jako jedni z prvních začínají hnízdit ve skalních rezervacích Broumovska výři a sokoli. „Ptáci zakládají snůšky teď a začíná tak období, kdy jsou mimořádně citliví k vyrušování,“ informuje Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Broumovsko.
V předchozích letech se na Broumovsku uhnízdilo nejvýše sedm párů sokolů, v letošním zatím pozorujeme rekordních deset párů.  Teplé počasí láká lidi do skal, některé páry na to reagují a přesouvají se do míst, která ještě nebyla zkontrolována a označena v terénu uzávěrami s informacemi o klidovém režimu na hnízdištích těchto kriticky ohrožených dravců.
Úspěšnost hnízdění nebyla v posledních letech vysoká, a proto je důležité hnízdiště chránit a udržovat na nich klid. Vloni mláďata vylétla pouze z hnízd, která byla pod dohledem strážců a kde byl částečně omezen pohyb turistů. Proto bude také v letošním roce uzavřen vstup veřejnosti na severní oblouk Křížového vrchu, okolí Kovářovy rokle a Čertovy tchýně  v Broumovských stěnách a omezen vstup k Chrámovým stěnám v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Respektujete prosím hranice lezeckých oblastí a termíny, ve kterých je možné v oblasti lézt. Nevstupujte mimo turisticky značené cesty. Sledujte prosím aktuální informace o uzávěrách.
„Abychom dokázali lépe objasnit případné nezdary při hnízdění, plánujeme k většině hnízd umístit fotopasti. Přejeme si však, aby co nejvíce hnízd bylo úspěšných a toto opatření bylo spíše záložní. Snad žádného výra, kunu či zvídavého turistu či lezce na snímcích nenajdeme,“ doplnil Kafka.
Respektujte prosím všechna opatření, protože je to jediná možnost, jak se můžeme shledat společně a ve zdraví v prostředí skalních měst Broumovska. Do té doby nechme přírodu a skály odpočívat. Všechny změny a aktuality můžete sledovat na našich webových stránkách, FB a Instagramu. Provozovatelé okruhů i ochránci přírody děkují všem, kteří přijmou tato omezení a těší se na setkávání v přírodě Broumovska, až omezení nebudou nutná.

K tomu připomínám ztížený přístup do Ádru a Teplic kvůli opravě silnice z Teplic nad Metují do Bučnice – tisková zpráva zde: https://www.teplicenadmetuji.cz/mesto/aktuality/tiskova-zprava-k-uzavirce-silnice-897cs.html - lze využít dopravu vlakem! Vlaky jezděj vesměs v hodinovém taktu…

Je otázkou, jak se zachovají obce k situaci v dalších menších skalních oblastech (Ostaš, Broumovské a Polické stěny, Bišík), kde třeba už včera byla situace poměrně neúnosná a nebylo kde parkovat… podle SPZ k nám na zdravotní vycházky jezdí lidi z dost vzdálených krajů.

Hnízdění – nemám oficiální informace k hnízdění (krom Teplických skal, kde je tradiční hnízdění potvrzeno). V TZ je odkaz na údajných 10 párů bez upřesnění lokalit… mám ale příslib CHKO, že mi podají bližší info, jakmile bude hnízdění jasně ověřeno… v posledním týdnu tu byla dost kosa, dokonce nám napadl sníh, tak je možné, že některé páry ještě vyhledávají místo… v terénu, který je nyní lezecky dostupný (Ostaš, Křížový vrch) jsou místa označena páskami. V Ostatních oblastech zatím není lezení povoleno (v NPR první oblasti až od 1. 5.).


Heřman   [úpravy] 21:56 06.04.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nepozitivni nasledky00:08:40 07.04.2020
Achjo. Foglove se ted premnozej, obsancujou hnizdiste a v budoucnu bude vic uzaver.
odpovědět 
 Re: Nepozitivni nasledky07:39:24 07.04.2020
Pokud by se Sokol jak píšeš přemnožil, tak by pak naopak nebyl důvod ho tak striktně chránit, protože by nebyl kriticky ohrožený druh.
Ale pořád jich je dost málo.
stráž přírodyodpovědět 
 Re: Nepozitivni nasledky07:39:24 07.04.2020
Pokud by se Sokol jak píšeš přemnožil, tak by pak naopak nebyl důvod ho tak striktně chránit, protože by nebyl kriticky ohrožený druh.
Ale pořád jich je dost málo.
stráž přírodyodpovědět 
 Re: Nepozitivni nasledky10:18:23 07.04.2020
Přemnožení sokolů je za současných podmínek naprosté sci-fi. Kdysi jich bývalo daleko, daleko víc.
odpovědět 
  Re: Nepozitivni nasledky11:07:12 07.04.2020
Sokol potřebuje k životu hlavně myši a dokud je budou zemědělci průmyslově trávit, tak jich nebude dost a navíc část potravy bude otrávená.
Takže přemnožení se konat určitě nebude.
odpovědět 
   Re: Nepozitivni nasledky12:19:29 07.04.2020
Myši fakt nee, holub je lepší :), samice dovede klofnout i kačera :)
SP.odpovědět 

 Technická - SPZ10:24:42 07.04.2020
Jen technická, SPZ dnes nic neznaená, není nutné měnit značku při koupi ojetého auta. Klidně můžu mít zlínskou SPZ a být místní... jen pro info a zamyšlení
Kokosodpovědět 
 Re: Technická - SPZ12:22:33 07.04.2020
tak ono ve většině případů místní nemají v autě krámy na spaní
odpovědět 
  Re: Technická - SPZ12:41:36 07.04.2020
Reagovaj jsem na " podle SPZ k nám na zdravotní vycházky jezdí lidi z dost vzdálených krajů."
Kokosodpovědět 
   Re: Technická - SPZ13:04:07 07.04.2020
sorry, jako odpoved na Tvuj komentar ohledne SPZ, to bylo irelevantni (spani v aute), smazat to ale neumim.
odpovědět 
   Re: Technická - SPZ22:52:21 07.04.2020
No a jeste kdyz SPZ uz ani neexistuje, spravne je to RZ. Ale jinak souhlas. Lidi si uz RZ nemeni pri koupi ojetiny, nejaky peniz usetri a prevod auta se zkrati mnohdy o mesic. Aktualne pismenka na RZ autech uz nemaji vypovidajici hodnotu, jen to, ze to je Cech, zbytek je neznamou.
Jirkaodpovědět 
    Re: Technická - SPZ07:54:10 08.04.2020
plus samozřejmě služební auta k soukromému použití. v korporátech a nejen tam bývají od nějakého operativního lýzingáře, a mají RZ dle jeho sídla. (to se mimochodem už naučili na i na jižní moravě, kdy už tak často neodírají hráběma každé zaparkované auto s pražskou značkou, protože takové je zpravidla sousedův novej služebák).
Lukas B.odpovědět 

 čím víc tím líp21:25:41 07.04.2020
pecka. čím víc dravců a míň turistů, tím líp.
osobně bych uvítal ještě zmnožení rysa, divoké kočky se při troše štěstí dají natrefit taky. Snad omezení turismu prospěje i pohybu vlčí smečky.
honejsodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

?
 Databáze cest:
Všechny cesty (147270)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
L'Étoile Rouge Assis 6B Fontainebleau
Žížala 4+ Rybníček
Hezounova Spára 5B Sněžník
Hélium 6A+ Fontainebleau
Fissure Bleau 6B Fontainebleau
Nově komentované:
Hobit 7c Mišja Peč
Red Alert 7c+ San Vito Lo Capo
Tempus Fugit 7c Tartareu

 Nově v diskusi:
Re: psi a deti pod skalami.... | Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Re: psi a deti pod skalami.... | Re: psi a deti pod skalami.... | Re: psi a deti pod skalami.... | Re: psi a deti pod skalami.... | Re: psi a deti pod skalami.... | Re: Zapomenuté lezečky - Drátník | Re: Jsme jedné krve, psíku... |

 Nové komentáře:
Re: Dodany kruh | korporátní amerikanismus | Re: Dodany kruh | Hohoho | Re: divný lezení | Margalef | Re: Kruhoborhák | Re: konflikt | Re: Kruhoborhák | Re: konflikt |

 Kde to vře:
Nové díly horolezeckých podcastů Jana Čaje Šálka (64)
Petr Bláha 3x8c+ během tří týdnů (37)
Kolem Skal! - 3. Obrvégry s Alenou Čepelkovou (29)
Adam Ondra #87 (26)
Petice proti těžbě ropy poblíž Fontainebleau (20)
Adam Ondra odjel kvůli covidu v Česku trénovat do Innsbrucku (17)
Adam Ondra mění formát videí na Youtube: (16)
Zápis ze schůze OVK Broumovsko (13)
Adam Ondra už je u svého nového outdoorového projektu (13)
Venkovní stěna na Gutovce v Praze (12)

 Nově v inzerci:
Prodám šrouby do ledu. | Ocún Hurry + Eagle triple | Skialp set: lyže, vázání+harš., pásy+boty | Spolujízda/spolulezení Chorvatsko-Istrie | Zachycovač pádů Petzl ASAP | Střešní koš - zahrádka na dodávku | Direct Alpine Patrol | Tilak Crux | 28.10 státní svátek | Spolulezec/lezkyně na stěnu i skály |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 150 
 18 - 23 
 134 
 23 - 25 
 88 
 25 - 28 
 79 
 > 28 
 109 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.