LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když nevíš kudy dál, tak namáguj.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
4.Adamovska 11597
5.Vopat 11581
6. 11450
Bouldry:
4.Volf 10875
5.Pochman 10825
6.Jungling 10750
Hory:
16.Lotrek 2873
17.Podráský 2713
18. 2691

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877433 cest
Nové přelezy:
Žíla 7C+
Generace V 8A+
Tropical H 8a
Banana Rai 7b
Honey Bunn 7C+
Rychlovka 7C
Rocket Man 7c
Valium 8a
Extranjero 7b
Baselard 8A

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nehoda na Křížovém vrchu

prosba o pomoc

Před 14 dny v neděli se stala našemu kamarádovi nehoda na veži Kocour na Křížovém vrchu v Adršpachu. Jako prvolezec dolezl ke slaňáku, zajistil se a dobral spolulezkyni. Na této veži je slaňák umístěn tak, že jediná možná pozice je stát/klečet/sedět přímo v odsedávačce. Že tomu tak bylo potvrdila i spolulezkyně, která si po dolezu na vrchol připravila slanění a začala slaňovat. Asi po dvou metrech slanění kolem prolétl prvolezec a přistál až na zemi. Prvolezec si bohužel nedokáže vybavit okamžiky těsně před pádem.
Všechno by nasvědčovalo jeho chybě, až na to, že na jeho odsedávačce se NENAŠLA karabina, kterou byl zajištěn ke kruhu. To, že tam ta karabina nahoře byla a že byla se zašroubovanou pojistkou potvdili oba aktéři, protože ve chvíli kdy dolezla spolulezkyně na vrchol, zajistila se svoji odsedkou, ale nezašroubovala pojistku. Na to byla upozorněna prvolezcem, který předvedl, že jeho karabina je zajištěna, stejně tak jako karabina přes kterou jistil spolulezkyni, narozdíl od její karabiny.
Takže jediné možné vysvětlení, které nás napadá je, že karabina na odsedce PRASKLA. Možná to zni nepravděpodobně, ale stejně nepravděpodobná je i možnost, že se prvolezec sám vycvakl, vyndal karabinu z odsedky (sama vypadnout nemohla) a tuto zahodil tak, že se při hledání nenašla.
Proto chci poprosit všechny, kdo se u Kocoura na  Křižovém vrchu od té doby vyskytli, aby v případě že našli karabinu (světle červená HMS se šroubovací pojistkou) nebo jakékoliv kousky této, se ozvali na můj mail nebo 608028052. Rádi bychom tuto záhadu vyřešili a také kvůli pojišťovně.

PS: Dál chci poděkovat všem, kteří se podíleli na pomoci při jeho zajištění a transportu k vrtulníku. Jeho stav se lepší a snad bude bez trvalých následků.
díky jakub urban

jakub urban   [úpravy] 12:21 06.07.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 karabina12:47:19 06.07.2003
To že by štroubovací karabina praskla při sezení v odsedávce je velice nepravděpodobné. Není náhodou nahoře ve slaňáku? Ve slańácích na písku bývá často po dobrání spolulezce zmatek. Na vlastní oči jsem viděl jak borec vyhodil ze šroubovačky vlasní barevně podobnou odsedávku namísto smyce s HMS, když rušil druholezce. Nezřítil se protože stál na polici pod vrškem a nevisel přímo ve smyci. Obranou je neustálá pozornost a barevné rozlišení smyček. Doufám, že postižený se brzy uzdraví a také že zjistíte a zveřejníte příčinu jako poučení pro ostatní.
datlodpovědět 
 Re: karabina10:23:19 07.07.2003
To, že je to velmi nepravděpodobné neznamená, že se to stát nemůže (co to je "velmi nepravděpodobné"?). Z hlediska únavy materiálu ti klidně karabina může prasknout jenom tím, když si do ní odsedneš. Záleží na tom, jak byla před tím namáhána. Viz Pružnost a pevnost-Mez únavy. Jinak po přečtení Pita Schuberta mám pocit, že se může stát úplně všechno. A to nejen při lezení.
Martin Sivekodpovědět 
  Re: karabina10:33:17 07.07.2003
Hm, karabina. No, evidentně občas praskaj! Nedávno jsem četl o prasklé karabině padákové. Jednalo se o karabinu od renomované firmy vyrábějící i horolezecké karabiny. Take by skutečně stálo za to, kdyby se na výše uvedený tel. či Kubův mejl ozvali případní nálezci. Celkem by mě to zajímalo.

Kubo, prosímtě, kdybyste skutečně zjistili příčinu úrazu, ozvi se mi. Díkles.
Jo, a doufám, žes nezapoměl odeslat hlášení na ČHS :-)))
A nejdůležitější naknec: přeju dotyčnému brzké uzdravení. Nic příjemnýho, i když to nemá mít následky. Minimálně nějaké ta sezóna v háji a následky na psychice. Po něčem takovém bývá morálu pomálu.
Tom
Tomáš F.odpovědět 
   Re: karabina11:48:38 07.07.2003
Ještě k té prasklé karabce o které jsem se zmínil výše: jednalo se o karabinu, se kterou bylo nalétáno asi 60 hodin na padákovém kluzáku. Případ se odehrál 4. 5. 2003, více informací najdete zde:
http://www.laacr.cz/index.php?Action=View&ARTICLE_ID=427

Že se nejedná až o tak mimořádnou věc, dokumentuje řada případů publikovaná např. Pitem Schubertem, mj. v obou dílech jeho knihy Bezpečnost a riziko..., další případy různě destruovaných karabin eviduje např. Česká speleologická společnost, a o zlomených karabinách bez pojistky zámku při jejich nesprávném zatížení se už vůbec netřeba zmiňovat.
Tomáš F.odpovědět 
    Re: karabina11:25:05 08.07.2003
Formulace "Že se nejedná až o tak mimořádnou věc, dokumentuje řada případů publikovaná např. Pitem Schubertem" je hodně nešťastná.

Nebyt v obraze, tak mam dojem, že karabiny praskají dnes a denně.
Ano, Schubert uvádí příklady prasklých karabin, ale je potřeba dočíst, jaké měly parametry a v jakých to bylo souvislostech. Myslím si, že i on by souhlasil s tím, že pokud by ta karabina opravdu praskla při sezení v odsedce, tak je to opravdu hodně mimořádná věc.
Jaraodpovědět 
     Re: karabina13:34:43 08.07.2003
Ano, máš bohužel pravdu. Ta formulace je poněkud nešťastná, tyto případy opravdu nejsou na denním pořádku.
Na druhou stranu ale, uvědomme si, že karabina obvykle tvoří nejslabší článek jistícího řetězce. O případech přetrženého lana (byť přes hranu, nebo poškozeného nějakou chemickou látkou) jsem vždy jen slyšel nebo četl, zatímco případů selhání karabiny znám ze svého okolí pět. Lze namítnout, že za o něco víc než dvacet let lezení to není tak hrozná statistika, jenže mě připadá hrozivá pávě tím, že s něčím podobným nepočítáme.
Dělám-li už statistiku z oněch pěti případů, musím uznat, že pouze v jednom případě šlo o případ selhání pouze staticky zatížené karabiny se zašroubovanou pojistkou zámku. Ve všech ostatních se jednalo o namáhání karabiny ve směru, kde k tomu není určena, a která se pravděpodobně také otevřela. Ve třech případech, včetně toho selhání při zavřeném zámku a zatažené pojistce, se jednalo o tzv. waltrovku, v jednom o karabinu značně nedůvěryhodnou z tehdejší NDR (kdekdo je asi pamatuje, takový ty růžovofialový podivnůstky lehčí než Irbisky a výrazně menší než Waltrovky) a jen v jednom případě o „slušnou“ karabinu, která se asi překroutila v plaketě nýtu, otevřela na nevydržela celkem všední rázové zatížení po odskoku prvolezce. Podotýkám, že ze všech pěti případů byl pouze jednou následkem vážnější úraz.
Tomáš F.odpovědět 
    Re: karabina22:14:32 06.12.2005
po prohlédnutí foto karabiny Austrialpen je můj dohad, že šlo o chybu při výrobě. Tam stačí málo, třeba jiná teplota v okamžiku ohýbání aje to hotovka.prasklina je na vnější straně ohybu a velmi začernalá. To po 60 hod. použití v suchu (nelétá se ve špatných podmínkách)nemůže být. Zřejmě jde o původní lom po ohybu. V letectví se stávají horší věci.
Vladimírodpovědět 

 "Waltrovka?"13:46:57 07.07.2003
Jestli to byla stará "Waltrovka", vůbec se nedivím. Něco už jsem o tom zaslechl.
Tomáš R.odpovědět 
 Re: "Waltrovka?"14:38:07 07.07.2003
Jo, ty praskaly jak divý :-)
Údajně se mělo ednat pouze o jednu nezkontrolovanou sérii, ale právě jeskyňáři, kteří je používali docela často, jich mají zlomenejch několik.

Takže Kubíku, jestli uvedena karabina, která se nenašla byla tzv. "Waltrovka", pravděpodobnost Vašeho vysvětlení se progresivně zvyšuje. Ale doufám, že se ještě najde pod věží.
Tomáš F.odpovědět 
  Re: "Waltrovka?"21:08:14 08.07.2003
Máte nějaké odkazy na stránky ČSS? Konkrétněji na tu problematiku prasklých karabin? Díky Ed
Edodpovědět 
 Re: "Waltrovka?"22:48:56 11.07.2003
Pokud se nepletu, tak jsem nikdy nevidel Waltrovku v provedeni HMS.
Myšákodpovědět 

 Jak se chovat?09:08:06 10.07.2003
Ať se to nějak rozumně vysvětlí. Nebo snad mám preventivně vyřazovat kovový materiál po roce používání a všechno zdvojovat - na jištění a slaňování 2 osmy se 2 karabinami nebo 2 HMSky, dále 2 odsedávačky ???
A postiženému lezci přeji úplné a brzké fyzické+psychické uzdravení.
Kokšíkodpovědět 
 Ztracena karabina18:39:47 18.07.2003
Na tenhle server koukam temer denne ale az dneska sem si vsimnul tohohle clanku.Shodou okolnosti sem byl jeden z tech co ho transportovali k vrtulniku jeste spolecne s jednim clenem Skalni Zachranny Sluzby a nekolika dalsimi lezci kteri lezli pobliz.Hned potom sme se snazily prijit na to co se stalo.Jedna z moznosti co nas napadla byla prave ta praskla karabina protoze sme ji nenasli na jeho odsedavacce.Proto sme ji zkouseli hledat az cca 20 metru v okoli veze.Hledalo nas asi 10 a prosli sme to aspon 4x ale nikde sme ji nenasli.Vim urcite ze ani ve slanaku nezustala jak uz nekoho napadlo protoze jsme se byli potom jeste kvuli tomu nahore podivat.Ale napadla nas jeste moznost jestli se nechtel jit zapsat do knizky a neuklouzla mu noha.Jelikoz je knizka docela daleko od slanaku tak jestli se nevycvak a nesel k ni.Osobne sem samotnej pad nevydel protoze sem byl k vezi zady takze nic nemuzu tvrdit urcite.Kdyby se na to nakonec nejak prislo tak by me to vazne zajimalo.Diky moc a preju mu at se brzo uzdravi.Michal
Michalodpovědět 
  Re: Ztracena karabina19:57:04 18.07.2003
tohle vsechno muzu potvrdit....byl sem tam totiz taky a ucastnil sem se trochu zachrany i hledani karabiny ihned po transportu zraneneho. napadla nas ale jeste jedna vec,ihned po padu se ze zraneneho sundal krome sedaku vsechen material a pohodil se kolem,takze je mozne,ze se karabina z odsedavacky uklidila spolecne s ostatnim materialem. navic myslim,ze je docela nepravdepodobne,ze by karabina praskla v klidovem zatizeni.....
ohkodpovědět 
 Re: Jak se chovat?22:53:51 06.12.2005
Material muze selhat, ale neni to pravdepodobne a nejake vyhazovani rok starych karabin... jiste by se naslo dost lidi, kteri by ti doporucili likvidaci a karabiny od Tebe radi prevzali :-) Soucastky v aute, na kole, ve vytahu... vsude neco muze selhat, ale na te skale je spis otazka toho jisteni (kruhu, skoby...), co v nem sedis, nezli tveho matrose.
Zahadne to zni. Jeste moznost: Nedavno mi rikal odbornik, ze kazdy, sebenormalnejsi clovek (a strizlivy!) si obcas vystrihne "ulet". Muze to byt i z chvilkoveho nedostaku kysliku v krvi po vykonu, moc veci. Pak ma treba okno, provadi automaticke a ne zcela logicke ukony a podobne. Vetsinou na to sam neprijde a jen treba nemuze najit klice co pritom zahodil a nebo najde boty v knihovne a zasmeje se tomu. Ovsem na skalch to muze byt horsi.
Hodne zdravi pred padem i po!
dagodpovědět 

 prasklá karáble15:38:04 15.02.2006
Tomu že praskne zamčená karáble (jakákoli)v "ODSEDU" nechci věřit i kdyby to byla pravda.
Speslodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Enis
 Databáze cest:
Všechny cesty (148657)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Zablokovaný Žebra 6C+ Babí Lom
Generace Velkejch Snů 8A+ Babí Lom
Zlatej Rejč 7A Práčov
Pražáci Ve Fontáči 7A+ Kralupy Nad Vltavou
Tranka Palanka 6A+ Divoká Šárka
Nově komentované:
Tropical Hurricane 8a Wied Babu
Rap Hop 7B+ Rusava

 Nově v diskusi:
Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Foto dne 26.1. | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty |

 Nové komentáře:
Re: O2 | Re: Zase samej chytrák | Re: Kolem skal | Re: O2 | Kolem skal | Přísný lezení | Re: O2 | Re: O2 | Zase samej chytrák | Re: Nepálci jsou na tom jinak |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (109)
Film ZAFION: Hore zdar 2021 (41)
Video ze společného 1. zimního výstupu 10 Nepálců na K2 (38)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (33)
Zemřel lezec a bouldrista, bývalý český reprezentant Jan Chvála (17)
Kolem Skal! - 15. Adršpach (14)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (12)
Kurz zimního ledolezení ve Vysokých Tatrách (10)
Horská služba zachraňovala lezce pod ledopádem v Jizerkách (6)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (4)

 Nově v inzerci:
ADAPTER | Dynafit boty 27 | péřový spacák,spací pytel Ajungilak (Mammut) | staré pohorky Meindl vel.45 1/2 | matroš | La Sportiva Sparkle 26.5 | Nové lano Beal Booster 60 m | ledy Labský důl | Mammut damska bunda | Dynafit skialp damska bunda |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 175 
 Ano, pokud to bude nutné 
 61 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 33 
 Rozhodně ne 
 84 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.