LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
ČP a MČR U14 (12.09)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ZRUŠENO SP Ljubljana (SLO) (25.09)

Žebříček
Cesty:
41.Zedek 10088
42. 10066
43.Kolomazník 10050
Bouldry:
41.Chovanová 9150
42.Pail 9100
43.Plaček 9100
Hory:
12.Lotrek 4189
13.Hlaváč 3982
14.Brzobohatý 3648

Výsledky
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
SP Briançon (FRA) (21.08)
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)

Deníčky
5019 lezců
857794 cest
Nové přelezy:
Varianta P Xb
Sevasti 7b
Jedna Ruka 10-
Malá Postu 9+/10-
Signorina 7c
L´Ultimo D 7c
Total Ecla 8c
La Cucina 8a
Disneland 7c
Ragnarök L 9+/10-

Stěny
Nová venkovní lezecká stěna Cibulka - Praha 5
Fit Studio Jitka - Slaný
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
HUDYsport - Praha 7
HORALSPORT - KLADNO
Ksport - Třinec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Černý dům

aneb středočeský Underground

K napsání tohoto článečku mě vedla informace, že se jeden človíček chystá Černý dům vytlouct, neboť cesty v něm nebyly udělány dle pravidel lezení na nepískovcových terénech. Jedná se tedy možná o nekrolog a možnost zavzpomínat…

Když jsme do téhle lomovou činností vytvořené štoly v pravé spodní části lomu Alkazar nezávisle na sobě poprvé se Zdendou zavítali, těšili jsme se oba na silové cesty na převážně položeném Srbsku. Bylo to někdy počátkem roku 2000 a jediné, co připomínalo lezeckou činnost před námi byly dva opuštěné borháky na pravé hraně štoly. Smyčka v nich nebyla a ani olezeností skála rozhodně nepřipomínala nějaké žhavé pokusy autora borháků a tak jsme se dali do díla. Hrana klenby, kterou jsme na pohled oba tipovali někde kolem 8 UIAA sice ještě tentýž rok pustila, ale vylouplo se z toho slušné bouldrové 10-.
Počátkem roku 2001 jsme začali opět obléhat štolu a první, co se nám povedlo, bylo odlomení klíčové lišty v klenbě a tak z toho byl opět jenom projekt. Další logickou linií, kde bylo jasné, že půjde štola prostoupit, byl směr přes lomovou činností vyvrtané hodiny uprostřed stropu. Zkrácenou verzí téhož vznikl ještě projekt z levé strany štoly do stejného výlezu. Po diskusi s lezci, kteří tehdy do štoly také zavítali jsem obrousil hrany neuvěřitelně bolestivých hodin, které hrozily přeříznutím prstů. Zde si dovolím odbočit od vývoje a zopakovat fakt, že celá štola vznikla lomovou činností, byla (a je) od působení čundráků zakouřená a vůbec špinavá jako prase.


Černý dům

foto © archive Resch


Brzy po těchto nesnadných úpravách (dávat borháky do stropu je vůbec hrozná legrace) jsme se dostali i k prvním přelezům. Nejdřív vznikly „Uhelné prázdniny“ (9+/10-), pěkný bouldrový výlez ze stropu, přelezený v těsném sledu oběma bratry Reschovými, brzy na to i Karlem Hegrem. Následoval „Němý Bobeš“ (10-/10) s tvrdým boulderm na začátku, lehkým stropem a výlezem „Uhelnýma prázdninama“, které Rosťa Štefánek sám o sobě označil někde (asi v žertu) za 8b. Dlouho odolávala klenba, ale přece jenom jsme i tu ještě zjara udolali, název „Mrtvej tah“, klasifikace asi nejbouldrovější 10-, které jsem kdy lezl.
Co dál? Posilněni zážitky z Ospu a ubezpečeni dalšími lezci, že štola je předurčena k umělým cestám, jali jsme se je vytvářet. Nechtěli jsme však shybovačky jako ve Višňovém, navíc nám bylo jasné, že cesty, mají-li být těžké, musí mít tvrdé bouldry. Chyty vznikaly víceméně náhodně a teprve potom se vymýšlely sekvence pohybů. První naprosto umělou cestou byl „Život v temnotě“, který dostal název podle toho, že jsem si neuměl představit, že bychom se někdy ponořili ještě hlouběji do nitra skály. Klasifikaci jsem vyhnal na 10+ a v podstatě se nedá v současnosti říci, zda jí někdo potvrdil nebo snížil. Jediného opakování se dočkala cesta od Zdendy Resche a ten pouze řekl, že je těžší než desítky, které do té doby lezl.


cesta Němý Bobeš

foto © archive Resch


Z hlediska vývoje se zastavím už pouze u jediné cesty, která do štoly přivedla i známého českého lezeckého (nejen) teoretika, Rosťu Tomance. Jedná se o „Bulldoga“, naprosto umělý silový strop. Klasifikaci jsem navrhl 10+/11-, neboť se mi cesta zdála o mnoho těžší než všechna 10+, která jsem do té doby přelezl nebo zkoušel. Dnes, kdy jsem nahlédl i do některých lehčích 8c, jsem přesvědčen, že obtížnost sedí.
Jak ubývalo v „díře“ místo, tak vznikaly různé kombinace a varianty, v nichž není možná lehké se vyznat. Zmíním se v této souvislosti ještě o jednom projektu, který bude asi jednou z nejhezčích a nejvytrvalostnějších věcí ve štole a sice o věcičce, která nastoupí „Lokomotivou“, nesestoupí, ale povalí středem stropu do „Němýho Bobeše“ a tím nahoru. Obtížnost bude asi 10, zhruba 20 kroků bez odpočinku. Navíc tenhle směr umožní prodloužit „Bulldoga“ tak, aby nemusel potupně končit na zemi.


cesta Život v temnotě

foto © archive Resch


A ještě  jednou. Je mi jasné, že článek vyvolá zřejmě ostrou diskusi na toto téma. Chtěl bych k tomu tedy na závěr říci. Nikdy jsme s Karlem neskrývali, že chyty jsou vytesané, protože se jedná o díru vzniklou lomovou činností, v níž by nikdy žádné cesty nevznikly a to ne snad proto, že bych byl tak naivní a myslel si, že po nás nepřijdou lepší lezci, kteří udrží chyty, jež dneska používáme na tření v plotnách, ale proto, že lezení by tu jednoduše nebylo logické. Štola je totiž velmi úzká a tudíž vlastně v jakémkoli místě umožňuje slezení do bočních stran. Teprve chyty jasně ukázaly, kudy že vlastně lézt. Nikdy bych se nesnížil k sekání do přírodní skály, přestože jsem (i v Česku) celou řadu podobných cest lezl. Dokonce i do Srbska kdysi zavítal názor, že by se tu sekat mělo, konkrétně na Pupku. Tehdy jsme s Mílou Pletánkem řekli tomuto trendu jasné „ne“. Mimochodem všechny projekty byly vždy volné a i ty současné může kdokoli lézt.

Jsem velmi rád, že se nám využitím nepříliš lákavé štoly podařilo vyrobit něco, po čem se leze a proto závěrem zopakuji přelezy některých věcí tak, jak jsou vedeny v deníčcích tady na Lezci, plus několik další přelezů, o nichž vím.
CestyBourák 6
Pěkná, pro někoho možná překvapivě těžká, cesta, ve které strávil Karel Hegr čištěním dobrý půlden. Je zcela přírodní, přelezů je jistě mnoho.
V průvanu 7-
Přírodní plotnové lezení. Autorem Petr Resch. Přelezů je moc.
Uhlobaron 8
Frankenjurský tah za vrtanou dírku. Boulder z dílny Karla Hegra.
Uhelné prázdniny 9+/10-
Krátká silová cesta s problémem ve výlezu ze stropu, jedinou úpravu zaznamenal směr v zaoblení „žiletkových“ hran lomovou činností vyvrtaných hodin. Přelezli bratři Reschovi, Karel Hegr a jinak si moc lidí ne.
Život v temnotě 10+
Tvrdá boulderová cesta s mírně vytrvalostním závěrem. Přelezl Petr a Zdeněk Reschovi, zkoušel a možná i přelezl Rosťa Štefánek. Cesta má dva umělé chyty.
Lokomotiva 9+/10-
Krátká silová cesta s nepříliš lichotivým koncem – sestupem na zem. Přelezli Petr Resch, Zdeněk Resch, Štěpán Neustupný, Dominik Habeš, Honza Hladík, Martin Jungling a možná ještě další. Cesta zcela umělá.
Bulldog 10+/11-
Téměř 20 těžkých kroků převážně ve stropě.  Jediný přelez zřejmě pouze autor Petr Resch. Zcela umělá cesta s divným koncem – sestupem na zem.
Němý Bobeš 10-/10
Poměrně komplexní cesta. Pár lehčích kroků, boulder, lehký strop, boulder. Celkem asi 15 kroků z toho 4 metry ve stropě. Přelezli bratři Reschovi a Karel Hegr. Jedinou úpravou je zapilování lomových hodin.
Tendr 9-
Taková cesta, aby tu něco bylo (lehčího). Přesto se leze. Přelezli Petr Resch, Karel Hegr, a dalších skoro 15 lidí.
Mrtvej tah 10-
Děsivej bouder. Velký chyty, hrozný kroky. Zcela bez úprav skály lezci. Přelezli Petr Resch, Karel Hegr, Zdeněk Resch.
Myši mause 10-
Silová plotna s žádnejma stupama. Umělé chyty. Přelezli Karel Hegr, Štěpán Neustupný, Rosťa Štefánek (asi jenom TR), Jan Horák a Aleš Rozsypal.

Kombinace:
Funící lokomotiva 10-
Silové, v závěru mírně vytrvalostní. Nesmí se slézt do odpočinkových madel v nástupu „Bobše“. Kombinace „Lokomotivy „ a „Tendru“.
Bobešove prázdniny 9-/9 (podle mě klidně čistá devítka akorát by to šlo dolézt zajímavým natahovátem do Uhlobarona a nekončilo by to potupně na zemi)
Vylezli Miroslav Peťo, Dominik Habeš, Láďa Šauli, Martin Jungling a Lukáš Drbohlav.

Jak jistě mnozí ví, dnes mě z lezení baví něco zcela jiného a na Srbsku, kam to mám z domu 8 kilometrů se objevuji pouze sporadicky. Mrzelo by mě však, kdyby někdo zbytečně zničil potenciál, který k mému překvapení nachází stále více zájemců. V nouzi o skály v tomto regionu se vlastně ani není čemu divit. Tak co myslíte, jak dlouho vydrží cesty ve štole? I Váš názor může ukázat cestu...

Petr Resch   [úpravy] 13:16 11.11.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 nechat14:48:42 11.11.2006
neznám P.R. neznám Černý dům...ale po přečtení článku sem dospěk k jednoznačné odpovědi-NECHAT...vždyť je to umělá štola..to je jasný..třeba se tam někdy rád podívám a o něco pokusím.
odpovědět 

 ???14:56:31 11.11.2006
komu proboha vadí uměle udělané cesty v uměle udělané štole?
vojtaodpovědět 
 Re: ???15:57:24 11.11.2006
Dobrá poznámka.Jsem stejného názoru...
Tomodpovědět 

 Nechapu15:09:57 11.11.2006
Jsem až maniakální zastánce nesekání a dělání cest zdola.  Ale tady nechápu, proč by měl způsob dělání cest vadit.
V  prostředí štoly byly udělané extrémní cesty. Uměle. No a co?
Proč by to mělo jako vadit? Nechápu. Přijde mi to stejně podivný zglajšování, jako tahat (naopak) umělé cesty zhora na písek nebo do Jizerek.
Myslím si že stejně jako na klasické terény nepatří jištění po dvou metrech a "ono". Tak na takové terény naopak patří. Přeci nebudeme na překližce stavět cesty odspodu. Stejně jako shora přitesávat pětkovou cestu.
dagodpovědět 
 Re: Nechapu17:00:57 11.11.2006
HOnzo, proč by se na překližce neměly cesty stavět odsopdu? Bobr i Honza Z. cesty v Holešovicích odspodu staví ...? Je to snad špatně?
Jo, a Černý dům NECHAT.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Nechapu17:30:09 11.11.2006
Nemyslel jsem, ze by se tak neměly stavět. Myslel jsem jen, že pokud někdo postavi cestu na preklizce jink, nebo pri prelezani nejisti za prirodne prisroubovne chyty, ze to jaksi nevadi. :-)
dagodpovědět 

 Sluj temna16:17:14 11.11.2006
Také jsem názoru, že jestliže do echt klasických oblastí (pískovce, Jizerky, Řež) nepatří gymnastika a komfort, tak obdobně s opačným "vektorem" je hloupost ničit tuto sluj boulderové gymnastiky. Nikdy dřív tam nic jiného nebylo a ani by nevzniklo v takové "díře". Takže z mého nezaujatého poledu ať to tam je dál.
Jen mě překvapuje, co se to zase děje jako blesk z čistého nebe?? Sakra v říjnu byla vrcholová komis pro středočechy, a tam o tomhle nic řečeno nebylo! Doprčice práce, už mě ta svévole a partyzánština Čecháčků štve (slušně řečeno). To si každej dělá co chce, tady si dám borháky, tady mágo, a jinej zase já to vytluču!, seru na všechny a na pravidla a dohody, jak u blbečků na dvorečku.
Další VéKáčko středoČechů má být v březnu, tak doufám, že do té doby budou mít všichni chladnou hlavu, když už měli línej zadek (nebo pusu?) tohle řešit normálně.
Normální je totiž se sejít a mluvit spolu, a řídit se dohodou!!
My Češi, prý vrození demokrati, pche!, banda Švejků.
Návrh: Pakliže to doteď nevadilo, počkat, nevytloukat. Rozhodne se na VK na začátku března.
TomasKodpovědět 
 Re: Sluj temna16:50:14 11.11.2006
Další zastánce lehké klasiky se hlásí: Kho taková blbost napadla, aby se něco takového rušilo? Navíc celý Alkazar je stejně jako třeba Blážina stěna starý lom, tak co je tam k řešení? Prostě si chapci vybouchali chyty a tak by to mělo zůstat. Když je to baví a když to nedělají na přírodní skále, tak je to jejich věc.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Sluj temna17:09:42 11.11.2006
Jo, to je další. Opravdu nemiluji komise, schůze, papíry... ale jak jinak. Od toho by právě ta VK měla a mohla (fakt!) bejt. Aby jeden, inspirací potrefenej jedinec nemohl zkazit cestu (směr) pro xxx dalších. Ať už tím, že něco mirnyx--tyrnix udělá a nebo tím, že to stejně svévolně (protož to jemu přijde lepší) zlikviduje.
Prosím, až někoho napadne něco dělat v místě mě VK svěřeném, tedy Černolicích, ať se ozve. Ne proto, abych prosadil svou, ale abychom se dohodli. A to nejen dva, ale pokud možno všichni, co se tím cítí oslovení. V době internetu to není až takovej problém.
Donekonečna natloukat, vytloukat, zatloukat v jednom šutru? Tolik jich zase tady nemáme.
Co bychom mohli mít, je pestrost v lezení. V Srbárně sportovní lezení s nýty, kousek vedle v Šanově se můžeme prodírat k vrcholu křovím a zase vedle v Jánu se přetlačovat s šutrem, kdo spadne dřív dolů.
dagodpovědět 

 Pár otázek17:06:10 11.11.2006
Napadá mě pár otázek. A kdo je ten človíček? A není možnost nějakého odvolání na nedokonalá pravidla. Něco jako když ústavní soud zruší špatné zákony? Není čas na novelizaci pravidel, když zdravý rozum říká, že v těchto případech zřejmě současné znění škodí. A co třeba Duel na Blážině, tam je taky klíčový chyt za vrtanou díru, (která tedy vznikla důlní činností)? Slouží zde pravidla pro ty, kteří tam chodí a lezou, a pro něž jsou vlastně určena, nebo komu jinému? Proč likvidovat místo, kam se lze uchýlit a lézt v dešti? Stihnu ještě přelézt cesty, které jsem tam zapytlil, ale trénuju na ně? Jinak, pokud jde o přírodní charakter místa, občas tam bydlí lidé, mj. na podzim roku 2003 tam byla postel a celkem i jinak zabydleno: na fotce http://www.lezec.cz/cesta.php?key=4818 je vidět šňůra s trikem pověšeným na ramínku ... to nebylo naše, to bylo těch obyvatel.
 Standaodpovědět 
 Re: Pár otázek17:33:00 11.11.2006
Hoj všichni
no, taky to moc nechápu o co jde, kdo to chce vytloukat a hlavně proč ? Souhlasím s tím že pokud existuje orgán, který by měl o těchto věcech rozhodovat, tak ať rozhodne on a ne mě sice neznámí, ale asi velmi anarchistický živel J Osobně mi uměle vysekané cesty nevadí pokud jsou opravdu umělé (rozuměno i v uměle tvořeném skalním odkryvu). Škoda že není jasné kdo a proč to chce udělat, mohl by své názory veřejně prezentovat pokud stojí o názor i jiných a neřídí se výhradně svým egem.
 Gulasodpovědět 
 Re: Pár otázek17:36:58 11.11.2006
Klasický problém.
Pokud nebudou pravidla, je fajn že si můžu dělat co chci a nezdražuji se dohadováním od lezení. Ale můžu se setkat s tím, že někdo něco navrtá, odvrtá, zatluče, vytluče... a také se nebude zdržovat.
Pokud budou a jsou, je potřeba se starat. I o organizaci, která to zastřeší. A o pravidla. Tedy snažit se o dohodu... blabla...

A znova... tak já du radči lízt... :-)
dagodpovědět 

 Nechat20:12:58 11.11.2006
Když je celý "koplex" vytvořen uměle, nevidím důvod proč by měli někomu vadit uměle vytvořené cesty!
Radmilodpovědět 

 Ufffff21:08:57 11.11.2006
Acho jo!!! Proc se v Cechach museji rodit takovy cu..... kteri nemaji nic jineho na praci, nez kazit to co nekdo jiny vytvori?! Navrhuji tajemnemu vytloukaci cest useknout za kazdy borhak jeden prst! :-)
P.S. Petre nevzdavej to!
Monroeodpovědět 
 ????13:58:03 12.11.2006
Co je horší: zastaralý pravidla, který se za 50let nedočkaly žádný invence nebo troubové, který se za ně schovávaj?!? Chtělo by to stroj času a tyhle policajty a inkvizitory odsunout i s pravidlama do středověku, kam patřej. Tím nechci propagovat sekání chytů v přírodě, ale kolik toho má společnýho tahle štola s přírodou?
A ještě by mě zajímalo, jak je to s bouldrem v Uhelnejch prázdninách? To se tam něco ulomilo nebo je problém jinde? 8a většinou vylezu nebo aspoň pochopim, ale tohle??? no, třeba příště, jestli tam zbyde nějakej nejtík....
alaodpovědět 

 Dulezity jsou body v denicku04:01:48 12.11.2006
Na ostatni se vyser.
ivan hornikodpovědět 
 Re: Dulezity jsou body v denicku07:25:31 14.11.2006
To je jenom rejpání, tohleto, to je vobyčejný rejpání!!! Ale na to Ty se, Ivane, vyser, mě tečou nervy za Vás ... abyste v tom deníčku něco měli.
Tohle je důležitý ... a pak jsou jiný věci a ty jsou taky důležitý a to je podstatný.
Pepeodpovědět 
  Re: Dulezity jsou body v denicku09:36:29 14.11.2006
... teda jestli mi jako rozumíš.
Radek J.odpovědět 

 nenicit.18:16:29 12.11.2006
sice sem to tam nikdy nevidel, ale rozhodne nenicit neco dyz uz si s tim kluci dali takovou praci, aby to slouzilo ostatnim... vzpomnel sem si na certovo kopyto, krasnej asizulovej boulderbalvan a ten chudak dopad.. fuj. nekdo tam nahoru nad dlouhy a tezky bouldry dal par bh, asi aby si to clovek mohl skusit "na rybu" a prislo jiny kopyto, kerymu se to nelibylo, asi to chtel dat do puvodniho stavu, ale rozsekal skalu na maderu a ani se mu nepovedlo nejake bh vybusit ven, tak je tam proste jen rozmlatil aby to nikdo nemohl pouzit.. ted si lezec nic nezkusi, aby neriskoval luxusni zada do kameni a prirodomilec se kocha rozmlacenou zulou se zdeformovanym jistenim.. chudak balvan, takovej byl peknej..
honza jodpovědět 

 nech lezení žít18:18:57 12.11.2006
blázen!? Bez borháků se to poleze fakt blbě. Černý dům skýtá báječnou možnost kvalitního silového bouldrování na laně, která má pro trénink cenu zlata ,né-li dokonce celorepublikový význam. Prosím správce o zachování jištění, opravení poškozeného a doplnění chybějícího.
běhyodpovědět 

 nechat19:00:09 12.11.2006
Je to nejpepší umělá stěna co nám :D
Péšaodpovědět 
 Re: nechat11:51:18 13.11.2006
Proč by se měly umělý cesty ve zrušeným lomu vytloukat? Ví někdo, kdo je "ten človíček"? O tom by snad měla,když už,rozhodovat VK dané oblasti,a ta o tom,jak můžeme číst,ani neví!Tak jakýpak "človíček"??
Kóňodpovědět 

 vytlouct12:38:47 13.11.2006
Jasně že vytlouct. A pak pokračovat vytlučením Ruzyně a v Holešovicích zazdít spáru. Kdo nemá na to aby lezl po přírodní hladké překližce nemá morální právo do ní tesat. Pravidla jsou pravidla a rozkaz zněl jasně: Zlikvidovat cesty a muže s koženou brašnou! Není čas zjišťovat co je příroda a co kamenolom!
stipodpovědět 
 Re: vytlouct15:51:41 13.11.2006
Vždy, když lezu v zahraničí, pokládám si otázku, zda místní lezci řeší spory s magnéziem, zda ta či ona cesta není zbytečně přejištěná a zda byla udělána dle "pravidel" a zda se tedy má zrušit či ne. Docela jim závidím, protože takové věci neřeší a v klidu si lezou logické a zajištěné cesty. Znám lezce, kteří se tváří jako klasici a dělají cesty shora, protože je pro ně důležitější pocit, že vyrobili pěknou cestu, která je dobře zajištěna a proto se hodně poleze a znám i ty, kteří to s naší přírodou myslí opravdu vážně a proto zavírají krásné stěny jedním kruhem s tím že si dělají cesty pro sebe. A jsou samozřejmě i klasičtí vytloukači, kteří ctí pravidla lezení a náš lezecký národ musí ochránit. Jen je škoda že většině z nich se u pasu houpe pytlík s magnéziem, což zřejmě už za porušení pravidel nepovažují. No raději to hodím za hlavu a půjdu si zalézt s někým kdo raději leze než polemizuje. Paz.
odpovědět 
  Re: vytlouct16:20:16 13.11.2006
Buď se v posledních, ale opravdu posledních letech něco změnilo a nebo jen prostě v té cizině do toho nepronikneš. Pokud bys byl na pár dní lézt u nás, tak si taky nevšimneš.
Tyhle spory provází lezení od jeho vzniků. Preuss, Dulfer, Comici... Messner...Harding, Robbins a dál a dál, co kousek, to vyhraněný názor, samý spory o množství jištění, etiku, styl... O Mg se pravda Fichtl s nikým nehádal. :-), ale ve Francii už to svištělo fest.
Nedávno se vedl spor o cestu Alberta a Albrechta v Patagonii... Hubery.
stále dál.
dagodpovědět 
   Re: vytlouct/nevytlouct, bít/nebít....17:06:21 13.11.2006
To je tak, nedá se lízt 24 hodin denně, takže vždycky zůstává nějakej čas na žvanění, tedy lezení hubou, a to je zdroj všech rozporů. A bylo to tak opravdu vždycky, jak trefně poznamenal moudrý Jan Puš (anebo to řekl Dag?) - i Preussovi někdy před sto lety vyčetli, že si prsty (prolezené týdenním lezením v kuse)omotává leukoplastí = lezení s umělými pomůckami! Preuss se naštěstí obhájil tím, že ten flastr motá lepící stranou dovnitř, takže mu to nic neusnadňuje...
Ten Domeček rozhodně uvést do původního stavu = zavézt, zabetonovat, zahladit, osázet chráněnými rostlinami...
Nazdar!
starej Širlodpovědět 
    Re: vytlouct/nevytlouct, bít/nebít....17:27:29 13.11.2006
Starej Širl je nejen starší, ale i moudřejší a víc ví. Tu s Preussem jsem neznal. Taky dobrý.
Uvézt domeček do původního stavu je málo. Celý lom byl vylámán nesportovně, proti etice, etiketě i etymologii, jakož fffšem pararafffům co jich v zákonících a pravidlech je!
Zavézt, rekultivovat! Udělali to Němci, tak ať to uvedou do původního stavu!
Osázet, osadit, dosadit, včetně původních obyvatel -- neandrtálců. Hlásím se na výsadek!
dagodpovědět 
     Re: vytlouct/nevytlouct, bít/nebít....18:32:33 15.11.2006
Možná bych šel ještě dál,zalil slanou vodou,nechal všechen vápenec rozpustit zpátky na schránky měkkýšů a ty pak obydlel původnímí prvohorními druhy.Případně bych tam nacpal pana vytloukače,když mu takhle měkne mozek,má taky nárok na ulitu,ne?:-)
 Ollyodpovědět 

 ...20:15:31 13.11.2006
Vytlouct a zabetonovat cely dul!!! :-)
Vencaodpovědět 
 Re: ...22:27:43 14.11.2006
jojo, kdo chce zrušit, pude betonovat!
alaodpovědět 

 Jo!06:32:37 14.11.2006
... taky jsem pro!!!
Zavézt a zahulit!
:-))
Libodpovědět 

 Díky za názory13:44:43 14.11.2006
Díky za názory. Až na několik, které asi nelze brát zcela vážně(autoři se jistě neurazí) je patrné, že jsme za zachování současného stavu štoly. Pevně věřím, že to přispěje k revizi úmyslu štolu vytlouci.
Petr Reschodpovědět 
 Vytlouct???04:03:45 19.11.2006
Rozhodne nevytloukat, to bychom mohli vytahat jisteni z celyho Alkazaru, protoze steny jsou "umele", vznikly pri provozovani lomu, chyty tedy nevznikly prirodnim procesem zvetravani a dosud to nikomu nevadilo. No, jen aby yo ted nejakej dobrak nevzal za svy...
martas*odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

?
 Databáze cest:
Všechny cesty (146742)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Boulder Problem #3 6B+ Colodri
Boulder Problem #1 6B+ Colodri
Boulder Problem #3 6A Colodri
Boulder Problem #2 6A Colodri
Mí Mínění Změní 7A+ Radotínské Údolí
Nově komentované:
Apač Varianta 9- Roviště
Dotkni Se Mě,jestli Můžeš ! IXc Labské Údolí - Levý Břeh
Mí Mínění Změní 7A+ Radotínské Údolí
Capcarák 10/10+ Manínska Úžina
Capcarák 10/10+ Manínska Úžina

 Nově v diskusi:
Re: Climbro - jako fakt? Nefakt. | Re: Climbro - jako fakt? | Re: Climbro - jako fakt? | Re: Příliš velké lezečky? | Re: Climbro - jako fakt? | Re: jak od pondělka na stěnách | Re: jak od pondělka na stěnách | Re: jak od pondělka na stěnách | Re: jak od pondělka | Re: jak od pondělka |

 Nové komentáře:
moc dobre | libilo... | velmi pekne | Parada | Super vykony | No to je dost | Re: díky Háku | díky Háku | Kolem skal | Re: Neuvěřitelné! |

 Kde to vře:
Při sólování v horolezeckém terénu v Tatrách se zabil Polák (113)
Zápis ze schůze OVK Broumovsko (44)
Stefano Ghisolfi přelezl Change 9b+ od Adama Ondry (24)
Video: lezec Adam Ondra vs. cyklista Daniel Oss (22)
Alex Megos dává Underground 9a na flash (15)
Adam Ondra #84 (15)
Mistrovství ČR v boulderingu ve Slaném (14)
Mára Holeček a Zdeněk Hák převzali Zlatý cepín za Chamlang (10)
Laco Kulanga (10)
Kolem Skal! - 1. Klokočí s Josefem "Pepisem" Koudelkou (8)

 Nově v inzerci:
Spolulelezec -víkend | ARCO | Vyskove prace | Drytool boty | Vyskove prace | Parták-Tatry-Ledy-Hřebeny-Klasiky | Parták-Tatry-Ledy-Hřebeny-Klasiky | Lezačky La Sportiva, Solution Men, vel.: 43 | Mammut Nordwand | Lezačky La Sportiva, Solution Men, vel.: 43 |

 Anketa:
Jak jste trávili/ trávíte letošní lezecké léto?
 Vynechávám sezónu 
 442 
 Převážně trénuji 
 313 
 Lezu jen v domácích oblastech 
 327 
 Lezu i cizině jezdím autem 
 289 
 Jezdím lítám všude 
 203 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.