LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Více odvahy, méně železa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Hory byly jejich osudem
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší
Nový průvodce Jižní Moravy

Závody
2. bouldr kolotoč (22.11)
Pivní boulderové závody (23.11)
Jeseník CUP 2019 (23.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12934
2.Konečný 12665
3.Vopat 11916
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Stráník 10928
Hory:
1.Zaoral 7407
2.Skopec 7070
3.Ondrášek 6891

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4761 lezců
787056 cest
Nové přelezy:
Don't Mess 7c
La Crema 8a
La Boca De 8a
Mirtoglice 7c+
Un Día Lla 7c
Los Camina 7b
Statge 7b+
Obladi Obl 9+
Peace Of M 11-
Katana 7C

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Starý Kamýk

Byl, nebyl, objevil se znenadání jeden volný den, ve kterém se jinak normálně pracuje od nevidím do nevidím. Kam jet? Co takhle jednu z nepoznaných oblastí z nového vydání průvodce Vltavská žula? Po sedmém pivu bylo rozhodnuto. Jeli jsme do oblasti, kde vypukla vltavská horečka, na Starý Kamýk. Ono se v Povltaví lezlo již dříve, ale ta pravá éra přišla až s Algenou. Název jedné místní cesty „Toulání pod parou“ asi naznačuje, jak k tomu v roce 1988 pravděpodobně došlo. Záhy poté, během 90. let minulého století, nadšenec Algena a spol. vyrobili kolem 500 cest v 6 oblastech v okolí Kamýka nad Vltavou. A to ještě veřejnosti odhalil utajenou oblast píseckých lezců v lese Bahmač u Jickovic (pravý břeh po proudu u Zvíkova). Z Roviště se stala oblast na špici hitparády, zvláště pro husté jištění a velký výběr cest ve všech stupních obtížnosti a to zde čeká na své první RP několik projektů kolem 10. stupně. Ti, kterým vadí davy na skalách, se začali přemísťovat na Skály u Velké, kde vedou vůbec nejdelší cesty v Povltaví, nebo do Županovic s výhledem na nejširší meandr Slap.

Ale vraťme se ke Starému Kamýku. Mluvil jsem o Vltavské žule se spoustou lezců, ale až na Algenu a spol. a pár výjimek tam skoro nikdo nebyl. Jedna z výjimek tvrdila, že je to tam dobrý a zajímavý. Výjimka se jmenuje Jindra Zachariáš a je známý jako vyznavač vlastního jištění s podivným vkusem. Algena a spol. říkali, že to je ta nejlepší povltavská žula s velkými krystaly živců, kde je většina cest udělána zespoda a občas je třeba dojistit se nějakým kovovým udělátkem. Ještě jsem slyšel něco o špinavých dolezech, ale to jsem pustil z hlavy. Jehličí se nakonec ukázalo jako to správné koření a vůbec nevadilo.

Z Plzně jsme vyrazili ve dvou, Jirka Mitaš a já. Jirku Všetečku jsem nechal doma. Díky uzavírce silnice v Kamýku jsme poznali krásu krajiny v okolí Hojšína, ale cestu ke hrázi jsme nakonec našli. Odtud to už podle průvodce dobře najdete, ale nenechejte se zmást prvními dvěmi zákazy vjezdu a dojeďte až k chatám. Zprávy o skalách nelhaly. Super drsná žula, krystaly, spáry, řidší jištění, to vše umístěné v jedinečné povltavské scenerii. Podle absence magnézia a všude přítomnému jehličí sem moc lezců nejezdí. Skály největšího sektoru Velké jezerní stěny jsou umístěny ve dvou patrech nad sebou a jejich levé boční stěny, stejně jako část spodního patra vyrůstají přímo z vody Kamýcké přehrady.

Začali jsme lézt ve spodním patře. Napřed pár šestek na seznámení s materiálem. Záhy se přesvědčujeme, že klasifikace je tu tvrdší než na Rovišti a že na typickou žulu nejsme zvyklí (něco mezi Sokolčím a Kapucínkami). Postupně lezeme: „Well 6“, „Snad abych šel 6“ a „Prdel 6“. Z hnědou hlavou se pouštím do Dravé spáry 7+, trocha dravosti a už bohatší o zážitek s žulové spáry se 4 nýty cvakám slaňák. Jirka se v závěrečných metrech směje tomu, že klíčové chyty jsou lehko poznatelné jako vyhrabané otvory v jehličí zanesené spáře. Se zvednutým sebevědomím lezu cestu s pozitivním názvem „Setmění v poledne 7+“. Dole docela boj, nahoře docela strach. Další cesta, na kterou se jen tak nezapomene. Ještě, že toho Jirku Všetečku jsme nechali v Plzni, ten by zase prudil a v další cestě tuplem. Když jsem do ní nastupoval, obával jsem se zachování nekvality mého obličeje. Na bezmála 25 m vtipného koutku se smějí dva nýty a k tomu opět vydařený název, „Vlčí tvář 7-“. Už ani nevím, čím vším jsem se tam vkliňoval, ale ksicht to nebyl. Dolez opět morál, ale hra je hra. V nejisté pozici zakládám frienda a ignoruji přitom borhák 1 m vlevo a borhák 1 m vpravo, oba z nových osmiček. Slunce už se chtělo schovat za obzor, ale stihli jsme ještě vysápat atletický sokolík „Tom & Jerry 7“ a okouknout horní patro.

Prakticky každý lezecký den v Povltaví končí v hospodě „U Vandasů“ v Oborách. Zde si můžete zakoupit nového průvodce, popřípadě nakouknout do deníčku vltavských lezců, jestli nepřibylo něco nového. Ale i v samotném Kamýku naleznete několik dobrých hospod. Skály Starého Kamýka mohu jedině doporučit. Je to vítaná změna s trochu jiným pojetím lezení než je dnes obvyklé. Určitě sem ještě zajedeme. V klidu se vybát nad hladinou staré dobré české Moldau.

PS.: Až najdu odvahu opět se vypravit do ráje přírodního jištění a vyznavačů kovových udělátek „Koubátek“ Jickovic, dám vědět. Akce ve zdejší hospodě se pomalu, ale jistě proslavují. Také se ozvu, až navštívím Pakostu a Hříměždice.

David Chudoba   [úpravy] 11:43 13.06.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 
Tak tam sem zatim nebyl. Jisteni v kontrastu s Rovištěm rikas ridsi. Hm
Zapsal: fousatej had, 11:52:01 13.06.2002
 větší krystaly
trochu se ten styl lezení blíží k jizerkám, tvary skal jsou oblejší a občas se leze po krystalech. Byli jsme tam poprve teď v neděli a zavládlo spíš nadšení. ale klíšťat je tam nebývalé množství, nalezl jsem jich na sobě 7 ks.
Zapsal: Lukas B., 12:13:19 13.06.2002
 Stary Kamyk
Byli jsme tam někdy vloni. Podle těch pseudomapek v průvodci made in Algena jsme to trefili až napodruhé.
Ty zákazy vjezdu opravdu dost matou a taky šipka, která ukazuje kde sejít ke skalám není moc viditelná. Lezli jsme v té menší části, jištění tak akorát, čoky a podobně je dobré mít. Vzhledem ke stavu opavučinovanosti tam už dlouho nikdo nebyl. Klasifikaci mi připadla celkem akorát.
Zapsal: Petr Jandík, 15:54:14 13.06.2002
 Komín
Jediná věž ve vltavské žule Komin se třásla již před lety, ale teď je snad už opravdu nelezitelně nebezpečná.
Zapsal: Kuba Turek, 17:02:56 13.06.2002
 Hm
no jestli je to opravdu fikce (tentokrát to opravdu nedokážu posoudit), tak už je to opravdu na pováženou. A vlastně i jestli není.
Zapsal: tomash, 14:34:00 14.06.2002
 Fikce, nefikce
No myslím že už to s tím podezříváním trochu přeháníte. Myslím, že u článků, které si pohráli s vaším důvtipem, bylo jasně patrné, že jde o výmysly na kvadrát. Kdo to nepochopil, toho je mi opravdu líto. Někomu se to nemuselo zdát až tak vtipné, někomu se to mohlo zdát dokonce trapné, ale každý rozumě uvažující tvor musel přeci poznat že si Ležec dělá prču. Už jenom podpis Ležec mluví přeci za vše, takže každý kdo čte Lezce pravidelně to mohl poznat. Proto ČTĚTE PRAVIDELNĚ A PEČLIVĚ.
Naopak se nikdo nemusí obávat, že by tento článek (a spousta dalších) byla fikce. Určitý filtr článků (ne cenzura) na Lezci existuje a nikdo vás nechce lživě informovat. Nevznikne ani žádná nová rubrika s označením BACHA NENALEŤET (vždyť by tam bylo sotva pět článků), protože to by pak fakt už nikdo nenaletěl a to by to nebyla sranda ani pro mě.
V každém případě se všichni třeste příštího apríla, protože to si vás všechny vychutnám.
Zapsal: Hop, 14:56:13 14.06.2002
 Ještě jedno hm
Prostě problém tady podle mě zůstává. Já sem nikdy neměl nic proti článkům Ležce, protože tam byla vždycky vychytávka pro alespoň trochu důvtipné (viz skály v Brdech). Ale ohlas Miloše naznačil, že se tu člověk může klidně přestat orientovat. Vždyť i jeho ohlas může bejt fikce! Tož Hope úplně bych to z hlavy nevymazal. Jinak v poho, už žádné další hm nebude.
Zapsal: tomash, 15:49:02 14.06.2002
 Noční můra
Jo na Starym Kamíku jsme s Hopem taky byli. Tušim že tomu je asi rok či dva tamu nazad a byl to vopravdu pekelnej vopruz. Cesty jsou tam hnusný, krokově nezajímavý, nezajištěný, zamešený... no prostě humáč. Mně z toho bylo tak blbě, že jsem se tam reálně poblil. Hopík spadnul do vody a to tak, že úplně celej, no prostě paráda zkaženej den. Tušim, že to byl muj nejhorší výlet do skal a že už tam fakt nikdy nepojedu. Nicméně vyznavači EXTRÉMNÍCH a ADRENALINOVÝCH sportů by si tohle místo rozhodně neměli nechat ujít, vřele jim tuto oblast doporučuju.
Zapsal: Luky, 20:31:11 15.06.2002
 
Byl sem tam teĎ v Pondělí a v úterý a radím, abyste tam ještě nikdo nejezdil, protože tam hnízdí ohrožené ptactvo. Tak jim dejte ještě tak 14dní, než vyletí a pak FREI. Jinak super lezení nad vodou!!! Čus Bus
Zapsal: Luk, 11:21:03 19.06.2002
 
byli jsme tam někdy 29.5.je fakt,že ze začátku jsme to trochu hledali,takže jsme pri odchodu postavili u odbočky dolu,vlevo vedle cesty na šutru ,malýho mužíka.Klasifikace se nám nijak tvrdá nezdála, tak normálka a bylo vidět, že už tam chvíli nikdo nebyl. Nekonečný příběh i Divá sviňa jsou moc pěkný cesty a Vlčí tvář je na 7- taky pěkně vypečená. Jo a s těma klíšťatama je to fakt,pochytala jsem jich na pochodu po mě asi 8 a 3 jsem si dovezla až domu. Jinak je to tam hezký, klídek žádný davy.
Zapsal: vedula, 18:45:21 20.06.2002
 tKrpiLPubBByDIrfre
9i7ou0 Say, you got a nice blog post.Thanks Again. Keep writing.
Zapsal: JSGAJvDLTjk, 07:15:41 19.07.2014
 lLvuzCVetqux
rLSNPd I really liked your post.Really thank you! Great.
Zapsal: oCcDNoPJclc, 22:28:00 05.08.2014
 rOYNIFDdTuuoAHQVt
la4w6o Im grateful for the blog.Really looking forward to read more. Keep writing.
Zapsal: cvAxHmDYUpkokVqjMM, 21:46:54 09.06.2015
 dzdaOXrNICqddFWrJ
ZrnycN Thank you for your post.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: lvIexxgoCZsvL, 20:53:59 03.09.2015
 ZSuifhqeIBfBChjE
j1nLNa wow, awesome post.Thanks Again.
Zapsal: tuEjBdcNrKTRaDjf, 08:45:10 16.10.2015
 fzEVyODlparlxCwuoLB
WfhZ1M They are very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts
Zapsal: ECVJzSlJJDZnDwjYte, 03:53:28 09.11.2015
 ScOFgIActXwIUUytP
U9AVAV
Zapsal: pZGJkEXNviYXvSRuTR, 17:50:29 31.12.2015
 dYvveflUsorMxCrXX
zoT7zA Thanks to this blog I broadened horizons.
Zapsal: SjxAYKZg, 08:07:12 01.03.2016
 zqPImBMPdhnNdml
U4q7h2 I?d need to examine with you here. Which isn at one thing I usually do! I enjoy studying a submit that will make people think. Additionally, thanks for permitting me to remark!
Zapsal: jdOjIDFFSS, 11:16:31 06.04.2016
 XJcNfjVaxWeAyZ
IrZePR to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: umkkxoZlchwRz, 10:41:55 06.07.2016


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Noravang kaňon
 Databáze cest:
Všechny cesty (139666)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Pure Friction 7C Hohnstein
Deprese 7C+ Sokolí Vrch
Deprese SD 7C+/8A Sokolí Vrch
Horymir 6C+ Strnady
Intensitos 8B Moravský Kras
Nově komentované:
Žebřík 9 Lukov
Olymp 10 Súľov
El Delphin 7c+ Rodellar
Peace Of Mind 11- Roviště

 Nově v diskusi:
Re: WC Friendy | Re: WC Friendy | Re: Inzerát - pár let lano lezené | Re: WC Friendy | Re: WC Friendy | Re: TRX trénink | Re: TRX trénink | WC Friendy | Re: Postel do fabie | Re: Postel do fabie |

 Nové komentáře:
Re: lanex | Re: lanex | Re: NENE spíš toto!!!!! | Re: Smart jistítka | Re: lanex | Re: lanex | lanex | Re: stolice | Re: | Re: |

 Kde to vře:
Singing Rock Rama Test Tour (53)
Lom Kobyla (29)
Vítězové série BoulderDěti 2019 si zatrénují s Adamem Ondrou (29)
Startovka na olympijskou kvalifikaci v Toulouse zveřejněna: (27)
Nejasnosti nad olympijskou kvalifikací před závodem v Toulouse (23)
Video: Adam Ondra v převleku vysvětluje, jak se vyrábí lano (16)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 38 (9)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 40 (8)
Jakob Schubert dává 3. přelez Perfecto Mundo 9b+ (8)
Rychlolezci z Brna pořádají sbírku na samonaviják (7)

 Nově v inzerci:
Rock Pillars Crest LU | Zapadni Tatry I. | maglajzák | Rock pilars | tendon | tendon | Dynafit Gaia TF-X | bunda MONTURA S | Petzl Adjama L | Top Gun |

 Anketa:
Zamýšlíte se při lezení/jištění nad zodpovědností před zákonem?
 neřeším to 
 268 
 stará se hlavně, kdo leze 
 126 
 50:50 zodpovědnost 
 172 
 stará se hlavně, kdo jistí 
 124 
 nestarám se, jsem pojištěný 
 144 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.