LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nedělej krok, ze kterého se nemůžeš vrátit.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Závody
Zrušeno MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)
ČP U14 v lezení na obtížnost (12.12)

Žebříček
Cesty:
42. 10066
43.Novák 10059
44.Jeřábek 10031
Bouldry:
42.Hapala 9175
43.Plaček 9150
44.Šípek 9150
Hory:
3.Mrklovský 6301
4.Černý 5898
5.Bloudek 5570

Výsledky
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)

Deníčky
5063 lezců
871848 cest
Nové přelezy:
Thompson 7b
Chicola 7c
Victimas P 9a
Telegraf R 7C+
Apetor 8A+
Velký Grc 7C
Tendon 7C+/8A
Blutgeld 7C
Blutgeld 7C
Rock Gegen 9

Stěny
Bouldercafe stěna už neexistuje - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová

Prodejny
HUDYsport - Zlín
HUDYsport - Ostrava
Rock Point - NC Eden - Praha 10

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Starý Kamýk

Byl, nebyl, objevil se znenadání jeden volný den, ve kterém se jinak normálně pracuje od nevidím do nevidím. Kam jet? Co takhle jednu z nepoznaných oblastí z nového vydání průvodce Vltavská žula? Po sedmém pivu bylo rozhodnuto. Jeli jsme do oblasti, kde vypukla vltavská horečka, na Starý Kamýk. Ono se v Povltaví lezlo již dříve, ale ta pravá éra přišla až s Algenou. Název jedné místní cesty „Toulání pod parou“ asi naznačuje, jak k tomu v roce 1988 pravděpodobně došlo. Záhy poté, během 90. let minulého století, nadšenec Algena a spol. vyrobili kolem 500 cest v 6 oblastech v okolí Kamýka nad Vltavou. A to ještě veřejnosti odhalil utajenou oblast píseckých lezců v lese Bahmač u Jickovic (pravý břeh po proudu u Zvíkova). Z Roviště se stala oblast na špici hitparády, zvláště pro husté jištění a velký výběr cest ve všech stupních obtížnosti a to zde čeká na své první RP několik projektů kolem 10. stupně. Ti, kterým vadí davy na skalách, se začali přemísťovat na Skály u Velké, kde vedou vůbec nejdelší cesty v Povltaví, nebo do Županovic s výhledem na nejširší meandr Slap.

Ale vraťme se ke Starému Kamýku. Mluvil jsem o Vltavské žule se spoustou lezců, ale až na Algenu a spol. a pár výjimek tam skoro nikdo nebyl. Jedna z výjimek tvrdila, že je to tam dobrý a zajímavý. Výjimka se jmenuje Jindra Zachariáš a je známý jako vyznavač vlastního jištění s podivným vkusem. Algena a spol. říkali, že to je ta nejlepší povltavská žula s velkými krystaly živců, kde je většina cest udělána zespoda a občas je třeba dojistit se nějakým kovovým udělátkem. Ještě jsem slyšel něco o špinavých dolezech, ale to jsem pustil z hlavy. Jehličí se nakonec ukázalo jako to správné koření a vůbec nevadilo.

Z Plzně jsme vyrazili ve dvou, Jirka Mitaš a já. Jirku Všetečku jsem nechal doma. Díky uzavírce silnice v Kamýku jsme poznali krásu krajiny v okolí Hojšína, ale cestu ke hrázi jsme nakonec našli. Odtud to už podle průvodce dobře najdete, ale nenechejte se zmást prvními dvěmi zákazy vjezdu a dojeďte až k chatám. Zprávy o skalách nelhaly. Super drsná žula, krystaly, spáry, řidší jištění, to vše umístěné v jedinečné povltavské scenerii. Podle absence magnézia a všude přítomnému jehličí sem moc lezců nejezdí. Skály největšího sektoru Velké jezerní stěny jsou umístěny ve dvou patrech nad sebou a jejich levé boční stěny, stejně jako část spodního patra vyrůstají přímo z vody Kamýcké přehrady.

Začali jsme lézt ve spodním patře. Napřed pár šestek na seznámení s materiálem. Záhy se přesvědčujeme, že klasifikace je tu tvrdší než na Rovišti a že na typickou žulu nejsme zvyklí (něco mezi Sokolčím a Kapucínkami). Postupně lezeme: „Well 6“, „Snad abych šel 6“ a „Prdel 6“. Z hnědou hlavou se pouštím do Dravé spáry 7+, trocha dravosti a už bohatší o zážitek s žulové spáry se 4 nýty cvakám slaňák. Jirka se v závěrečných metrech směje tomu, že klíčové chyty jsou lehko poznatelné jako vyhrabané otvory v jehličí zanesené spáře. Se zvednutým sebevědomím lezu cestu s pozitivním názvem „Setmění v poledne 7+“. Dole docela boj, nahoře docela strach. Další cesta, na kterou se jen tak nezapomene. Ještě, že toho Jirku Všetečku jsme nechali v Plzni, ten by zase prudil a v další cestě tuplem. Když jsem do ní nastupoval, obával jsem se zachování nekvality mého obličeje. Na bezmála 25 m vtipného koutku se smějí dva nýty a k tomu opět vydařený název, „Vlčí tvář 7-“. Už ani nevím, čím vším jsem se tam vkliňoval, ale ksicht to nebyl. Dolez opět morál, ale hra je hra. V nejisté pozici zakládám frienda a ignoruji přitom borhák 1 m vlevo a borhák 1 m vpravo, oba z nových osmiček. Slunce už se chtělo schovat za obzor, ale stihli jsme ještě vysápat atletický sokolík „Tom & Jerry 7“ a okouknout horní patro.

Prakticky každý lezecký den v Povltaví končí v hospodě „U Vandasů“ v Oborách. Zde si můžete zakoupit nového průvodce, popřípadě nakouknout do deníčku vltavských lezců, jestli nepřibylo něco nového. Ale i v samotném Kamýku naleznete několik dobrých hospod. Skály Starého Kamýka mohu jedině doporučit. Je to vítaná změna s trochu jiným pojetím lezení než je dnes obvyklé. Určitě sem ještě zajedeme. V klidu se vybát nad hladinou staré dobré české Moldau.

PS.: Až najdu odvahu opět se vypravit do ráje přírodního jištění a vyznavačů kovových udělátek „Koubátek“ Jickovic, dám vědět. Akce ve zdejší hospodě se pomalu, ale jistě proslavují. Také se ozvu, až navštívím Pakostu a Hříměždice.

David Chudoba   [úpravy] 11:43 13.06.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 
Tak tam sem zatim nebyl. Jisteni v kontrastu s Rovištěm rikas ridsi. Hm
Zapsal: fousatej had, 11:52:01 13.06.2002
 větší krystaly
trochu se ten styl lezení blíží k jizerkám, tvary skal jsou oblejší a občas se leze po krystalech. Byli jsme tam poprve teď v neděli a zavládlo spíš nadšení. ale klíšťat je tam nebývalé množství, nalezl jsem jich na sobě 7 ks.
Zapsal: Lukas B., 12:13:19 13.06.2002
 Stary Kamyk
Byli jsme tam někdy vloni. Podle těch pseudomapek v průvodci made in Algena jsme to trefili až napodruhé.
Ty zákazy vjezdu opravdu dost matou a taky šipka, která ukazuje kde sejít ke skalám není moc viditelná. Lezli jsme v té menší části, jištění tak akorát, čoky a podobně je dobré mít. Vzhledem ke stavu opavučinovanosti tam už dlouho nikdo nebyl. Klasifikaci mi připadla celkem akorát.
Zapsal: Petr Jandík, 15:54:14 13.06.2002
 Komín
Jediná věž ve vltavské žule Komin se třásla již před lety, ale teď je snad už opravdu nelezitelně nebezpečná.
Zapsal: Kuba Turek, 17:02:56 13.06.2002
 Hm
no jestli je to opravdu fikce (tentokrát to opravdu nedokážu posoudit), tak už je to opravdu na pováženou. A vlastně i jestli není.
Zapsal: tomash, 14:34:00 14.06.2002
 Fikce, nefikce
No myslím že už to s tím podezříváním trochu přeháníte. Myslím, že u článků, které si pohráli s vaším důvtipem, bylo jasně patrné, že jde o výmysly na kvadrát. Kdo to nepochopil, toho je mi opravdu líto. Někomu se to nemuselo zdát až tak vtipné, někomu se to mohlo zdát dokonce trapné, ale každý rozumě uvažující tvor musel přeci poznat že si Ležec dělá prču. Už jenom podpis Ležec mluví přeci za vše, takže každý kdo čte Lezce pravidelně to mohl poznat. Proto ČTĚTE PRAVIDELNĚ A PEČLIVĚ.
Naopak se nikdo nemusí obávat, že by tento článek (a spousta dalších) byla fikce. Určitý filtr článků (ne cenzura) na Lezci existuje a nikdo vás nechce lživě informovat. Nevznikne ani žádná nová rubrika s označením BACHA NENALEŤET (vždyť by tam bylo sotva pět článků), protože to by pak fakt už nikdo nenaletěl a to by to nebyla sranda ani pro mě.
V každém případě se všichni třeste příštího apríla, protože to si vás všechny vychutnám.
Zapsal: Hop, 14:56:13 14.06.2002
 Ještě jedno hm
Prostě problém tady podle mě zůstává. Já sem nikdy neměl nic proti článkům Ležce, protože tam byla vždycky vychytávka pro alespoň trochu důvtipné (viz skály v Brdech). Ale ohlas Miloše naznačil, že se tu člověk může klidně přestat orientovat. Vždyť i jeho ohlas může bejt fikce! Tož Hope úplně bych to z hlavy nevymazal. Jinak v poho, už žádné další hm nebude.
Zapsal: tomash, 15:49:02 14.06.2002
 Noční můra
Jo na Starym Kamíku jsme s Hopem taky byli. Tušim že tomu je asi rok či dva tamu nazad a byl to vopravdu pekelnej vopruz. Cesty jsou tam hnusný, krokově nezajímavý, nezajištěný, zamešený... no prostě humáč. Mně z toho bylo tak blbě, že jsem se tam reálně poblil. Hopík spadnul do vody a to tak, že úplně celej, no prostě paráda zkaženej den. Tušim, že to byl muj nejhorší výlet do skal a že už tam fakt nikdy nepojedu. Nicméně vyznavači EXTRÉMNÍCH a ADRENALINOVÝCH sportů by si tohle místo rozhodně neměli nechat ujít, vřele jim tuto oblast doporučuju.
Zapsal: Luky, 20:31:11 15.06.2002
 
Byl sem tam teĎ v Pondělí a v úterý a radím, abyste tam ještě nikdo nejezdil, protože tam hnízdí ohrožené ptactvo. Tak jim dejte ještě tak 14dní, než vyletí a pak FREI. Jinak super lezení nad vodou!!! Čus Bus
Zapsal: Luk, 11:21:03 19.06.2002
 
byli jsme tam někdy 29.5.je fakt,že ze začátku jsme to trochu hledali,takže jsme pri odchodu postavili u odbočky dolu,vlevo vedle cesty na šutru ,malýho mužíka.Klasifikace se nám nijak tvrdá nezdála, tak normálka a bylo vidět, že už tam chvíli nikdo nebyl. Nekonečný příběh i Divá sviňa jsou moc pěkný cesty a Vlčí tvář je na 7- taky pěkně vypečená. Jo a s těma klíšťatama je to fakt,pochytala jsem jich na pochodu po mě asi 8 a 3 jsem si dovezla až domu. Jinak je to tam hezký, klídek žádný davy.
Zapsal: vedula, 18:45:21 20.06.2002
 tKrpiLPubBByDIrfre
9i7ou0 Say, you got a nice blog post.Thanks Again. Keep writing.
Zapsal: JSGAJvDLTjk, 07:15:41 19.07.2014
 lLvuzCVetqux
rLSNPd I really liked your post.Really thank you! Great.
Zapsal: oCcDNoPJclc, 22:28:00 05.08.2014
 rOYNIFDdTuuoAHQVt
la4w6o Im grateful for the blog.Really looking forward to read more. Keep writing.
Zapsal: cvAxHmDYUpkokVqjMM, 21:46:54 09.06.2015
 dzdaOXrNICqddFWrJ
ZrnycN Thank you for your post.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: lvIexxgoCZsvL, 20:53:59 03.09.2015
 ZSuifhqeIBfBChjE
j1nLNa wow, awesome post.Thanks Again.
Zapsal: tuEjBdcNrKTRaDjf, 08:45:10 16.10.2015
 fzEVyODlparlxCwuoLB
WfhZ1M They are very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts
Zapsal: ECVJzSlJJDZnDwjYte, 03:53:28 09.11.2015
 ScOFgIActXwIUUytP
U9AVAV
Zapsal: pZGJkEXNviYXvSRuTR, 17:50:29 31.12.2015
 dYvveflUsorMxCrXX
zoT7zA Thanks to this blog I broadened horizons.
Zapsal: SjxAYKZg, 08:07:12 01.03.2016
 zqPImBMPdhnNdml
U4q7h2 I?d need to examine with you here. Which isn at one thing I usually do! I enjoy studying a submit that will make people think. Additionally, thanks for permitting me to remark!
Zapsal: jdOjIDFFSS, 11:16:31 06.04.2016
 XJcNfjVaxWeAyZ
IrZePR to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: umkkxoZlchwRz, 10:41:55 06.07.2016
 remember that
I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.
<!-- 5.167.14.24/ -->
Zapsal: r i c k y . a l b e r t o @ g m a i l . c o m, 00:42:51 15.01.2020
 eridanuspills.com
You made some clear points there. I looked on the internet for the topic and found most guys will consent with your website.
<!-- 5.167.14.193/ -->
Zapsal: r i c k y . a l b e r t o . r i c a r d o @ g m a i l . c o m, 19:32:38 18.01.2020
 eridanuspills.com
I like looking through an article that will make men and women think. Also, thanks for allowing me to comment.
<!-- 5.167.14.14/ -->
Zapsal: r i c k y . a l b e r t o . r i c a r d o @ g m a i l . c o m, 18:29:46 30.01.2020
 goodways.site
Looking forward to reading more. Great article post.Really looking forward to read more. Keep writing.
<!-- 5.167.13.85/ -->
Zapsal: r i c k y . a l b e r t o . r i c a r d o @ g m a i l . c o m, 23:25:03 14.02.2020


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Beržerak
Siráno, 6A
 Databáze cest:
Všechny cesty (147982)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější bouldery:
Grand Hotel 7C+ Brána
Pražáci Nezablouděj... 7A+ Kralupy Nad Vltavou
Prážákům Je Tu Hej... 7A Kralupy Nad Vltavou
Levá Hrana Plus 6B Na Hřebenech
Tísňová Linka 6B Na Hřebenech
Nově komentované:
Zlatý Koule 9+ Roviště
Netopýr Ušatý 8A/8A+ Holštejn
Král "Mimo" VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Demokracie 7 Srbsko
Já Padám Padámpa 7A Hřbitovní Kameny

 Nově v diskusi:
Re: Bylinný čaj v tatranských chalupách | Bylinný čaj v tatranských chalupách | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle |

 Nové komentáře:
Re: !!! | Re: Wrestling man | Re: 52 - dobrý | Re: 52 - dobrý | Re: 52 - dobrý | Re: !!! | Re: !!! | Re: !!! | Re: !!! | Re: !!! |

 Kde to vře:
Mistrovství Evropy v lezení: kombinace (103)
Mistrovství Evropy v lezení: obtížnost (40)
Adam Ondra: 5. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (28)
Kolem Skal! - 8. Srbsko a Jan Kreisinger (26)
Beckovský bouldering 2020 (19)
Mistrovství Evropy v lezení: bouldering (17)
Lucka Hrozová: druhý boulder za 8A+ (10)
Pojištění odpovědnosti pro členy ČHS (9)
Adam Ondra z nácviku Perfecto Mundo 9b+: (6)
Matterhorn (4)

 Nově v inzerci:
Icebreaker bodyfit 200 - dámské triko s dl.rukávem vel. XS | Icebreaker dámský rolák bodyfit 200 vel. XS | Statická a dynamická lana | Horolezecké boty La Sportiva Makalu Naturale, EU 45,5 | Prodám NOVÝ lavinový batoh Mammut Rocker - komplet | Rakoncaj: Polibek nebo zatraceni | Backcountry běžky Asnes Amundsen BC 208 | Telemarkové boty Scarpa T2 Eco MP300 | Didriksons dětský | Umelka/Ledy/Písek |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 649 
 18 - 23 
 537 
 23 - 25 
 481 
 25 - 28 
 449 
 > 28 
 505 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.