Ahoj, můžete mi někdo poradit, jak nejlíp slaňovat po napnutém (zatíženém) laně, když dojde k situaci, kdy je to nutné? Já bych uměl jen slézt dolů pomocí lezáků, ale sĺyšel jsem, že se to dá nějak se stopákem ...
Ahoj všichni na lezci,
tak jsem se o víkendu pořádně na...l. Koukám na krvavou televizi a najednou mé oblíbené Sušky, jenže ne reportáž o horolezcích, ale o nějaké svini, která neváhá a krade kde může, jenže co je horší přísně chráněného živočicha.
Ahoj, chtěl bych někdy v létě vyjet na skály do německa, ale vůbec nevím na jaký! Jetli by jste mi mohl někdo poradit, byl bych vám vděčný. Nejlépe, aby to nebylo moc daleko od hranic.
Pouzivate niekto na feratach Kong Slyde? Na stranke vyrobcu aj v prilozenom akoze navode sa salamunsky opatrne pise, ze toto cosi na skracovanie odsedavacej slucky je pouzitelne aj na pohlcovanie energie padu, ale nie je tam ani nakres ani vyslovene konst
Ahoy lezci, neporadite mi s vyberem bot. Chci zimni boty s vyztuzenou podrazkou na ramovky, ale ne skelety. Vyber se uz zuzil na dva modely: Makalu (La Sportiva) a Granite GTX (Asolo). Mate s nimi nejake zkusenosti? Pokud jo podelte se pls a pomozte dobre
tak sme s kolegou prisli na to, ze nikdo z nas nevi jak se spravne a metodicky navazovat na dvojcata.
Otazka zni: pokud osmickovej uzel, tak jej vazat s obouma pramenama do jednoho uzlu, nebo kazdej pramen zvlast?
Tedy s
Chtel bych se zeptat prazaku, jakej je tam v Praze nejlepsi kram na kupovani lezacek. Chtel bych aby tam byli lezky jak obyc. lezacky tak lezky od Sportivy, fiveteny a dalsi. chtel bych si proste vyskouset par poradnej lezacek a vybrat si ty, co mi nejlip
Ahoj, můžete mi někdo poradit, jak nejlíp slaňovat po napnutém (zatíženém) laně, když dojde k situaci, kdy je to nutné? Já bych uměl jen slézt dolů pomocí lezáků, ale sĺyšel jsem, že se to dá nějak se stopákem ...
Jo, dá. Ve starších ročnících oblíbeného a metodikou prošpikovaného katalogu Petzl to jistě najdeš. Jen bych Tě rád upozornil, že novější katology to neuvádí. Z bezpečnostních důvodů.
V okamžiku, kdy zatížení lana z nějakého důvodu povolí, se ze "slaňování" - spíše však bržděného klouzání po laně stane volný pád. Takže ode mě jako bezpečáka nečekej, že Ti to právě tady popíšu.
Podotýkám, že spoustu postupů, které mohou být za určitých okolností nejen ovládám, ale někdy i používám. Ovšem s tím, že o jejich rizicích vím skorem všechno.
Relativně rychlý je zprusíkování, řek' bych. A při uvolnění lana nic nehrozí, protože furt jsi v jednom prusíku. Mordovat se ale takto víc než jednu dýlku bych teda nechtěl...
Co na to bezpečnostní komise?
Z terminologie dotazu (lezáky, stopák) usuzuji, že se v případě tazatele jedná pravděpodobně o speleoalpinistu. Vzhledem k tomu, že uvedený trik nezná, pak maximálně o "mírně pokročilého".
Uvedený trik se používá prakticky výhradně při některých úkonech při použití JT jako záchranné techniky. Jako bezpečák bych byl samozřejmě nejradši, kdyby podobné triky používali pokud možno školení záchranáři. A pokud jej už musí použít někdo další, pak předpokládám, že to bude na významější akci, kde někdo se znalostmi i podobných triků prostě bude.
K dotazu co na to BK. Nic. Prostě jsou triky, které mohou být nebezpečné, jsou však situace, kdy jejich použití může být nevyhnutelné. Ovšem měly by se nacvičovat pod přísným odborným dohledem.
A k sestupu pomocí prusíků: to jde také, i to může být nevyhnutelné. Je to pomalé, ještě tak nejlépe lze použít tzv. "vánočku" dost specifický prusíkovací uzel, se kterým se dobře manipuluje. Pokud to člověk umí, může být rychlejší než na lezákách. Ovšem tazateli bych vřele doporučil trénovat sestup na lezákách. Když je opravdu zvládnutý, rozhodně také není pomalý. Takový Tonda Zelenka na tom dokázal být na třicet metrů se dvěma přepínkama výrazně rychlejší než širé okolí na stopáku :-)
Část stromolezci používaného "Prusíku" (který oni nazývají Francouzský) se opravdu plete jako "Prusík" zvaný "Vánočka" , ale druhá část se omotává jako "Machard". Vlastnosti má vánočka a stromolezeckej francouzskej prusík podobný. Oba jdou rychle povolit i při zatížení, dobře se po laně posouvají a.t.d. To je na delší povídání.
Nejsem specialista na SLR , ale mám dojem, že se na slanění na napnutém laně používá slaňovátko RACK od Petzla. Kde lze tření regulovat přidáním příček i během slanění (to u Stopky nejde). To má výhody při slanění na dlouhých lanech (propasti), kde se nahoře lano chová jako napnuté a s blížícím se koncem napětí klesá, příčky přidávám a srážím.
Jo, John byl u kompu dřív :-) Je to malinko terminologickej problém, označení "francouzský prusík" pro vánočku znám taky. Použil jsem u nás (a v publikacích) běžněji používaný termín.
A ještě k Johnovi; jo, na racku (označovaném u nás též xylofon) to jde také, i když hůř než se stopákem (je nutné použít sílu na založení). Stopákem je zde míněn StopPetzl, u nás často vedený jako „Slaňovací zařízení xxy“. Ty písmenka si nepamatuju, s označením stopák jsem si většinou vystačil. A pochopitelně jde o všechna zařízení fungující na stejném principu.
JJ koukni do Petzla. Vím že se dá slanit po napnutým laně na Stop Petzlu. Je to lehký, ale musíš mít jistotu že se lano neuvolní jak již upozorňoval Tomáš.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.