Zdravím lezce! Měl bych dotaz ohledně jištění při užití polovičních lan. Jde mi o to, že by se dle metodiky měl zakládat jeden pramen do pravého jištění, druhé zase do levého. Moje otázka směřuje k tomu, jaká by měla být optimální nebo maximální vzdálenos
Zdar, neví někdo něco o cestách "Malé čepy" a "Péťa" v Tetíně - na Lezci ani na Horosvazu nejsou (autor, obtížnost...). Jsou jakoby v sektoru "Čelo", ale za rohem u trati, přírodní skála, asi.
Ahoj, včera se mi povedlo na Frýdlanské věži v Jizerkách ztratit červeného frienda od Black Diamond Camalot (č. 1). Buď v horních partiích Jihovýchodní spáry nebo Cesty díků (položený komín vpravo od vrcholu) a nebo snad někde u nástupů od Májové Cesty po
Zdravím lezce! Měl bych dotaz ohledně jištění při užití polovičních lan. Jde mi o to, že by se dle metodiky měl zakládat jeden pramen do pravého jištění, druhé zase do levého. Moje otázka směřuje k tomu, jaká by měla být optimální nebo maximální vzdálenost, když například jeden friend (třeba pravý) bude muset být o dost níž (dejme tomu třeba o 2 metry) než ten levý z důvodu, že prostě v místě, kde je založen pravý friend není nalevo od něj žádná vhodná spára. Bude to problém, když bude levý pramen mít založené jištění 2-3 metry nad pravým (v případě pádu by tak docházelo k pádu pouze do jednoho pramenu)? A jak je to v případě lezení ledopádu? Můžu zakládat šrouby střídavě vlevo/vpravo ve vzdálenosti třeba 2 metry od sebe vertikálně? Mám pouze 12 šroubů do ledu a kdyby musel použít v jedné rovině dva šrouby (jeden vpravo a druhý vlevo), tak bych moc vysoko lézt nemohl. Doufám, že je můj dotaz srozumitelný a děkuji za odpověď.
porid si pulko-dvojcata - ty muzes cvakat aji do jednoho presa. A poresne pro tento pripad jsou idealni.
No pokud uz mas cistokrevny pulky, kdy se nesmi v presu potkat, tak na to jdi sleskym rozumem - aby jsi mel cisty zvedomi ze az spadnes tak to prezijes. Tzn ze prez ostrou hranu z tech lan pujde jen jedno, ze v ceste padu kamenu je jen jedno,a ze to druhy te chyti nad podlahou...
Já už právě mám čistokrevní půlky, které jsou jenom půlky, tak řeším problémy s nimi spjaté. Vím, že lepší by byli dvojčata/půlky, ale už je pozdě...ale díky za postřeh.
obecně střídavé cvakání má smysl tam, kde chceme být jištěni dostatečně hustě, ale nechceme se vyčerpat při tření lana vedeného cikcak. a rozhodně je to dost advanced technika, která při provádění úplným začátečníkem končí zpravidla totálním a beznadějným zauzlováním lan. hodí se to do převážně do skalních cest po vlastním, a to zvláště tam, kde nám situaci neřeší prodlužování jištění a cvakání lan dohromady (=dvojčata). a hodí se spíš do klasického lezení než do sportovního, protože umožňuje efektivně prasit v situaci, když už to čistě nejde.
ostatně soudím, že ten sdílený mem o tom, jak je ukrutně nebezpečné cvakat půlky jako dvojčata, je pitomost - nejistíme-li tedy zrovna s ukrutným pádovým faktorem natvrdo za kandelábr.
Ahoj, v pevne skale zakladej o trochu casteji, nez bys v tom terenu jistil s jednoduchym lanem, jen stridej strany (a lana)-neni nutne, aby prave a leve jisteni bylo ve stejne urovni.
V ledech se doporucuje dat dva srouby ve stejne vysi (jeden pro prave, druhy pro leve lano) a zdvojnasobit rozestupy jisteni - udajne se snizuje riziko vytrzeni sroubu. Sam vrtam stridave, na zvyseni odlezu na ledech nemam moral:-)
Martin
Ahoj, v pevne skale zakladej o trochu casteji, nez bys v tom terenu jistil s jednoduchym lanem, jen stridej strany (a lana)-neni nutne, aby prave a leve jisteni bylo ve stejne urovni.
V ledech se doporucuje dat dva srouby ve stejne vysi (jeden pro prave, druhy pro leve lano) a zdvojnasobit rozestupy jisteni - udajne se snizuje riziko vytrzeni sroubu. Sam vrtam stridave, na zvyseni odlezu na ledech nemam moral:-)
Martin
Šrouby ve slušném ledu vydrží skoro všechno, lano vydrží víc než Tvoje tělo. Takže spíš záleží na tom, jak se bojíš. Kdo obvykle nepadá, nebo kdo leze pod jeho maximum, může vrtat třeba každých 10-15 metrů.
si myslim ze pulka musi vydrzet stejne jako jednoduche lano. jinak by bylo nemozne v mnoha mistech dodrzet zakladaní vwe stejne vysce vpravo i vlevo, kdyz prostě třeba 10 ale i vice metrů nekdy založit nejde. jak napsal kolega výše o pevnost lana bych se nebál. to spíše vidím problém s padem kamenu a přesweknutí, pád přes hranu . proto se dle mne v horách používají půlky.
(A ještě nějak nerozumím, co se tady mluví o zakládání vpravo i vlevo ve stejné výši. Naopak se zakládá střídavě, pokud to umožňuje skála - jednou vlevo a jednou vpravo v různých výškách.)
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.