LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   “Nejdřív je climbing a potom polibek tvůj!” Jiří Korn.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

Dabarski kukovi

Všechny průvodce  
Databáze cest  
Tisk  
 Stát 
Chorvatsko
 Kraj 
Severní Dalmácie
 Materiál 
vápenec
 Charakter 
sport, 4 - 7c+ (⌀ 6c+)
 Jištění 
nt. + sl.
 Klasifikace 
47 cest
   
 Okolní oblasti
 Karin
 Obli kuk - Prezid
 Paklenica
 Strogir

 Popis oblasti 
Tento název obklopuje neobyčejně pravidelné rozmezí skalních bodů, které se rozkládají nad středním Velebídem v jihovýchodním směru. Bílé věže hladkých skal se vynoří z temných stálezelených lesů. Rozsah se otevírá s nejvyšším z nich - Bačíč Kuk - a končí Ljubičem / Brdo přes Bašhe Oštoríje. Na úpatí hornin jsou hluboké údolí - Dobří (staré slovanské slovo pro hluboké lesní údolí nebo údolí)
Tato údolí byla obývána už dávno. Pozůstatky vesnice, domy a školní budova (která dnes slouží jako horolezecké ubytování) Svědčí o idylickém, ale i drsném životě v těchto částech.
Horolezci navštívili tento region poprvé v roce 1969. Alpinisté z Rijeky, Stanho Gilic, Kazimír Sambolec a Dragan Vučidolov vyšplhali na nejranější trasy. V příštích letech horolezci navštěvovali tento region často. Skupina slovinských horolezců navštívila lokalitu a v letech 1987 až 1998 opakovaně vylétala nové trasy, které je klasicky sledují. Teprve v roce 1997 vystoupil italský Paolo Pezzolato společně se Sara Gojahovými moderními cestami středních obtíží vybavených šrouby. Pak přijdou domácí horolezci a pak Němci, Rakušané, Maďaři.
Poznámka: Pro ochranu flóry a fauny je doposud zakázáno lezení na všech místech s výjimkou útesů Agin huh, Rujíčín kuk a Kuk Čelina. Využití nových tras pro lezení není možné bez předchozího souhlasu správy přírodního parku Velebit.

Ubytování: Horolezecké ubytování v Ravni Dabar (otevřeno o víkendech v letní sezóně). Možnost kempování v Bačic 'Duliba (údolí na úpatí Bačic' Kuk). Doporučujeme vzít pitnou vodu, která je k dispozici také v malé jeskyni pod Vranjhovičovým kukem (rozbíhající se cesta z výrazné cesty na Bačicku). Vzhledem k tomu, že tato oblast zachovala svou nezničenou krásu, snažme se ji udržet tak. Horská chata "Ana", tel: 00385 (o) 91 549 49 22.

 

Rujičin kuk Nová cesta 
Název
Klasifikace

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.Reklama:
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.